Кіно
Фото: Depositphotos

Друга субота вересня — день, в який ми бажаємо кожному глянути хоча б один фільм національного виробництва. Адже сьогодні традиційно відзначають День українського кіно. У 2024 році він припадає на 14 вересня. Попри паузи, які спричинили пандемія COVID-19 та повномасштабне вторгненням Росії, українське кіно продовжує активно розвиватися й тішити глядачів новинками.

 

Журналісти Вільного радіо підготували для вас добірку українських фільмів останніх років, які підкорили глядачів. 

“Яремчук: Незрівнянний світ краси”: фільм про співака, який підкорював українською піснею фанатів  

“Це просто неймовірно, у мене сльози лише від трейлеру і я не знаю чому. Назарій Яремчук — такий один у вселенній, людина дуже світла…” — це один із коментарів до трейлеру документальної біографічної драми “Яремчук: Незрівнянний світ краси”. 

Кінострічка вийшла в прокат 8 серпня 2024 року, й за перші три тижні її переглянули майже 63 тисячі глядачів, а касові збори сягнули приблизно 10 млн грн. Створити фільм про буковинського артиста вирішила його донька — Марія Яремчук. 

Дівчина каже, що це історія про звичайного хлопця з Буковини, який мав непросте дитинство, жив у непростій країні в непрості часи. Проте настільки любив свою справу і відчував українське, що йому вдавалося в це закохувати.

“Цей фільм про таку українську культуру, якою хочеться надихатися та хизуватися. Про артиста, якого не було в медіа практично 30 років, але його постать та музика сьогодні надзвичайно актуальні та потрібні”, — ділиться донька Назарія Яремчука Марія.

Назарій Яремчук
Назарій Яремчук. Фото: Суспільне Культура

Над створенням фільму працював продакшн Knife! Films, а керували всім продюсер Максим Сердюк та режисер Артем Григорян. Кінострічка дає можливість самостійно відслідкувати зростання та розвиток не тільки Назарія, але й України загалом. 

Особливістю стрічки є те, що автори спробували відтворити голос самого Яремчука. Й їм вдалося, адже протягом фільму лунає закадровий голос української поп-зірки. Як зізнаються творці фільму, складно було повторити тембр Назарія, адже він давав мало інтервʼю, й матеріалів про нього не так багато. Допоміг у роботі штучний інтелект, який відтворив голос Назарія від дитинства до кінця його життя.

Показ фільму планували до 70-річчя від Дня народження співака, але процес створення стрічки затримався через повномасштабну війну. 

Оскароносна кінострічка “20 днів у Маріуполі” — чергове нагадування світу, що таке війна 

“Якось мені сказали, що війни починаються не з вибухів. Війнам передує тиша”, — лунає в документальному фільмі “20 днів у Маріуполі”, який пояснює всьому світу, що таке російсько-українська війна. 

Стрічка розповідає про перші тижні повномасштабної війни в Маріуполі — час, коли російські війська вторглися на українські землі і почали їх знищувати. Час, коли тисячі маріупольців жили в страху за своє життя. Час, коли режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка і продюсерка та журналістка Василіса Степаненко змогли зафіксувати злочини російських військових і представити їх світові. Ці троє людей стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Маріуполя.

Документальний фільм “20 днів у Маріуполі”, який представили у 2023 році, отримав нагороди BAFTA, “Оскар” за найкращий документальний фільм та премію Гільдії режисерів США. 20 серпня цього року фільм переміг на Septimius Awards, а 29 серпня Мстислав Чернов отримав Міжнародну відзнаку за досягнення від IBC за роботу під час облоги Маріуполя.

Фільм "20 днів у Маріуполі"
Кадр з фільму “20 днів у Маріуполі”. Фото з відкритих джерел

Як Кузьма вирушив у Берлін за новим мерсом та пригодами — у фільмі “Я, “Побєда” і Берлін”

“Я маю в Берлін мотнутись, там є один персонаж, який колекціонує старі корита. Так він за справжню “совєтську Побєду” готовий нового мерса віддати”, — каже головний герой кінострічки “Я, “Побєда” і Берлін” Кузьма. Жанр фільму — роуд-муві, який зосереджений навколо подорожі.

Стрічка “Я, “Побєда” і Берлін” — це екранізація однойменної повісті Кузьми Скрябіна, а її режисеркою стала Ольга Ряшина. Фільм переносить нас у Львів початку Незалежності — це 1993 рік, коли молодий Кузьма ще не встиг стати відомим шоуменом, а був звичайним львівським музикантом. 

Й ось він стикається з двома проблемами — страх перед першим концертом і старенька автівка “Побєда”, яку купив, аби вразити дівчину. Але не все так просто, тому Кузьма разом із другом Бардою вирушає в Берлін, щоб вирішити ці питання.

Протягом фільму герої втрапляють у різні кумедні історії та зустрічаються з колоритними персонажами.

Хоча фільм не є біографічною драмою, а скоріше розважальним роуд-муві, він відтворює атмосферу початку Незалежності України й пропонує ностальгійну подорож у ті часи.

Кадр з фільму “Я, “Побєда” і Берлін”
Кадр з фільму “Я, “Побєда” і Берлін”. Фото з відкритих джерел

Історію письменників доби “розстріляного відродження” відтворили у фільмі “Будинок “Слово”. Нескінчений роман”

Якою була трагічна доля українських письменників доби “розстріляного відродження”, яких зібрали в кооперативному будинку “Слово” в Харкові, аби ті працювали на радянську систему? Про це розповідає художня кінострічка “Будинок “Слово”. Нескінчений роман”, режисером якої став Тарас Томенко.

Будинок, який збудували у 1927 році за наказом Йосипа Сталіна, став місцем проживання численних видатних українських письменників того століття. Серед них Михайло Яловий, Остап Вишня, Лесь Курбас та Валер’ян Підмогильний. Їхню творчість перетворили на експеримент, який базувався на створенні “радянського письменника” та мав прославити соціалістичний реалізм. 

Фільм розповідає про загадкові події, які починають відбуватися в будинку після підселення молодого автора Володимира Акімова. Згодом, на тлі політичних репресій 1930-х років, будинок “Слово” стає символом розправи над інтелігенцією, що увійшла в історію як “розстріляне відродження”.

Світова прем’єра фільму відбулася на 37-му Варшавському кінофестивалі у 2021 році, а українська — на фестивалі “Миколайчук OPEN” у 2022 році.

У коментарях під трейлером глядачі пишуть: “Дуже важкий і сильний фільм. Вважаю, що його мають подивитись якнайбільше людей, щоб не забувати цю трагічну сторінку нашої історії”.

Фільм "Будинок "Слово". Нескінчений роман"
Кадр з фільму “Будинок “Слово”. Нескінчений роман”. Фото з відкритих джерел

“Спіймати Кайдаша” — серіал, в якому поєднали сільські пристрасті, суржик і сімейні драми

Якщо хочете перенестись у сільську місцевість, подивіться серіал “Спіймати Кайдаша”. Його сценаристкою та виконавчою продюсеркою стала Наталка Ворожбит, яка вирішила переосмислити класичний твір “Кайдашева сімʼя” Івана Нечуя-Левицького.

Серіал вийшов у світ у 2020 році, коли кінотеатри не працювали через пандемію коронавірусу, а людям не терпілося побачити якусь українську новинку. “Спіймати Кайдаша” — кінострічка, яку розділили на 12 серій, а саму історію інтерпретували по-новому. Уже відомих кожному українцю героїв перенесли в Україну 2000-2014 років.

У стрічці підняли на загал проблеми взаємодії батьків та дітей. Також показали Революцію Гідності та початок російського вторгнення на сході України й зобразили, які усі ці події вплинути на просту сільську сімʼю з Семигір.

Фільм "Спіймати Кайдаша"
Кадр з фільму “Спіймати Кайдаша”. Фото з відкритих джерел

Українці тепло зустріли серіал, що підтверджують схвальні коментарі та велика кількість переглядів. А у 2021 році проєкт отримав “Золоту дзиґу” за найкращий ігровий серіал.


Завантажити ще...