З весни 2021 року в судах розглядають справу незаконної закупівлі вугілля з ОРДЛО. Під арештом вже знаходиться один з фігурантів Віктор Медведчук, а тепер арештовують ще й майно п’ятого президента Петра Порошенка. Розповідаємо, що відомо про розслідування та як на нього реагує сам політик.
Як ми вже писали, восени 2021 року СБУ оголосила підозру нардепу та лідеру партії “ОПЗЖ” Віктору Медведчуку за статтею “Держзрада”. Річ у тім, що у 2014 році, коли Росія окупувала частину територій Донбасу, Україна опинилася в енергетичній кризі через брак вугілля. Тому його вирішили купувати в Африці. Але, за даними правоохоронців, російська сторона запланувала зірвати перемовини й залучила для цього нардепа Медведчука.
За планом, він мав схилити українських високопосадовців, щоб ті співпрацювали з російськими. Пізніше вони нібито організували схему, за якою вугілля фактично купували з окупованих територій. Однак згодом стало відомо, що серед фігурантів цієї справи є п’ятий президент України Петро Порошенко.
В тексті підозри Порошенку, яку оприлюднила “Українська правда”, вказано, що той погодився на цю схему “задля задоволення власних політичних інтересів, недопущення падіння рейтингів та рівня довіри через можливе подальше загострення відносин Росії та України”.
20 грудня 2021 року Петру Порошенку намагалися вручити підозру, для чого слідчі Державного бюро розслідувань навіть приїхали до Верховної Ради. Однак Порошенко проігнорував правоохоронців, сів у авто і наказав водію швидко їхати звідти.
Тоді пресслужба “Європейської Солідарності”, яку очолює Порошенко, повідомила, що “вугільна справа” проти нього сфабрикована і фейкова. Однопартійці експрезидента переконані: це переслідування, яке організував особисто чинний президент України Володимир Зеленський та використовує для цього працівників ДБР.
Того ж дня в “ЄС” опублікували повідомлення, що Петро Порошенко вирушив у Європу на зустрічі з партнерами. Згодом сам Порошенко на своїй сторінці у Facebook заявив, що не переховується, а просто поїхав у заздалегідь заплановану поїздку.
У ДБР же згодом повідомили, що, за їхніми даними, Порошенко придбав квитки на літак ввечері 17 грудня, через кілька годин після спроби вручити йому підозру. Тобто ця поїздка, скоріш за все, була позаплановою.
Петро Порошенко також повідомив, що повернеться в Україну 17 січня і буде захищати свої інтереси в суді.
В рамках вугільної справи в нардепа Віктора Медведчука ще навесні 2021 року арештували усі активи та майно. Тепер же слідчі наклади арешт і на майно Порошенка. Відповідне рішення 6 січня виніс Печерський суд м. Києва, повідомляє “Українська правда”. Адвокат Порошенка Ігор Головань назвав це рішення беззаконним і безпідставним. Він запевнив, що буде подавати з клієнтом апеляцію.
В день винесення рішення про арешт майна пресслужба партії “ЄС” також опублікувала заяву, що суд арештував ще й активи телеканалу “Прямий” та “5 каналу”. В партії вважають, що так чинний президент хоче “покласти край свободі слова”.
Однак у ДБР цю інформацію спростовують. У відомстві запевняють, що ані на телеканали, ані на медіахолдинг арешт не накладали. Та додають, що арешт – це лише заборона продавати чи дарувати майно, але сам політик користуватися ним може.
Читайте також: