Вимушені переселенці, які відчувають стрес, недосипання, негативні спогади тощо, мають право на безоплатну психологічну допомогу. Ініціатива покривається в межах Програми медичних гарантій. Як нею скористатися — розповідаємо далі.
Інформацію щодо Програми медичних гарантій для ВПО опублікували в Рівненській ОВА.
Вимушені переселенці можуть безоплатно отримати психологічну допомогу, яка покривається Програмою медичних гарантій. У рамках ініціативи першочергово радять звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким є укладена декларація.
За даними ОВА, нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та готові надати базову психічну допомогу. Вони працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
ВПО рекомендують звертатися до лікаря з такими симптомами:
Медпрацівнику необхідно описати свій стан, а він, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки й за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Крім того, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги — психолога, психотерапевта або психіатра.
Зазначимо, що звертатися до лікаря-психіатра можна й без направлення.
За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме:
Переселенці, які хочуть знайти заклад, де надають психологічну допомогу, можуть зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Далі необхідно обрати “з’єднання з оператором” та запитати про найближчі заклади з такими фахівцями.
Також можна самостійно переглянути заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти за цим посиланням. На дешборді потрібно обрати зліва у полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та спеціалізацію лікаря.
Нагадаємо, 75 тисяч доларів на розвиток агробізнесу, 2,6 тисячі доларів для мікропідприємств або повне покриття витрат на вищу освіту — ось декілька актуальних грантів для жителів Донеччини та переселенців. В окремому матеріалі журналісти Вільного радіо розповідали, як подати заявку та отримати допомогу.