Підтримати
Виплати пенсій для людей з ТОТ. Ілюстративне: Вільне радіо
Виплати пенсій та нарахування трудового стажу. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Українцям, які вимушено працювали на ТОТ, ймовірно, більше не потрібно буде отримувати підтвердження від російських відомств для зарахування трудового стажу та виплат пенсій. Законотворці пропонують зараховувати їх без договору на забезпечення, а лише через внески та ЄСВ.

 

 

Про це повідомили на Урядовому порталі.

Законопроєкт №9453 ухвалив Парламент в другому читанні та в цілому 25 квітня. 

Зазначається, що після повномасштабного вторгнення відомства Росії та України розірвали співпрацю. Відтак контакти та документообіг між країнами припинився, тому отримати підтвердити тривалість трудового стажу та суму заробітку неможливо. 

“Як наслідок, українці, які переїхали до України з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей, не могли виконати вимогу діючого до сьогодні вимогу закону – підтвердити, що вони не отримують пенсію від пенсійних органів Росії, і відповідно, отримати призначення пенсії в Україні”, — пишуть у відомстві. 

Окрім цього, Росія та Україна вийшли з Угоди між державами-учасницями СНД про гарантії прав громадян цих країн щодо пенсійного забезпечення. Через це українці, які працювали у Росії, Білорусі, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані, втратили можливість включати періоди такої роботи у свій страховий стаж на Батьківщині. 

Що передбачає законопроєкт  №9453

Ініціатива має на меті спростити відновлення виплат пенсій для людей з ТОТ. Посадовці пропонують скасувати вимогу отримання інформації від Пенсійного фонду Росії.

Людині, яка переїхала з окупації, достатньо подати заяву, в якій потрібно зазначити, що вона не отримує пенсію від російських соцслужб і бажає її отримувати від українських соцслужб. Для розрахунку виплат можна надати трудову книжку або пенсійну справу (якщо вона є на руках). Передбачається, що жодних підтверджень від Пенсійного фонду країни-агресора не потрібно.

Окрім цього, для визначення права на пенсію враховуватиметься страховий стаж, набутий в інших країнах. Навіть якщо з цією країною не уклали угоду щодо пенсійного забезпечення. 

У відомстві пояснюють: після повернення з-за кордону (наприклад, з Італії) людина матиме можливість зарахувати період роботи в цій країні для визначення права на призначення пенсії в Україні в 60, 63 або 65 років. Для цього необхідно надати Пенсійному Фонду документ, що підтверджує роботу за межами України.

Посадовці зазначають, що для визначення розміру пенсії враховуватимуть лише внески або ЄСВ, які сплачувалися в Україні. Тобто розмір таких виплат залежатиме від кількості сплачених на Батьківщині страхових внесків (чим більше розмір внесків, – тим більша пенсія). Також враховуватимуть стаж роботи, який людина напрацювала до січня 2024 року, а час виходу на пенсію враховуватиме роботу як в Україні, так і за кордоном.

Втім, до страхового стажу при призначенні пенсії в Україні не зараховуватиметься робота на підприємства в Росії після 2014 року.

Законопроєкт передбачає не зараховувати до страхового стажу з 19 лютого 2014 року періоди військової служби у силових структурах, незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, судових або правоохоронних органах держави-агресора на тимчасово окупованих територіях, а також добровільне зайняття посад в окупаційних органах влади.

Для довідки:
Згодом цей законопроєкт має підписати президент. Володимир Зеленський може накласти вето на документ. До публікації закону з вказанням дати набуття його чинності — норми залишаються незмінними.

Нагадаємо, уряд заборонив пересилати деякі закордонні паспорти та паспорти громадянина України за кордон. Тепер призовники віком від 18 до 60 років без документів про відстрочку від служби зможуть отримати свої документи тільки в Україні.


Завантажити ще...