Підтримайте Вільне Радіо
Сполучені Штати Америки тимчасово призупинили постачання деяких видів воєнної допомоги Україні, яка була замовлена ще попередньою адміністрацією президента Джозефа Байдена. Йдеться, зокрема, про ракети для комплексів протиповітряної оборони.
[Оновлено] Україна станом на 13:34 отримувала офіційних повідомлень про призупинення та перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги від США та з’ясовує актуальні фактичні обставини постачань, заявили у Міноборони України. Також 2 липня МЗС України запросило тимчасового повіреного у справах США Джона Гінкеля для обговорення військової допомоги на тлі ескалації агресії РФ. Сторони обговорили поточні оборонні консультації та необхідність трансатлантичного тиску для примусу РФ до миру.
Про призупинення допомоги повідомило видання NBC. Цю інформацію журналісту Ніку Шифріну підтвердила заступниця прессекретарки Білого дому Анна Келлі.
Адміністрація чинного президента США Дональда Трампа ухвалила рішення призупинити постачання деяких видів озброєння до України, аби “поставити інтереси Америки на перше місце”. Йдеться про пакети допомоги, які були замовлені та оплачені за часів президента Джозефа Байдена по програмі USAI (Ініціатива з надання допомоги у сфері безпеки Україні).
За цією програмою уряд США оплачував створення зброї у заводів-виробників, після чого її надсилали до України. Таким чином тодішня адміністрація гарантувала ЗСУ довгострокові постачання допомоги та застрахувала Україну від раптового дефіциту озброєння у випадку зміни курсу американської зовнішньої політики.
Після повернення Дональда Трампа до крісла президента США у січні 2025 року його адміністрація не виділила жодного пакета збройної підтримки для України, однак продовжувала постачати (з паузою у березні) замовлену при Байдені зброю. Тепер її частину затримають.
Йдеться, зокрема, про ракети PAC-3 до комплексів Patriot, снаряди 155-мм, ракети GMLRS, AIM-7 та Hellfire, а також переносні ЗРК Stinger.
Частину з цього озброєння, зокрема ракети до Patriot та GMLRS, які запускають з РСЗВ M270 та M142 (HIMARS), Україні більше ніде взяти, адже їхні виробничі потужності сконцентровані в США. Повний цикл розробки GMLRS проходить в Америці. Ракети до Patriot, які Україна застосовує, щоб збивати балістичні ракети, виробляють у двох державах: США та Японії. Втім, Японія не зможе передавати чи продавати PAC-3 Україні без згоди США, адже саме американцям належить ліценція на виробництво цих ракет.
Про терміни відновлення постачання допомоги Україні в США поки не кажуть.
Нагадаємо, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) з 1 липня офіційно припиняє адміністрування програм іноземної допомоги. Частина з ініціатив перейде під управління Державного департаменту.