Суд над бойцами "Айдара" в Ростове
Суд над бійцями “Айдара” у Ростові. Скриншот відео з окупаційних джерел

“Росія робить злочинців із тих, хто боронив рідну землю”, — каже український омбудсмен про показний “суд”, який почався 25 липня у російському Ростові-на-Дону над 18 бійцями “Айдару”. Серед “обвинувачених” є дві жінки: медикині Марина Міщенко та Лілія Прутян. Розповідаємо, які “злочини” закидають бійцям підрозділу “Айдар”, кого саме привели на “суд” та як на це відреагували в Україні.

 

Про показний “суд” над українськими захисниками повідомляють російські ЗМІ.

Загарбники звинувачують полонених бійців “Айдару” у “насильницькому захопленні влади та участі в терористичній організації”. Крім цього, російські правоохоронці стверджують, що на фронт “айдарівці” пішли начебто через “ненависть до жителів Донбасу” та “корисливі цілі”. 

“При цьому дехто викладав у мережу фото та відео обстрілів мирних жителів. У роликах раділи, коли потрапляли у ціль. Саме бойовики “Айдару”, за свідченнями, причетні до жорстоких вбивств, тортур полонених, зґвалтувань, розбійних нападів та мародерства”, — стверджують російські джерела.

“Обвинувачення” будують за фейковим законодавством т.з. “ДНР”. Втім, як стверджують російські джерела, на наступному засіданні “суд” розглядатиме можливість перекваліфікувати справу за російським законодавством.

Імена полонених бійців “Айдару”, яких судять окупанти

Більшість з бійців “Айдару” захопили у полон у перший місяць повномасштабної війни з Росією. За даними медіа-проєкту “Ґрати”, окупанти хочуть “засудити” таких бійців:

  1. Вʼячеслав Байдук
  2. Ігор Гайоха
  3. Віталій Грузінов
  4. Владислав Єрмолінський
  5. Семен Забайраковий
  6. Сергій Калінченко
  7. Віталій Крохальов
  8. Володимир Макаренко
  9. Марина Міщенко
  10. Роман Недоступа
  11. Сергій Нікітюк
  12. Лілія Прутян
  13. Євген П’ятигорець
  14. Тарас Радченко
  15. Олександр Таранець
  16. Дмитро Федченко
  17. Микола Чупріна
  18. Андрій Шолік

Перше засідання закінчилося представленням усіх полонених та продовженням їхнього арешту до 13 листопада 2023 року.

“Суд” над бійцями “Айдара” у Ростові
“Суд” над бійцями “Айдара” у Ростові. Скриншот відео з окупаційних джерел

Судилище над “айдарівцями” — це порушення Женевських конвенцій

Наступного дня на показовий процес над українськими захисниками відреагував Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

“Це чергове судилище, яке підтверджує всьому світу, що Росія робить злочинців із тих, хто боронив рідну землю. Це ті люди, які не вторгались на чужі території, а лише боролись за свою свободу, державу, сім’ю і життя”, написав Дмитро Лубінець.

Посадовець закликав світові спільноти відреагувати на цей незаконний “суд”.

“Росія цинічно займається кримінальним переслідуванням наших громадян і, відчуваючи безкарність, продовжує своє криваве “справедливе правосуддя” над тими, кого не змогли залякати і зламати. Очевидно для всіх, що на лаві підсудних мають опинитися не ті, хто захищається, а ті, хто зі зброєю в руках прийшов на чужі території”, — додав омбудсмен.

Він нагадав, що такими “судами” над українськими полоненими окупанти порушують Женевські конвенції. За це вони самі повинні відповідати перед судом.

Для довідки:
Відповідно до Женевських конвенцій, які мають виконувати усі держави,  Росія повинна гуманно ставитися до військовополонених. Держава, що тримає людину в полоні, зобов’язана забезпечувати її безоплатне утримання, а також за потреби надавати їй  безоплатну  медичну допомогу. 

Заперечення та/або ігнорування цих норм ставить державу поза межею цивілізованого співтовариства, а її дії кваліфікує як воєнні злочини поряд із агресією, геноцидом і злочинами проти людяності, які вважаються міжнародними злочинами і підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Нагадаємо, 24 травня 2023 року самоназваний суд т.з. “ДНР” виніс “вироки” трьом бійцям полку “Азов”, які обороняли Маріуполь. Ми розбирались, у чому звинуватили військових та які “вироки” вони отримали.


Завантажити ще...