З 12 листопада в Бахмутському краєзнавчому музеї працює виставка “Ті, хто тримає небо”. Вона про історію сучасності для Бахмута та Бахмутського району в обличчях. Про що можна дізнатись та скільки ще триватиме виставка – читайте далі.
Виставка “Ті, хто тримає небо” складається з 17 портретів гелевою ручкою. Деякі з зображених на них чоловіків не були знайомі, могли ніколи не бачитись. Але всі вони воювали за Україну у сучасній російсько-українській війні. Їхні імена та історії зібрали ініціативні бахмутяни. Група активістів їздила до родичів загиблих та записали їхні історії. Щоправда, на виставці представлені портрети тільки 17 з 19 героїв історій.
“Ми не можемо поки що знайти контакти, де взяти фотографії, але ми їх шукаємо”, – розповідає Вільному радіо одна з організаторів виставки Єлизавета Гончарова.
Першими побачили виставку студенти Бахмутського аграрного ліцею. Вони завітали, аби послухати історії про полеглих на війні героїв-земляків. Деякі з загиблих були тільки на кілька років старшими за присутніх на заході хлопців.
Єлизавета Гончарова стверджує: до виставки готувалися ретельно. Від ідеї розповісти бахмутянам про загиблих земляків до презентації виставки пройшло приблизно півроку. Активісти вирішили створити віртуальний музей, де кожен міг би дізнатися історії героїв, які воювали на Донбасі. Ініціативна група, учасницею якої є Єлизавета, відшукувала дані про воїнів, спілкувалася з їхніми родичами та друзями. Зібрану інформацію вони опублікували у Facebook-спільноті “Ті, хто тримає небо”.
Щоб віртуальний музей став справжнім, бахмутський художник Сергій Садчиков намалював портрети загиблих героїв. Він каже, що якість деяких світлин була настільки поганою, що обличчя воїнів доводилось роздивлятися з лупою. Ці графічні портрети потім і стали частиною виставки.
Єлизавета Гончарова запевняє: знати про подвиг воїнів має кожен бахмутянин. Тому місцеві активісти встигли розповісти історії про полеглих героїв вже в 4 школах Бахмута, і планують робити це далі. В ЗОШ №18 учениця розповіла про ще одного земляка, який загинув на війні. Зараз активісти перевіряють цю інформацію.
Показ виставки “Ті, хто тримає небо” триватиме в музеї до 4 грудня.
Квиток коштує 3 гривні для дітей та 6 гривень для дорослих.
До Дня Збройних сил України, який відзначатимуть 6 грудня, виставку перенесуть до розважального центру “Побєда”. В цей день там також запланували провести безкоштовний показ українських фільмів.
Директорка Бахмутського краєзнавчого музею Олена Смирнова анонсувала, що після реконструкції в музеї має з’явитися зал сучасної історії. Там планують зробити постійну виставку портретів загиблих на війні земляків.
З історіями про героїв, які воювали на сході України, активісти і далі їздитимуть до навчальних закладів Донеччини. Єлизавета Гончарова каже, що це робити необхідно, аби молодь усвідомлювала, що зараз відбувається на сході України.
“Діти кажуть: “Ми не знали, нам нічого не казали, нам це не цікаво”. Але це все – показник полярності нашого суспільства, коли люди намагаються про щось казати, але ні про що не казати. І, на жаль, так у школі, в нашій системі, відбувається. Хтось воює, хтось стріляє, хтось захищає. Але жодних акцентів немає, тому що це вважається неправильним”, – пояснює Гончарова.
Історії героїв-земляків планують розповісти у фільмі. Про це бахмутські активісти попередньо домовилися з Лесею Воронюк, яка започаткувала Всесвітній день вишиванки та є авторкою стрічок “Соловей співає” і “Спадок нації”.
Нагадаємо, до Дня захисника України журналісти Вільного радіо зібрали короткі історії про полеглих на Донбасі героїв з Бахмутського району в одному матеріалі. Матеріал стане в пригоді замість кишенькового гіда. Адже саме портрети цих героїв представлені в музеї.
Читайте також: