Юрій Давиденко — маріуполець, голова ГО “Заходи”. З бомбардованого Маріуполя чоловік разом з дружиною та друзями зміг вибратись в середині березня. Тривалий час переселенці не могли знайти підходяще житло, а потім вирішили самотужки облаштувати притулок для тих, хто був змушений покинути домівку.
Зараз Юрій з командою готують житло для переселенців на Хмельниччині. Поки там живуть ті, хто допомагає з ремонтом приміщення. У січні прийматимуть всіх потребуючих.
Про переїзд та облаштування табору Юрій Давиденко розповів нашим журналістам.
Далі — його пряма мова.
Переселенцям складно знайти житло
З Маріуполя я виїжджав в середині березня з дружиною та друзями. Бердянськ — Дніпро — Мукачево. Знайти житло було тяжко, бо ми були з кішкою, а багато орендодавців були проти тварин, деякі не хотіли селити чоловіків. Я залишився у прихистку в Мукачево, дружина поїхала до Німеччини, потім переїхала до Праги.
Ми зрозуміли, що людям, яким доводиться кидати свій дім, знайти новий непросто. І хотіли зробити повний комплекс для ВПО: і проживання, і коворкінг, і табір, де можна було б відпочити. Особливо для сімей з дітьми.
Так і з’явився “Табір Над Збручем”.
Ми почали з травня шукати гроші для проекту. Фінансування брали у понад 5 різних партнерів: це і бізнес, і донати, і гранти, і благодійні фонди, і гуманітарна допомога, і програми навчання.
Разом з колегами знайшли занедбаний табір у селі Мартинківці неподалік Сатанова. Взяли його в оренду в приватного підприємця на 3,5 роки.
Переселенці облаштовують житло
Потім я знайшов знайомих з Маріуполя, підприємців в будівельній галузі, які сказали, що зможуть добудувати. Ми почали працювати, складати кошторис, збирати людей.
Зараз ми табір реконструюємо, люди живуть на одному поверсі і допомагають нам з ремонтом. Проживання безкоштовне, але поки лише для тих, хто нам допомагає з прибиранням, невеличкими ремонтними роботами.
У нас є різні програми, ми і навчаємо будувати, і різні тренінги проводимо.
Спочатку заселилися 10 переселенців які почали прибирати в будівлі, потім приєдналося ще п’ятеро. Вони відпочили та допомагали нам.
Потім стартувала програма “БУР” (волонтерська організація “Будуємо Україну разом”, яка виникла у 2014 році, коли волонтери почали відновлювати зруйновані війною будинки на сході країни – ред.), де до нас приїжджали волонтери. Загалом табір відвідали вже близько 200 людей.
Табір для реабілітації переселенців
В табір можуть заселитися будь-які переселенці, але зараз ми надаємо перевагу тим, хто нам допомагає з ремонтними роботами. Це 3-4 години на день. Ми надаємо проживання, харчування, дозвілля. До нас приїжджають, якийсь час допомагають і їдуть далі. В такому форматі. Були маріупольці і переселенці з інших населених пунктів, які переїхали до Хмельницької області.
Зараз в таборі вже облаштовані спальні з двоповерховими ліжками, душові, кімнати для спільного відпочинку. Також тут є дитячий майданчик та поруч водойма, де можна порибалити.
На базі живе також команда: адміністратор, івент-менеджер, завгосп та кухар. Вони займаються організацією побуту.
Ми плануємо завершити роботи в першому корпусі до 15 січня. І тоді можна буде заселити 80 переселенців. Деталі, як саме це буде функціонувати, ми ще вирішуємо.
Але плануємо заїзди по 10-14 днів, щоб люди трошки реабілітувались та відпочили на природі. По оплаті, ми все ж таки плануємо робити це на грантові та державні кошти. Але, можливо, буде мінімальна оплата, щоб покрити комунальні послуги.
Аби заселитись до табору, переселенці можуть написати Юрію у соцмережах.
Нагадаємо, до 15 грудня маріупольці можуть подати заявки на отримання житла у гуртожитку у Дніпрі.
Читайте також: