26 вересня відзначають Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї. Весь світ усвідомлює, наскільки трагічними можуть бути наслідки ядерної війни, але останні місяці Кремль знов і знов погрожує застосувати цю зброю проти мирних українців. Розбираємося, що про це думають в Україні та світі та чим для Путіна може обернутися удар ядерними боєголовками.
За всю свою історію людство декілька разів було на порозі повномасштабної ядерної війни. У військових цілях ядерна зброя використовувалася лише двічі: при бомбардуваннях Хіросіми та Нагасакі 1945 року. Після цього таку зброю стали розглядати лише як інструмент стримування. Але з початком повномасштабної війни в Україні світ знову заговорив про можливу загрозу ядерного удару.
Ядерні погрози Росії
Майже одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 27 лютого, очільник Росії Володимир Путін наказав своїм підлеглим перевести сили ядерного стримування Збройних сил РФ у “режим особливого бойового чергування”. Тоді він пояснив це “агресивними висловлюваннями вищих посадовців країн Заходу”.
З часом про погрози очільника Кремля забули, але він знов нагадав про цей “козир”, коли анонсував мобілізацію росіян.
“У хід пішов і ядерний шантаж. Йдеться не лише про заохочувані Заходом обстріли Запорізької атомної електростанції, що загрожує атомною катастрофою, а й про висловлювання деяких високопосадовців провідних держав НАТО про можливість та допустимість застосування проти Росії зброї масового ураження, ядерної зброї. Тим, хто дозволяє собі такі заяви щодо Росії, хочу нагадати, що наша країна також має різні засоби ураження, а за окремими компонентами й сучасніші, ніж у країн НАТО. І при загрозі територіальній цілісності нашої країни для захисту Росії та нашого народу ми, безумовно, використаємо усі наявні у нашому розпорядженні засоби. Це не блеф”, — підкреслив Путін у своєму зверненні.
Згодом погрози ядерною зброєю підхопив і очільник російського МЗС Сергій Лавров. Відповідаючи на запитання, чи діятиме ядерна доктрина РФ на незаконно анексованих територіях України, він наголосив, що всі закони, доктрини, концепції та стратегії Росії поширюються на всю її територію.
“У нас, що стосується Російської Федерації, і про це багаторазово казав президент й інші представники Кремля, у нас є доктрина нашої ядерної безпеки. Вона є відкритим документом, в ній все написано. Абсолютно чітко позначені випадки, коли допускається застосування нами ядерної зброї”, — сказав Лавров під час пресконференції в ООН.
Фактично це означає, що військових ЗСУ, які відвойовуватимуть окуповані українські території, Кремль може визнати “загарбниками на території Росії”. Тож влада країни-агресорки може відреагувати на це застосуванням зброї, у тому числі і ядерної. Такий крок суперечитиме міжнародному законодавству, адже “референдуми”, в результаті яких Росія збирається приєднати до свого складу окуповані території України, були проведені з численними порушеннями.
Що про ядерні погрози Путіна кажуть в Україні
На заяви російської влади відреагував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“Безвідповідальні заяви Путіна та Лаврова про можливе застосування ядерної зброї є абсолютно неприйнятними. Україна не здасться. Ми закликаємо всі ядерні держави висловитися зараз і дати зрозуміти Росії, що така риторика ставить світ під загрозу і не буде терпимою”, — написав голова МЗС України у своєму твіттері.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк закликав інші ядерні держави донести до Росії, чим може обернутися її шантаж.
“Завуальовані погрози ядерною зброєю з трибуни ООН від члена Радбезу ООН — більшої насмішки над глобальними інституціями годі й уявити. Ядерні погрози РФ — це проблема не України, а всього світу. Члени Ядерного клубу мають окреслити Росії наслідки. «Скринька Пандори» має бути закритою”, — написав Подоляк у своєму твіттері.
У відповідь на заяви Путіна президент України Володимир Зеленський спочатку заявляв, що не вірить у правдивість його слів. Втім уже за тиждень змінив свою точку зору.
“Він (Путін, — ред.) хоче налякати весь світ. Це перші кроки його ядерного шантажу. Я не думаю, що він блефує. Я думаю, що світ стримує його і стримує цю загрозу. Нам потрібно продовжувати чинити на нього тиск і не дозволяти йому продовжувати”, — сказав президент в інтерв’ю американському каналу CBS.
Як на ядерні погрози Росії реагують у світі
Західні лідери висловили серйозне занепокоєння на тлі нових погроз Путіна. Так, в інтерв’ю для BBC верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що погрози очільника РФ треба сприймати серйозно.
“Безумовно, це небезпечний момент, тому що російську армію загнали в кут, і реакція Путіна — погроза застосувати ядерну зброю — це дуже погано”, — сказав Жозеп Боррель.
Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що РФ не зможе перемогти у ядерній війні, якщо Путін на неї все ж наважиться.
“Це небезпечна і безрозсудна ядерна риторика. Це не нове, оскільки він (Путін, — ред.) вже робив це багато разів. Він дуже добре знає, що ядерну війну ніколи не можна вести і її не можна виграти”, — наголосив генсек Північноатлантичного альянсу.
Також серйозно до загрози застосування ядерної зброї Росією ставляться й в Адміністрації президента США.
“Робити такі заяви для ядерної держави — це безвідповідальна риторика. Але це не схоже на те, що він (президент Росії, — ред.) казав у минулі 7 місяців. Ми сприйняли це серйозно”, — сказав речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
Які можливі наслідки матиме Росія в разі ядерного удару
Сполучені Штати Америки застерегли Росію від застосування ядерної зброї, інакше країні-агресорці доведеться дорого заплатити.
“Якщо Росія перетне цю межу, для Росії будуть катастрофічні наслідки. Сполучені Штати дадуть рішучу відповідь”, — заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Він зазначив, що про можливі наслідки сповістив Кремль приватно. Але чим саме ризикує Росія — не уточнив.
Про непросте життя для Росії, якщо у Кремлі таки натиснуть на “червону кнопку”, висловився і Єнс Столтенберг.
“Вони знають, що будуть тяжкі наслідки. Я не буду уточнювати, як ми будемо реагувати, це залежить від того, яку зброю масового знищення вони можуть застосувати”, — сказав генеральний секретар НАТО в інтерв’ю CNN.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо зібрали декілька порад про те, як діяти, якщо Росія таки здійснить ядерний удар.
Читайте також: