Підтримайте Вільне Радіо
22 липня Верховна Рада підтримала поправки до законопроєкту №12414, який може підпорядкувати Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру Офісу генпрокурора. Документ може фактично обмежити незалежність цих органів.
Про рішення повідомила нардепка Анастасія Радіна.
Законопроєкт №12414 передбачає зміни до КПК щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану. Документ підтримали 263 депутати. Проти нього були 13 депутатів, ще 13 утрималися.
За словами Анастасії Радіної, туди додали правки, які “роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора”.
Серед іншого, цей законопроєкт передбачає:
Зі слів нардепки Іванни Климпуш-Цинцадзе, законопроєкт ставить під загрозу безвіз із Європейським Союзом, зриває зобов’язання перед міжнародними партнерами, а ще дискредитує Україну в очах Конгресу США.
“І, головне – це удар по гідності кожного українця”, — наголосила парламентарка.
Напередодні фракції “Європейська Солідарність” та “Голос” ініціювали зняття з порядку денного цього документа. Однак рішення підтримали лише 53 депутати — їх було недостатньо.
Як стало відомо з трансляції засідання, яку проводив нардеп Олексій Гончаренко, згодом у Раді ініціювали відсторонення спікера парламенту Руслана Стефанчука, оскільки той виніс законопроєкт на голосування всупереч процедурі. Однак це рішення також не підтримали — за це проголосували лише 23 народні обранці.
Згодом парламентарі намагалися блокувати трибуну, аби не допустити винесення на голосування цього законопроєкту. Далі Рада почала голосувати за кожну поправку до законопроєкту окремо. Усі парламент підтримав.
Водночас НАБУ і САП закликали не голосувати за документ №12414, наголосивши, що це може “остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні”.
Зазначимо, що для того, аби законопроєкт став законом та набув чинності, далі його повинні підписати голова Верховної Ради та президент. Останній може накласти вето на ініціативу.
Також голова Бюро Семен Кривонос заявив, що у випадку, якщо президент все ж підпише законопроєкт, вони будуть працювати над поверненням незалежності НАБУ і САП разом з партнерами. Зокрема, вже є звернення до ЄС, США, Міжнародного валютного фонду та представників посольств інших держав в Україні.
“Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства на боротьбу з високопосадовою корупцією сьогодні було знищено депутатами, в тому числі тими, проти кого відкриті справи в НАБУ. Вони діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон”, — заявив Кривонос.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт, який уточнює виплату одноразової допомоги військовим та їхнім рідним під час воєнного стану. Ініціатива усуває правову колізію, яка не дозволяла рідним деяких загиблих у полоні військових отримати фінансову допомогу.