Які перемовини по Донбасу відбулись у 2018 році?
Фото: з відкритих джерел

Рівно за тиждень, 16 січня, запланована перша зустріч тристоронньої контактної групи в Мінську в цьому році. Що ж на порядку денному та чого вдалося досягти перемовинами за весь 2018 рік – читайте далі.

 

16 січня в Мінську планують підняти питання скасування результатів так званих “виборів” в окупованих районах Донбасу, які відбулися 11 листопада. Крім того, говоритимуть і про розпуск усіх структур, які створили на основі цих псевдовиборів. Про це повідомив нинішній представник України у Тристоронній Контактній групі Євген Марчук. До речі, він в цьому колективі дипломатів новачок. Екс-голову СБУ призначили представляти країну в переговорах лише у дві тисячі вісімнадцятому. Замінив він першого Президента України Леоніда Кравчука.

“Президент Порошенко посилив позиції в тристоронній контактній групі та назначив нового перемовника з Української сторони — Євгенія Марчука”, –  зазначила заступник голови Верховної ради Ірина Геращенко

Тристороння контактна група

ТКГ — це група представників з України, спостерігачів ОБСЄ та представників РФ. Її створили задля вирішення питань врегулювання конфлікту на сході України. Це вони щоразу домовляють про режим тиші на Донбасі. Щоправда перемир’я рідко триває довше, ніж добу. Дві тисячі вісімнадцятий рік пройшов із постійним питанням обміну заручниками та подовженням того чи іншого перемир’я.

Похожее изображение

На останніх переговорах у Мінську українська сторона запропонувала встановити спостережний пункт Спеціальної моніторингової місії  ОБСЄ в Керчі для контролю за ситуацією в Керченській протоці. Про це повідомив представник України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук.

“Ми внесли пропозицію, щоб СММ ОБСЄ встановила свій спостережний пункт в Керчі для моніторингу і контролю за ситуацією в Керченській протоці”, — сказав Є.Марчук на брифінгу 20 грудня у Києві.

“Крім того треба сказати, що російська сторона практично всі наші пропозиції не підтримала. І найголовніше, Україна внесла обґрунтовану пропозицію про проведення обміну до нового року”, – резюмував Євген Марчук.

Похожее изображение

Проте 27 грудня 2018 року минув вже рік з дня останнього та досить масштабного обміну. В цей день у 2017 році бойовики погодились повернути з полону 74 українців. З них 58 з т.з “ДНР”, ще 16 — утримували бойовики “ЛНР”. У свою чергу українська сторона зобов’язалась передати бойовикам 306 осіб, однак частина з них відмовилась повернутись на окуповані території.

На сьогодні ж Росія жодним чином не реагує на численні пропозиції України щодо обміну полоненими. Хоча попередньо його планували провести на початку січня 2019. Про це в Facebook повідомляла перший заступник голови Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі  Ірина Геращенко.

Вона зазначила, що українська сторона активно наголошує на проведенні обміну. Навіть планували відеоконференцію з окупантами,  на якій повинні були висловитися всі сторони. Геращенко пояснила, що обмін планувався в форматі 22 на 22, 39 на 11, 33 на 8.

Картинки по запросу обмен пленными

“Росія також відмовляється пояснюючи це тим, що нібито ми маємо домовлятися з ОРДЛО, але в принципі відмовилася”, — додав Марчук.

Та питання Донбасу звучить не лише в Мінську. У його вирішенні зацікавлені представники України та провідних країн світуА

Перемовини щодо врегулювання конфлікту на сході нашої країни тривають на різних рівнях, в них беруть участь Німеччина, США, Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія і Туреччина та ін.

Переговори цього року проходили і в Україні.  1 листопада канцлер Німеччина Ангела Меркель приїхала в Київ.

Зустріч була закрита. Але після лідери країн провели спільну прес-конференцію.

Провідною темою переговорів була агресія Росії. Обговорили ситуацію на Донбасі та у Криму, в тому числі із правами людини. Крім того, це стало ще одним майданчиком обговорень на тему “як завадити псевдовиборам на Донбасі?”.

Картинки по запросу вибори ДНР

“Йдеться про план провести місцеві вибори. Ці вибори не відповідають змісту Мінським домовленостям. Крім того ми робимо перемовини щодо введення місії ООН”, — розповіла канцлер Німеччини Ангела Меркель під час візиту в Україну.

Незаконні вибори бойовики все ж провели. Однак їх жодна Європейська держава не визнала. Про що також офіційно заявили представники країн.

Перемовини між Волкером та Сурковим

Обговорюють Донбас і з Росією. Спецпредставник Держдепу США з питань України  Курт Волкер кілька разів за рік зустрічався з помічником президента Росії Сергієм Сурковим. Саме Волкер займається домовленостями по мирному врегулюванню питання на пряму. Зараз мова йде про план миротворців на Донбасі. Його блокує тільки Росія.

Похожее изображение

Першою умовою введення блакитних касок є створення тимчасових адміністрацій. З цим питанням російській, українській стороні та Волкеру вдалось прийти до згоди. Але вже на іншому етапі перемовин, російська сторона не поступилась. Міжнародна спільнота наполягає: Ці тимчасові адміністрації повинні очолювати лише миротворців. Тобто без участі українських військових та російських найманців. Але Росія з цим не   згодна.

Вп’яте приїхати з цим питанням в Москву Курт Волкер мав у грудні дві тисячі вісімнадцятого. Але, через відверту агресію Росії в бік українських кораблів 25 листопада, спецпредставник скасував поїздку.


Завантажити ще...