13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій визнала російський режим диктатурою. Також Асамблея закликала країни Ради Європи не визнавати легітимність Володимира Путіна як президента країни-агресорки після закінчення його каденції у 2024 році та притягнути його до відповідальності за воєнні злочини.
Про це йдеться у заяві на сайті ПАРЄ.
“Володимир Путін обіймає владу як президент або прем’єр-міністр з 2000 року. Поправки до російської Конституції в липні 2020 року продовжили його потенційний президентський термін до 2036 року, що викликає занепокоєння щодо відсутності стримувань і противаг. Це, разом із посиленням репресій проти внутрішніх опонентів і діями Росії в Україні, підкреслює наслідки безконтрольної президентської влади”, — зазначають на сайті ПАРЄ.
Парламентарі зауважують, що без сильного уряду, незалежної судової системи, вільних медіа та інших важливих для суспільства важелей Російська Федерація фактично перетворилася на диктатуру. Тож після закінчення президентського терміну Путіна у березні 2024 року парламентарі закликають світ вважати його “нелегітимним та припинити з ним всі контакти, окрім гуманітарних”.
“Асамблея вказала на російську агресію проти України та її наслідки як на доказ того, що диктатури «становлять загрозу міжнародному миру та безпеці та територіальній цілісності та політичній незалежності своїх сусідів», як це визначено в статті 2 Статуту ООН. Таким чином, парламентарі заявили, що відновлення демократії в Росії в інтересах не тільки російського народу, але й Європи та всього світу”, — йдеться у заяві на сайті Асамблеї.
Крім того, ПАРЄ підтримала створення спеціального міжнародного кримінального трибуналу для притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії включно з Володимиром Путіним.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відреагував на резолюцію ПАРЄ, зазначивши, що “понад 20 років одноосібного неконституційного правління призводить до злочинів всередині та за межами країни”.
Народний депутат Дмитро Наталуха додає, що для України “це вкрай важлива резолюція”.
“Більшість визнає його (Володимира Путіна, — ред.) міжнародним злочинцем, але досі знаходяться уряди, політики та цілі партії, які все ще вважають за можливе сісти з ним за один стіл перемовин та завершити цю війну, яку він розвʼязав, залишивши його при владі в росії.
Подібні резолюції встановлюють все більше червоних ліній і фактично примусово штовхають таких «скептиків» в бік «антипутінської коаліції», якщо вони, звісно, не хочуть випасти із родини Ради Європи із усіма витікаючими наслідками”, — пише нардеп.
Нагадаємо, 4 липня Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію країною-спонсором тероризму, а членів ПВК “Вагнер” — терористами.