Організація Об’єднаних Націй готується до розслідування фактів загибелі українських військовополонених в Оленівці 29 липня.
Про це заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 3 серпня під час звернення до журналістів перед конференцією у Нью-Йорку з перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
ООН отримала запити про розслідування й від України, й від РФ, сказав він.
“Я вирішив у межах своєї компетенції та влади запустити місію зі встановлення фактів (у мене немає повноважень провести кримінальне розслідування). <…> Та сподіваємося знайти підтримку від обох сторін щодо доступу та отримання усіх даних, необхідних для встановлення правди про те, що сталося”, — заявив Гуттереш.
За словами Антоніу Гуттереша, зараз тривають приготування до такого з’ясування фактів.
“Положення цієї місії зараз готуються, їх представлять урядам Російської Федерації та України, сподіваюсь ми зможемо досягти згоди щодо цих положень. Ми шукаємо компетентних та незалежних людей, які б могли інтегруватися у цю розслідувальну місію”, — уточнив генсек ООН.
Зранку 29 липня російська сторона повідомила про начебто обстріл колишньої виправної колонії № 120 в Оленівці на тимчасово окупованій частині Донеччини, де перебували полонені українські захисники, у тому числі бійці з “Азовсталі”. Генштаб спростував ці закиди.
Служба безпеки України, Головне Управління розвідки, ЗСУ та Уповноважений з прав людини оприлюднили спільну заяву, в якій назвали загибель українських військовополонених у колонії Оленівки “цинічним терористичним актом російської федерації, військовою провокацією та класичною false flag operation, метою якої є приховування воєнних злочинів, дискредитація Збройних сил України, зрив постачання західної зброї та підвищення соціальної напруги в українському суспільстві”.
Увечері 29 липня українські правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Російська сторона заявляє, що від удару по будівлі загинули близько 40 українських військових, ще 130 дістали поранень. 30 липня росіяни опублікували списки з прізвищами 50 загиблих та 73 поранених, патронатна служба полку “Азов” закликала не реагувати на це: “ми не можемо підтвердити чи спростувати ці повідомлення та перевіряємо їх на достовірність”.
Українська сторона направила запит щодо повернення на підконтрольну територію тіл українських бійців. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до керівництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Моніторингової місії ООН з вимогою надати йому можливість відвідати це “місце воєнного злочину”.
31 липня у Міноборони РФ повідомили: Росія “в інтересах проведення об’єктивного розслідування удару по СІЗО в Оленівці, <…>офіційно запросила експертів ООН та МКЧХ”. Пізніше представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста заявили, що доступу до СІЗО в Оленівці так й не отримали.
На думку дослідників міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm, характер пошкоджень у бараці в Оленівській тюрмі свідчить: це була не ракета GMLRS або HIMARS, як заявляють росіяни, а термобарична зброя.
Читайте також: