Підтримати
Уряд оновив порядок оформлення та видачі довідки про взяття на облік ВПО: що змінилося
ВПО. Ілюстративне фото: Pixabay

В уряді змінили порядок оформлення та видачі довідки про взяття на облік ВПО. Тепер переселенці можуть повідомляти про зміни через “Дію”, або ж скасувати там свій статус. З липня 2025-го усіх вихідців, які покинули країну та не повідомили про це, перевірятиме Мінфін. Більше про нововведення — читайте далі.

Про зміни у порядку оформлення та видачі довідки про взяття на облік ВПО журналісти Вільного Радіо дізналися з постанови Кабміну №376.  

Зміна обставин для ВПО через “Дію”

Відтепер вимушені переселенці можуть самостійно повідомити державу про зміну своїх життєвих обставин, які вплинули на отримання допомоги або ж статус ВПО — через портал “Дія”. Йдеться про:

  • відмову від довідки;
  • зміну місця проживання або перебування;
  • виїзд на постійне місце проживання за кордон;
  • добровільне повернення до покинутого місця проживання.

Крім того, з’явилась можливість оформити довідку ВПО для людей, які виїхали до іншої громади на лікування — понад 15 днів. Після цього необхідно впродовж 60 днів стати на облік за новим фактичним місцем проживання. 

В уряді встановили єдиний підхід до видачі довідки ВПО для військових 

Як пояснили у БФ “Право на захист”, раніше військовослужбовці не мали чіткої норми, за якою могли б отримати необхідну довідку. Тепер уряд встановив єдиний підхід для цієї процедури.

За постановою, на такий документ тепер мають право військові, які:

  • нині служать або служили у ЗСУ (крім строковиків та офіцерів за призовом);
  • мали офіційно зареєстровану або задекларовану адресу на територіях, де зараз тривають або тривали бойові дії, або тимчасово окуповані Росією (є у спеціальному переліку Міністерства розвитку громад). 

Нові можливості скасування довідки ВПО

Раніше, аби повідомити про виїзд за кордон або повернення додому, потрібно було звертатися до органу соцзахисту (УСЗН) — особисто або надсилати заяву поштою, зокрема електронною. 

Тепер це можна зробити через застосунок. Для цього варто оновити “Дію”, знайти розділ “Послуги для ВПО” та натиснути “Скасувати статус ВПО”.

Перевірки від Мінфіну для ВПО, які виїхали за кордон 

Крім того, з липня 2025-го розпочнуть перевірки ВПО, які виїхали за кордон та не повідомили про це орган соцзахисту.

Так, Мінфін щомісяця перевірятиме, хто з переселенців мешкає не в Україні більш як 90 днів поспіль. Якщо людина перебуває за кордоном більше зазначено терміну без поважної причини (через хворобу, відрядження чи реабілітацію), її довідку ВПО скасують.

Раніше такі перевірки проводили лише для тих, хто отримує виплати за постановою №332, однак з липня їх робитимуть для всіх переселенців. 

Якщо вашу довідку ВПО скасували, ви все одно маєте право отримати її знову, пишуть у БФ “Право на захист”. Після повернення з-за кордону потрібно подати нову заяву — через УСЗН, ЦНАП або на порталі “Дія”. 

Нагадаємо, відтепер у “Дії” можна оформити довідку ВПО та фінансову допомогу на всю сім’ю в одній заяві. Розповідаємо в окремому матеріалі, як це зробити.


Завантажити ще...