Підтримайте Вільне Радіо
В ООН оприлюднили внутрішній аналіз, який підтвердив сплановану атаку Росії в Оленівці в ніч з 28 на 29 липня 2022-го. Внаслідок теракту загинули понад 50 українських військовополонених, ще близько 130 дістали поранень.
Повний текст доповіді групи експертів ООН оприлюднили на сайті Центру прав людини у збройних конфліктах.
У документі група експертів проаналізувала зброю та боєприпаси, які Росія використала для теракту у Волноваській виправній колонії №120 біля Оленівки в ніч з 28 на 29 липня 2022-го. Також вони розглядають планування, організацію та реалізацію вбивства українських військовополонених, яких окупанти утримували в установі.
Так, з посиланням на зібрані докази, в ООН вказують, що боєприпаси, які використовували під час атаки на барак, не були ані саморобними вибуховими пристроями, ані запалювальними. Натомість експерти говорять про три типи боєприпасів, які загалом відповідають параметрам снаряда, що вразив колону біля вхідних воріт:
У доповіді зазначається, що єдиним типом боєприпасу, який є на озброєнні військ країни-агресорки та який здатен створювати сильну теплову дію та відповідає іншим характеристикам дослідженого — 3ВОФ119. Це 120-мм снаряд російського виробництва, що складається з термобаричної бойової частини 3ОФ74, детонатора та зарядної системи. Росія використовує його у війні проти України.
Фахівці вказують, що снаряд 3ОФ74 сумісний лише з гарматами-гаубицями мінометами типу 2А51, 2А60, 2А80 або 2А80-1. Це свідчить, що для атаки використали саме таку зброю.
Водночас гармата 2А51 (разом з іншими її модифікаціями) на озброєнні з 1981 року та існує у буксированому варіанті “Нона-К”, так і в самохідних версіях. За доповіддю, декілька підрозділів військ Росії та пов’язаних з окупантами формувань, які воюють на території України, мають на озброєнні цю гармату на самохідних платформах. Серед них — “Нона-С”, “Нона-СВК”, “Вєна” та “Хоста”. Експерти ООН зазначають, що ці установки були у “легкому доступні”, тож саме їх могли використати для удару по колонії.
У відомстві припускають, що найімовірніший кут падіння першого снаряда, яким окупанти поцілили у барак, вказує на пуск з відстані від 2 до 8 кілометрів. За цією траєкторією розташований лише один населений пункт — село Любівка. Снаряд пролітав над південно-західною околицею села, на відстані близько 2,3 тисячі метрів від барака.
“Дві великі будівлі, що стоять там — одна з них ангарного типу, могли бути придатним місцем для тимчасового перебування атакуючої групи, її озброєння та іншої техніки. Інші, більш віддалені місця на траєкторії – відкриті поля і сільські дороги здаються менш зручними для розміщення атакуючої групи з погляду прикриття та точності стрільби”, — пишуть в доповіді.
Тим часом уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що цей документ може стати поштовхом для продовження розслідування.
“Це важливий документ, який має стати потужним поштовхом для продовження розслідування. Біль українців за Оленівку країни нікуди не дівся. Ми наполягаємо на розслідуванні та справедливому покаранні винних”, — написав посадовець.
Він уточнив, що неодноразово намагався зустрітися з учасниками Місії ООН, щоб передати матеріали, які є в Україні. Однак експерти жодного разу не погодилася з ними ознайомитися.
У ніч проти 29 липня 2022 року в одному з бараків колонії в тимчасово окупованій Оленівці пролунав вибух. Того дня загинули понад 50 бранців, ще близько 130 дістали поранень. Серед них були полонені українські захисники, зокрема з бригади “Азов”.
У Міноборони Росії запевняли, що по тюрмі начебто вгатили з HIMARS. Обстріл, за їхніми словами, був провокацією ЗСУ, аби застерегти українських бійців від здачі у полон.
Втім, причиною вибуху, як свідчать висновки міжнародних експертів, була термобарична зброя, яку застосувала Росія.
Спершу ООН не могла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію. Та пізніше експерти організації заявили, що колонію обстріляли не ракетами HIMARS.
У грудні 2024-го шість правозахисних організацій надіслали листа до Міжнародного кримінального суду із закликом розслідувати теракт в Оленівці.
Нагадаємо, двоє громадян України, які, ймовірно, станом на 29 липня 2022-го були в керівництві колонії в Оленівці, заочно отримали підозри від СБУ та Офісу генерального прокурора за жорстоке поводження з військовополоненими, поєднане з умисним вбивством.