Підтримати
ООН не визнавала, що до теракту в Оленівці причетні Росіяни. Лубінець помилився (деталі)
Зруйноване приміщення в’язниці в Оленівці після теракту, 29 липня 2022 року. Фото: AP

Підтримайте Вільне Радіо

Підтримати

Наприкінці червня уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець опублікував інформацію про те, що група ООН нібито дійшла висновку: теракт в Оленівській колонії спланувала та здійснила Росія. Омбудсман надав повний текст розслідування, який вів на сайт Centre for Human Rights in Armed Conflict. Згодом там з’явилася помітка, що їхній текст “не є доповіддю ООН”. 

На це звернули увагу журналісти “Слідства. Інфо”. 

30 червня на офіційних сторінках Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця з’явився допис про те, що внутрішній аналіз ООН показав: вбивство в Оленівці — це ретельно спланований злочин Росії

На підтвердження своїх слів, омбудсман надав гіперпосилання, яке вело на повний текст розслідування, до якого нібито причетна експертна група ООН. Так, першоджерело матеріалу — сайт Centre for Human Rights in Armed Conflict. 

ООН не визнавала, що до теракту в Оленівці причетні Росіяни
Видалений пост уповноваженого Лубінця про “доповідь” ООН. Фото: “Слідство. Інфо”

У документі організація проаналізувала зброю та боєприпаси, які Росія нібито використала для теракту у Волноваській виправній колонії №120 біля Оленівки в ніч з 28 на 29 липня 2022-го. Також вони розглядали планування, організацію та реалізацію вбивства українських військовополонених, яких окупанти утримували в установі.

Як з’ясували журналісти, ресурс створили 22 травня 2025 року, а вже за кілька днів там з’явився текст розслідування про теракт в Оленівці. Жодних інших текстів на сайті немає. 

Водночас чим саме займається Центр — невідомо. Він немає докладного опису організації та роз’яснень, а ще інформації про те, у якій існує. 

“Ми проводимо ретельні розслідування порушень міжнародного права прав людини та гуманітарного права під час збройних конфліктів, з поточною увагою до України та Гази, щоб сприяти встановленню істини та притягненню винних до відповідальності. Ми не пов’язані ні з Організацією Об’єднаних Націй, ні з якоюсь іншою міжурядовою чи урядовою організацією в жодній формальній чи неформальній якості”, — йдеться на ресурсі. 

У команді омбудсмана Дмитра Лубінця визнали, що припустилися помилки. Кажуть, що оприлюднили матеріали, які базувалися, зокрема, на даних громадських активістів. 

“На жаль, з боку Секретаріату Уповноваженого не було проведено належної перевірки зазначеної інформації. Після виявлення неправдивості, публікацію видалили. Перепрошуємо за допущену помилку”, — відповіли “Слідству. Інфо” у запиті. 

Окрім того, у Лубінця запевнили, що надалі “забезпечать посилений контроль за інформацією, яка оприлюднюється”.

Що відомо про теракт в Оленівці

У ніч проти 29 липня 2022 року в одному з бараків колонії в тимчасово окупованій Оленівці пролунав вибух. Того дня загинули понад 50 бранців, ще близько 130 дістали поранень. Серед них були полонені українські захисники, зокрема з бригади “Азов”. 

У Міноборони Росії запевняли, що по тюрмі начебто вгатили з HIMARS. Обстріл, за їхніми словами, був провокацією ЗСУ, аби застерегти українських бійців від здачі у полон.

Втім, причиною вибуху, як свідчать висновки міжнародних експертів, була термобарична зброя, яку застосувала Росія. 

Спершу ООН не могла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію. Та пізніше експерти організації заявили, що колонію обстріляли не ракетами HIMARS.

У грудні 2024-го шість правозахисних організацій надіслали листа до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати теракт в Оленівці

Нагадаємо, двоє громадян України, які, ймовірно, станом на 29 липня 2022-го були в керівництві колонії в Оленівці, заочно отримали підозри від СБУ та Офісу генерального прокурора за жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним вбивством.


Завантажити ще...