Лідер партії “Опозиційна платформа — За життя” Віктор Медведчук подав у Верховну Раду Україну свій законопроєкт про зміни до Закону про “особливий статус” Донбасу. Він базується на Законі часів Порошенка. При цьому команда чинного президента вже не раз заявляла, що їхній Закон буде новим. Поки інших законопроєктів немає, ми подивились які пункти кум російського президента Медведчук пропонує змінити.
22 листопада Віктор Медведчук подав у ВРУ законопроєкт про внесення змін до Закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”.
По-перше, в законопроєкті зі змінами пропонують оминути дату проведення виборів і прибрати кінцевий термін дії Закону.
Так, замість того, що вибори мають пройти 7 грудня 2014 року, законопроєктом пропонують залишити лише те, що оплатять їхнє проведення з резервного фонду держбюджету країни.
Крім того, початок дії Закону хочуть відтермінувати з дня опублікування до того часу, коли закінчується голосування в день виборів — 20:00.
Відповідно до чинного Закону про “окремі райони Донбасу”, велика частина статей починає діяти після того, як ОБСЄ підтвердять, що вибори пройшли відповідно до міжнародних стандартів. Також, серед офіційних спостерігачів мають бути представники Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи та інші міжнародні спостерігачі. Вони повинні мати безперешкодний доступ до процесу голосування і підрахунку.
Цей перелік Медведчук залишає, але з ремаркою: це має бути узгоджено в “нормандському форматі” і затверджено Тристоронньою контактною групою.
Також, законопроєктом пропонують затвердити положення, що особливий порядок визначається виключно цим Законом, а не лише Конституцією України та іншими Законами України.
Згідно з проєктом Закону, Медведчук і його команда запропонували внести загалом 7 правок. Але принципових змін там 3:
— Закон стає безстроковим
— “особливий статус” пропонують регламентувати не лише Конституцією та іншими Законами, а ще й цим виправленим Законом;
— всі положення Закону мають бути узгоджені на зустрічі в “нормандському форматі” та затверджені на ТКГ.
Зазначимо, 3 жовтня у своєму зверненні президент України Володимир Зеленський зазначив, що Закон про “особливий статус” Донбасу буде написаний заново, без правок в чинному, який прийняли ще у 2014 році. І його розглянуть у Верховній Раді після зустрічі “нормандської четвірки”. Тобто після 9 грудня. У народних депутатів залишиться лише чотири дні роботи в режимі пленарних засідань для прийняття Закону.
Нагадаємо, якщо на окупованих територіях проведуть вибори, і їх результати визнають у всьому світі, Донбас автоматично має отримати особливий статус. Це передбачає формула Штайнмайєра. Прийнятий закон має визначити, що означатиме “особливий статус”.
Читайте також: