З 2023 року у Слов’янській громаді почали будівництво меморіалу загиблим у повномасштабній війні. Попередньо, завершити все мали до нового року. Втім підрядник залишив недоліки, тож виправляв їх ще кілька місяців. Загальна вартість побудови Алеї в процесі виросла на два мільйони, бо робили його кілька підрядників. Журналісти Вільного радіо перевірили, який вигляд має об’єкт наприкінці березня 2024 року.
Корреспондент Вільного Радіо ще 21 лютого побував на місці, де розташована Алея Слави. Того дня тут працювала бригада ФОП Крутіхін та Слов’янського КП “Благоустрій”. Вони облаштовували клумби, техніка підприємства рила траншеї під майбутню висадку зелених насаджень.
Сам монумент не мав вигляд завершеного. Кілька плиток вже відвалились або ще були приклеєні. Поруч була яма. Від найближчого стовпа біля дороги була прорита траншея для кабелів, що живлять освітлення майданчика навколо монумента.
Як пояснили у відповідь на запит Вільного радіо у Слов’янській міській військовій адміністрації, за роботи на об’єкті у 2024 році з бюджету не доплачували.
“Послуги з облаштування Алеї Слави для почесного поховання загиблих захисників і захисниць України по бульвару Героїв Крут надані в повному обсязі та у встановлений термін до 31.12.2023 року. В 2024 році на облаштування Алеї Слави для почесного поховання загиблих захисників і захисниць України по бульвару Героїв Крут кошти з бюджету громади не виділялися. У січні-лютому 2024 року підрядниками усувалися виявлені недоліки виключно на умовах гарантійного строку”, — зазначили у ВА.
Станом на 20 березня 2024 року на території меморіалу по вулиці Героїв Крут роботи з облаштування території завершили. Траншей вже немає, замість ям і дірок поруч із постаментом — люки над комунікаціями. З обох боків позаду головного постаменту вже висаджені декоративні рослини.
Тепер тут можна побачити лише працівників комунального підприємства “Благоустрій” — вони прибирають прилеглу до бульвару територію від сміття та сухої трави. А поруч з самим меморіалом земляні роботи виконує ціла бригада від центру зайнятості.
Втім обійшлися всі обіцяні роботи все ж на кілька мільйонів більше, ніж передбачали першочерговими документами. Як Вільному радіо повідомили у Слов’янській військовій адміністрації, загалом заплатили за будівництво 6 254 443 грн, хоча першочергово тендер був на 4 млн 249 тис. 869 грн. При цьому перелік робіт не змінився: тут облаштували територію, але не проводили освітлення.
З загальної суми 3 млн 285 тис. 699 грн за роботи, які він вже встиг виконати, заплатили Костянтину Хоченкову. До нього виникли претензії у Держаудитслужби. Після цього — завершувати об’єкт за Хоченковим стала інша підприємиця зі Слов’янська — Оксана Жиронкіна. Контракт із нею уклали 15 грудня. Жиронкіна отримала понад 2,7 млн грн за те, що завершила благоустрій території та виправляла недоліки робіт.
Вартість цього об’єкта ще зросте згодом. Адже окремо мають замовити щонайменше освітлення для меморіалу та пам’ятник.
Нагадаємо, про майбутнє будівництво Алеї слави у Слов’янську начальник міської ВА повідомив у березні 2023-го. Тоді у громаді оголосили конкурс на проєкт меморіалу. Найкращий ескіз обирали містяни, однак більшість проголосувала за те, аби відкласти вибір проєкту до перемоги України у війні з Росією.
Додамо, в Донецькій області вже під час повномасштабного вторгнення облаштували меморіальний комплекс захисників України в Добропіллі, його відкрили 6 грудня 2023 року, під час заходу до Дня Збройних сил України.
А у Дружківці обговорюють створення Алеї пам’яті полеглих захисників.