Українцю, який погодився воювати в армії “ДНР”, дали 15 років за ґратами
Ілюстративне фото: Pexels

Уродженець Макіївки на Донеччині Олександр Л. пішов служити до війська “ДНР” напередодні великої війни. У червні 2024-го чоловіка взяли у полон українські військові, коли той намагався захопити позицію біля Георгіївки, що в Покровському районі. На суді полонений розкаявся та отримав 15 років позбавлення волі за держзраду й колабораційну діяльність.

 

Вирок Олександру Л. 5 грудня 2024 року виніс Дружківський міський суд Донецької області.

Як стверджує обвинувачення, уродженець Макіївки Олександр Л. “мобілізувався” до війська “ДНР” 23 лютого 2022-го. Вже наступного дня Олександра та інших військовослужбовців відправили у збірний пункт на території бетонного заводу в селищі Холодна Балка. Чоловіка призначили на посаду кулеметника 125-го стрілецького полку “народної міліції ДНР” й забезпечили російською формою, спорядженням та ручним кулеметом із боєкомплектом.

Через 8 днів Олександра разом із іншими військовими передислокували в школу в селі Високому на Херсонщині. Там він облаштовував блокпост, а потім ходив туди на чергування.

У середині червня 2022-го обвинуваченого перевели у взвод охорони та зв’язку 125-го полку на посаду радіотелефоніста. До 10 жовтня він займався тим, що охороняв приміщення та житловий будинок, де жили російські офіцери, а також штаб полку, який облаштували у місцевому будинку культури.

Згодом чоловіка відправили до Першотравневого на Запоріжжі, а з 25 грудня — на Донеччину. Він служив в окупованих Шахтарську та Макіївці на території шахти імені Бажанова. В цей час 125-й полк перейменували на 96-й, а штаб разом зі взводом зв’язку та охорони згодом передислокували в спортивно-тренувальний комплекс “Кірша” в Кіровському районі Донецька.

У жовтні 2023-го Олександр Л. підписав річний контракт на службу в 96-му полку.

23 червня 2024-го чоловіку наказали зайняти позицію на свинофермі в Георгіївці Покровського району. На двох бронетранспортерах (де були 8 та 9 російських військових) військовослужбовці окупаційних сил вирушили на завдання й того ж дня вирішили заночувати в одній зі зруйнованих будівель навпроти місцевої школи. Вранці російські військові почали знову просуватися до свиноферми, однак зіштовхнулися з військовими Сил оборони. Захисники взяли у полон Олександра Л. в той момент, коли він зайшов на територію школи.

Олександру Л. висунули звинувачення у державній зраді та колабораційній діяльності (статті 111 та 111-1 Кримінального кодексу України). На суді він визнав себе винним, розкаявся та докладно розповів про місця своєї дислокації за період служби у війську “ДНР”. А також додав, що весь цей час отримував заробітну плату. Каяття та активне сприяння розкриттю злочину стали для Олександра пом’якшувальними обставинами під час винесення вироку.

Дані про кримінальне провадження, де фігурує Олександр Л., внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань 1 серпня 2024-го. Спершу справу мали слухати в Мар’їнському райсуді Донецької області. Проте там наразі працюють лише двоє суддів (а для створення колегії, що може слухати таку справу, потрібні троє), тож кримінальне провадження передали до Дружківського міського суду.

Дружківський міський суд Донецької області
Дружківський міський суд Донецької області, фото з сайту суду

Колегія суддів Дружківського міського суду Донецької області призначила Олександру Л. покарання у вигляді позбавлення волі на 15 років та заборони та такий самий строк обіймати посади в українських держструктурах. Усе майно обвинуваченого суд постановив конфіскувати.

Дружківський міський суд Донецької області
Дружківський міський суд Донецької області, фото з сайту суду

Обвинувачений може уникнути ув’язнення, якщо потрапить у обмінні списки.

Для довідки:

За міжнародним гуманітарним правом не заборонено засуджувати комбатантів, якщо вони є громадянами країни, проти якої воюють. Однак суд має встановити, що рішення про участь у бойових діях було ухвалене добровільно.

Нагадаємо, нещодавно судовий вирок отримав ще один уродженець Донеччини Тарас Ф., який воював за “ДНР”, а потім поїхав жити до Києва, отримав повістку й потрапив на навчання на Рівненський полігон. Однак служити в Силах оборони чоловік не хотів, тож вирішив дезертирувати. Тараса затримали й засудили за держзраду та дезертирство.

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.


Завантажити ще...