Двох полонених військових 36 окремої бригади морської піхоти ЗСУ засудив самоназваний суд т.з “ДНР” до 25 років у колонії суворого режиму. Олексія Хроленка та Романа Петренка захопили у полон в Маріуполі у травні 2022 року. Розповідаємо, що відомо про суд над полоненими.
Про вирок повідомляє Слідчий комітет Російської Федерації.
Загарбники стверджують, що з 27 лютого 2022 року підрозділи 36 окремої бригади морської піхоти ЗСУ зайняли оборону у Маріуполі. Їхня позиція мала назву “Терикон”. Серед бійців бригади були навідник баштової установки БТР Олексій Хроленко та водій бортового автомобіля “Урал” Роман Петренко.
“Відповідно до злочинного плану командування вони повинні були забезпечити кругове блокування ділянки у своїй зоні відповідальності із застосуванням вогнепальної зброї, перешкоджати вільному виходу мирного населення з міста, здійснювати вбивства цивільних осіб, що пересувалися поблизу їхньої бойової позиції”, — йдеться у звинуваченні загарбників.
Окупанти під тиском записали відео допиту полонених.
Роман Петренко народився 31 грудня 1997 року. Він боронив Маріуполь матросом-водієм зенітно-ракетного взводу 1-й окремого батальйоні 36 бригади ЗСУ.
“У 20-х числах березня 2022 року я, знаходячись на позиції “Терикон” разом з матросом Хроленко, виявив цивільне авто седан чорного кольору, яке рухалось вулицею Новосибірською. За наказом командира роти Камн’єва ми розстріляли цю автівку. Я стріляв з автомата “АКСУ”(АКС-74У, — ред.). Потім з’ясувалось, що там були цивільні люди”, — змусили сказати на допиті Романа Петренка.
Олексій Хроленко народився 4 вересня 2000 року. Чоловік боронив Маріуполь у лавах 1-го окремого батальйону 36 бригади ЗСУ у званні матроса, був навідником баштової установки БТР.
“У місті Маріуполь знаходився на спостерігальному пункті “Терикон” по вулиці Новосибірська разом з Романом Петренком. Вулицею рухалась машина, командир роти Камн’єв Андрій Олексійович з позивним “Нептун” віддав наказ стріляти по цій машині. У результаті загинули четверо цивільних людей. Стріляв з автомата АКС-74”, — такі свідчення під тиском загарбників дав Олексій Хроленко.
Зазначимо, Олексія Хроленка та Романа Петренка почали шукати у соцмережах як військовополонених ще з 22 травня 2022 року.
Олексія Хроленка та Романа Петренка звинуватили у тому, що у період з 20 по 31 березня вони начебто розстріляли автомобіль з неозброєними цивільними. Загинули четверо людей.
“Виконуючи злочинні накази, діючи у складі організованої групи з мотивів політичної та ідеологічної ненависті, навмисне, усвідомлюючи злочинність та суспільну небезпеку своїх дій, фігуранти зробили численні прицільні постріли з вогнепальної зброї у потерпілих”, — стверджують окупаційні слідчі.
Полонених українських захисників звинуватили у “жорстокому поводженні з цивільним населенням” та “вбивстві двох і більше людей, вчиненому організованою групою за мотивами ідеологічної ненависті”. За цими статтями їх засудили на 25 років за ґратами. Їх триматимуть у колонії суворого режиму.
Зазначимо, Україна регулярно домовляється з Росією про обміни полоненими, це стосується і військових, які вже отримали вироки в окупаційних судах. Останній був 7 серпня 2023 року, тоді з полону повернули 22 захисників України. Серед них були двоє офіцери та бійці рядового й сержантського складу.
Нагадаємо, 24 травня 2023 року самоназваний суд т.з. “ДНР” виніс вироки трьом бійцям полку “Азов”. Полонені азовці обороняли Маріуполь. Ми розбирались, у чому звинуватили чоловіків та які вироки вони отримали.
Пізніше у редакцію Вільного радіо звернулась дружина одного з полонених “азовців”. Її чоловіка окупанти на 13 років запроторили за ґрати. Про тяжке очікування чоловіка і батька з полону Ольга Харченко розповіла нашим журналістам.