Нещодавно українські військові затримали російського найманця, який збирав дані про позиції ЗСУ. Але цим обурились представники т.з. “ЛДНР” і почали тиснути на спостерігачів. Роз’яснюємо деталі ситуації.
За повідомленням Української делегації у Тристоронній контактній групі, 13 жовтня фахівці проводили обстеження і розмінування ділянок для відкриття КПВВ “Золоте”. Але разом з розмінувальниками туди прибула група озброєних людей з пов’язками “СЦКК”. В цей момент вони розвідували залишені позиції ЗСУ. Таких домовленостей не було.
Тож українські військові затримали одного з цих військовослужбовців. Ним виявився громадянин РФ Андрій Косяк, якого українські правоохоронні органи підозрюють у вбивстві ще у 2010 році.
Після затримання Косяка у т.з. “МЗС ЛДНР” заявили, що дії українських військових буцімто були незаконними та провокативними. У пресслужбі псевдовідомств зазначили, що направили ноти в ОБСЄ з протестом щодо затримання “спостерігача”.
16 жовтня видання Reuters повідомило, що в Донецьку під готелем Parl Inn, де розмістився штаб місії ОБСЄ, близько 200 проросійськи налаштованих людей облаштували намети й вимагають від спостерігачів допомогти звільнити Андрія Косяка.
Пізніше пресслужба ОБСЄ опублікувала оперативний звіт, в якому зазначила, що 17 жовтня у Горлівському штабі буквально затримали спостерігачів Місії. Їхня база також розташована у готелі. Ввечері вони помітили припарковану біля воріт машину з блакитною табличкою “ДНР”, а поруч з нею стояли двоє бойовиків. Самі ж ворота були зачинені на ланцюг і навісний замок.
До спостерігачів також звернувся власник готелю, який сказав, що представникам ОБСЄ заборонено покидати будівлю, і послався на “накази” від “мера” Горлівки. Цей же чоловік сказав спостерігачам, що всі виходи заблоковані бойовиками.
Трохи пізніше до готелю увійшли двоє чоловіків у цивільному одязі, і сказали спостерігачам, що їм дозволяють ходити по території готелю і на парковці за ним. Але виїхати вони не можуть, поки не звільнять затриманого “спостерігача” Андрія Косяка.
Місія ОБСЄ заявила, що розцінює такі блокування як порушення імунітетів (звільнення від обшуків, затримання, переслідування тощо). У коментарі журналістам Reuters головний спостерігач місії ОБСЄ Яшар Халіт Чевік сказав, що з огляду на ситуацію вони вимушені призупинити операції спеціальної моніторингової місії, адже є загроза для їхніх патрулів.
Однак призупиняють роботу спостерігачі лише на Донеччині. В пресслужбі ОБСЄ телеканалу “Дом” повідомили, що патрулювання на непідконтрольних територіях у Луганській області продовжується згідно з мандатом моніторингової місії.
Читайте також: