Через збройний конфлікт на Донбасі, десятки населених пунктів залишились без транспортного сполучення. А зняти пенсію, купити ліки в аптеці, або отримати будь-яку соціальну послугу можна лише в найближчому райцентрі. Тож благодійники запустили більше десяти соціальних автобусів, які безкоштовно привозять мешканців прифронтових населених пунктів до райцентрів. На одному з таких проїхались і журналісти Вільного радіо.
Два рази на місяць в Курахово приїздить безкоштовний автобус. Він тут такий один. Це автобус з маршруту Тарамчук — Парасковіївка — Курахове.
Близько 8 ранку він стартує з Тарамчука. У старенький білий “Mercedes Benz” запрошує “бортпровідниця” Ірина Гончар. Зі словами “Ласкаво просимо на наш борт “Автобус щастя”, вона розсаджує людей по місцях. Машина розрахована на 20 людей, але і стільки не набирається.
Пасажири збираються квапливо. Адже більше транспорту на цьому маршруті немає.
Усміхнена Ірина Гончар, яка збирає всіх, працює диспетчером від ADRA Ukraine. Їхні благодійники організували маршрут, щоб мешканці наближених до лінії розмежування селищ могли потрапити в райцентр.
Молодого пассажира (нашого журналіста) тут в автобусі бачать рідко. Адже з селищ хто міг — поїхали. Тепер в більшості мешканці і пасажири автобусу — пенсіонери. Тому і маршрут в Курахово визначений умовно від аптеки до пенсійного фонду. До всього необхідного для людей.
“Багато чого потрібно. А в нас там ні лікарні, ні магазину, ні аптеки, нічого немає”, — каже пенсіонерка з Парасковіївки Євгенія Михайлівна.
Раніше, щоб потрапити до райцентру людям доводилося проходити близько 3-4 кілометрів до траси, щоб спіймати автобус, який йде до Курахового. А тоді ще й встигнути у всі соціальні служби.
“Не зручно з пересадками. А тут сів і доїхав. І в пенсійний, і в податкову встиг. Тепер наступного тижня в Мар’їнку треба їхати. Автобус зручний. І в аптеку зайшов — купив, що треба”, — розповів Вільному радіо мешканець Тарамчука Сергій.
Диспетчер Ірина заздалегідь збирає дані кому які питання потрібно вирішити. Так і складають маршрут.
“Сіли в автобус, я питаю: Хто, куди, у кого які проблеми? Дізналась, телефоную у виконком Курахового, першому заступнику міського голови. Я їм називаю ім’я людей, кому куди треба. Вони самі потім телефонують, ми приїжджаємо, нас вже чекають. Людей пропускають без черг, всі питання вирішують”, — розповіла Вільному радіо диспетчер ADRA Ukraine Ірина Гончар.
Старенький Mercedes на високих колесах впевнено маневрує перед великими ямами та бачив чимало бездоріжжя. Адже на його маршруті новий асфальт не кладуть.
За кермом автобуса сидить сам власник.
“Я приватний підприємець та водій цього автобусу. Працюю водієм соціального автобусу, вожу людей для вирішення всіх потреб населення, які проживають в місцях наближених до бойових дій”, — розповідає водій соціального автобусу Андрій.
Чоловік каже, йому подобається компанія з мешканців сіл, скаржиться лише на одне — погані дороги.
“Дорога дуже погана. Її майже немає. Автобус звісно ламається, та доводиться підтримувати його в робочому стані. З часів початку бойових дій дороги майже не ремонтуються”, — додає водій.
Весь час в місті Ірина жартує та спілкується з пенсіонерами. Жінка сама переселенка з Донецька, але у 2014 році переїхала жити у Парасковіївку. Тож тепер координує сусідок та сусідів. Ті жаліються: з початком війни про них наче всі забули.
Приїжджають люди не тільки за пенсією та в аптеку, але й закупитись на місцевому ринку. Вони купують овочі, м’ясо та інші продукти. З великими пакунками вони йдуть назад до автобуса, де їм допомагає водій.
Дорога туди й назад в автобусі мовчазна. Все перебиває звук торохтіння автобуса.
Населення Тарамчука та Парасковіївки разом складає не більше сотні людей. В селі Тарамчук введений особливий режим: пускають туди тільки місцевих. Назву цього населеного пункту час від часу можна побачити у зведеннях від Міністерства оборони або штабу ООС.
Але водій Андрій сам звідти. Тому, кінцева зупинка автобуса — гараж його будинку. Якщо немає замовлень, то наступного разу автобус виїжджає вже за два тижні, знову як соціальний.
Зазначимо, безкоштовні автобуси від ADRA Ukraine курсують в 11 напрямках від Станиці Луганської до Маріуполя:
Луганська область
Донецька область
Про автобус місцевим мешканцям розповідає представник ADRA, який координує коли потрібно подавати автобус.
“В кожному населеному пункті у нас є один місцевий, скажімо так, наш диспетчер, який контактує з нами, і безпосередньо повідомляє всіх жителів населеного пункту та записує на кожний рейс”, — розповів Вільному радіо асистент координатора з перенаправлення ADRA Ukraine Сергій Оніщенко.
Автобуси благодійники не купують. Вони укладають договори з різними перевізниками.
“Договори ми укладаємо або з автобусними парками, або з перевізниками, у кого є ліцензія на перевозку людей. Договір укладаємо на певний строк та в кожному населеному пункті ми встановлюємо певну кількість рейсів в місяць в залежності від потреби населення”, — додав представник ADRA Ukraine Сергій Оніщенко.
Соціальні автобуси працюють у рамках проекту “ Відновлення житла та надання необхідної допомоги людям, які постраждали внаслідок конфлікту на сході України”, який реалізовує ADRA Ukraine за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Додамо, в села без автобусів пенсіонерам доводиться викликати таксі для поїздки в райцентр. Журналістам Вільного радіо таксисти з Курахово пропонували різну ціну — від 350 гривень до Парасковіївки та близько 500 гривень до Тарамчука. Це в один бік. А щоб машина забрала з села, відвезла в райцентр та повернула додому — ціну треба множити на 3.
Читайте також: