Від початку повномасштабної війни Росія окупувала тисячі кілометрів територій України. На них вони поставили своїх гауляйтерів та намагаються перетягнути мешканців тих територій на свій бік. Інтервенти поширюють все більше російського на захоплені території. Ми проаналізували наскільки РФ наближається до приєднання квазіреспублік.
Станом на середину серпня Росія захопила понад 95% Луганської області, більш як 55% Донецької області, майже 60% Запорізької області, приблизно 25% Харківської області, близько 5% Миколаївської та майже всю сусідню із нею Херсонську область. Крім того, під контролем росіян залишається Крим та ті, частини Донецької та Луганської областей, які були ним окуповані ще з 2014 року. Загалом це близько 20% території України.
Але якщо у 2014 році РФ відмовлялася визнавати свою присутність у т.з. “ЛДНР”, то після повномасштабного вторгнення активно насаджує російське на окупованих українських землях. Це, на думку міжнародних експертів, свідчить про те, що РФ спробує анексувати захоплені території. Ми проаналізували які саме кроки країна-агресор вже зробила.
В лютому 2022 року Росія офіційно визнала квазіреспубліки “ЛНР” та “ДНР” після 8 років війни на сході України. Згодом уряд РФ ухвалив “договір про дружбу”, який зокрема “легалізував” створення російських військових баз на окупованій українській території. І тоді ж з’явились пропозиції депутатів про приєднання нових територій до Росії. Про це говорять роками, доки триває агресія РФ. Та тепер з’являються підтвердження поступового руху росіян в цьому напрямку.
Ще з 2019 року на сході України розпочалася примусова паспортизація мешканців окупованих районів. Тоді президент Володимир Путін підписав указ про видачу паспортів РФ жителям цих територій за спрощеною системою. Для цього російська влада доклала максимум зусиль. На початок 2022 року, паспорти країни-агресорки отримали близько 705 тисяч людей. Видають російські паспорти вже й на тимчасово захоплених територіях Запорізької та Херсонської областей. Проте темпи паспортизації місцевих там занизькі. Як повідомляють на сайті ССО “Центр національного спротиву”, станом на початок серпня паспорт РФ там отримали лише близько 10 тисяч людей.
Вже після початку повномасштабного вторгнення ватажки бойовиків заговорили про референдуми на новоокупованих територіях. Завдяки спротиву ЗСУ в Донецькій та Луганській областях, дати проведення цих референдумів вже декілька разів переносили. Аналогічні “волевиявлення” планують також організувати й гауляйтери окупованих частин Запорізької та Херсонської областей.
Водночас Росія вже розпочала певне інтегрування окупованих територій Донбасу до себе. Так, на початку серпня Росія відкрила в окупованому Донецьку свій слідчий комітет. Тож тепер саме росіяни досліджують місця ударів ЗСУ по військових складах, базах та інших стратегічних об’єктах.
На території захоплених Запорізької та Херсонської областей місцеві “правоохоронці” розпочали використовувати саме російське законодавство у своїх “провадженнях”. Так, представник окупаційної влади захопленої частини Запорізької області Володимир Рогов заявив, що місцева “поліція” вже керується кримінальним та адміністративним кодексами Російської Федерації. А в Херсонській області окупанти встигли відкрити декілька “кримінальних впроваджень” саме за КК РФ.
Певні зміни є й у банківській сфері. Так, на початку червня на окупованій частині Донеччини та Луганщини почав працювати російський “Промсвязьбанк”. А вже до кінця літа він має повністю замінити т.з. “Центральний республіканський банк ДНР”. “Промсвязьбанк” — державних банк Росії та є опорним для Міноборони окупантів.
Рублі з’явилися й на територіях, які окупанти захопили вже після 24 лютого. Нині там товари та послуги можна придбати як за гривні, так й за російську валюту.
“Нові” російські автомобільні номери на захоплених територіях
Ще один факт підготовки до анексії — видача російських автомобільних номерів на півдні України. Попри те що, загарбники ще не встигли провести на цих територіях “референдум щодо приєднання до рф”, відповідний код регіону вони вже запровадили. Як повідомляє заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. “Нові” номери на автівки видають тільки тим, хто вже отримав громадянство країни-агресорки. За думку Соболевського, таким чином окупанти намагаються підштовхнути місцевих до більш активної паспортизації.
Все це може вказувати на те, що Росія намагається якомога швидше анексувати вже захоплені території. Як вважають аналітики з американського Інституту дослідження війни (ISW), окупанти ймовірно намагатимуться встигнути до 11 вересня, коли у РФ проходить “Єдиний день голосування” — вибори глав суб’єктів РФ, регіональних парламентів та органів місцевого самоврядування аби називати окуповані території територією Росії.
На думку речника Ради національної безпеки США Джона Кірбі, Росія використовує сценарій анексії, який дуже схожий на кримський у 2014 році. Як й аналітики з ISW, Кірбі вважає, що РФ намагатиметься анексувати захоплені території до вересня 2022 року.
Нагадаємо, на початку липня президент країни-агресорки заявив, що Росія “нічого серйозного в Україні ще не починала”. Українські та західні експерти ж навпаки вважають, що РФ кинула майже всі можливі сили на війну проти України. Журналісти Вільного радіо проаналізували дані з різних джерел та співставили втрати Росії із її загальною військовою міццю.
Читайте також: