Конфлікт на Донбасі все ж визнали війною з Росією. А антитерористичну операцію переформатували в операцію об’єднаних сил. 30 квітня 2018 року на сході країни розпочалась ООС. Що ж змінилось із її початком та чим запам’ятався 2018-й в ООС читайте далі.
В 2018-му на допомогу українським військовим прийшли і органи внутрішніх справ: поліцейські, державна фіскальна служба, рятувальники та прикордонники. Всі вони працюють під керівництвом Штабу ООС.
“Злагодженість у роботі є важливим елементом для підвищення ефективності заходів, які будуть проводитись”, — розповів під час брифінгу у Краматорську 2 травня командувач ООС Сергій Наєв.
Раніше АТО (антитерористична операція) була під керівництвом Служби безпеки України, та усі питання вирішувались тільки через довгі перемовини, тоді як зараз все знаходиться під контролем військових.
Тобто Україна офіційно визнала, що збройний конфлікт на Донбасі не тільки з терористами, а й з представниками Росії.
Крім того, представники штабу ООС можуть затримати людей та доставити їх до правоохоронців, оглядати їх особисті речі, автомобілі. Крім того, вони мають право обмежувати рух транспорту та пішоходів на деяких ділянках.
Мабуть, найголовнішим є те, що військовим дозволено відкривати вогонь без попередження по указу командувача Об’єднаних сил, або в разі небезпеки.
“У ході стабілізаційних дій з початку ведення Операції Об’єднаних сил вдалося забезпечувати та підтримувати повний контроль над лінією зіткнення з противником, належний рівень безпеки та стабільності в районах ведення операції”, — розповів під час прес-конференції у Світлодарську командувач Об’єднаних сил Сергій Наєв.
Всі території на яких проходить Операція об’єднаних сил розділили на три зони:
Вже за перші 100 днів дії ООС українські військові звільнили декілька населених пунктів. Це понад 15 кілометрів території. А до кінця дві тисячі вісімнадцятого під український контроль повернулись хутір Вільний, Південне, Шуми та Розсадки.
Останнє село знаходиться в Бахмутському районі. Бійці ЗСУ готувалися до його звільнення більше місяця. Раніше цей населений пункт вже був під прапором України, але тоді піхота надовго залишитися не змогла.
“Вона знаходиться в низовині і вона на дуже відкритій ділянці. Тобто з усіх позицій противника вона проглядається. Тільки як ворог побачить український прапор, він одразу відкриє сюди вогонь, або почне заводити свої міномети”, — розповів кореспонденту видання Сьогодні військовий під час звільнення Розсадки. Але звільнення пройшло без бойових дій.
“Ми прибрали небезпеку для мирного населення і в подальшому, щоб була можливість розвивати наші дії, можливо, при майбутньому наступі”, — каже інший боєць ЗСУ вже після успішного звільнення.
Наразі в Розсадках ніхто не мешкає, тобто навіть попри те, що населений пункт знаходиться впритул до лінії зіткнення, на небезпеку це нікого не наражає.
Важлива зміна відбулася в тому, що раніше бойовики могли гатити з усієї зброї по українських позиціях, але бійці ЗСУ не могли дати відсіч без дозволу командувача.
Але тепер, з приходом ООС, українським воїнам дали дозвіл відповідати, у разі необхідності. Тобто їм не доведеться ховатися в окопах у напруженій ситуації та чекати на рішення штабу.
“Відповідь на провокації буде жорсткою. Ми відходимо від того, що Мінські домовленості не позбавляють об’єднані сили права на самозахист, тобто на захист від вогню на дії терористів”, — розповів Наєв.
Таким чином, за 3 місяці дії ООС, в штабі помітили зменшення кількості обстрілів в 2 рази.
“Скажемо так, бойовий дух падає, коли одразу прилітає у відповідь. Та у них менше бажання стріляти”, — розповів виданню “Сьогодні” військовослужбовець, який служить біля Новотошківського.
З початку ООС на Донбасі значно зменшилась кількість контрольно-пропускних пунктів. Багато постів стояли в тих зонах, де частково спокійно, тож їх розібрали. На заміну прийшли мобільні пости. Представники штабу ООС можуть розгорнути його в будь-якому місці по області, і це не створює незручностей, тому їх залишили лише в тих місцях, де це дійсно необхідно.
“Система блок постів, контрольних пунктів охоплює лише рубежі навколо районів, де проводиться ООС. Наголошую, що запровадження обмеження має тимчасовий характер. Кількість контрольованих пунктів оптимізована та структурована”, — додав Наєв.
Для багатьох водіїв це стовідсотково стало зручніше, але думки щодо колишніх стаціонарних постів різняться:
— “Зараз би людина їхала і їхала, і навіщо взагалі цей пост потрібен. Це ж не зона бойових дій”,
— “Все одно потрібні пости, краще в безпеці себе відчувати”, — кажуть водії.
Підбиваючи підсумки, загалом за час операції в штабі ООС зафіксували понад 5 тисяч обстрілів, з них щонайменше тисяча — із озброєння, яке заборонене Мінськими угодами. Попри заборони бойовики продовжують порушувати всі домовленості та обстрілюють як позиції ЗСУ, так і житлові квартали. Найбільше під вогонь потрапляють Новолуганське, Верхньоторецьке, Авдіївка, Новомихайлівка, Новотроїцьке, Старогнатівка, Павлопіль, Гнутове, Талаківка, Лебединське, Широкине та ще близько двох десятків населених пунктів на лінії зіткнення. Від початку дії ООС, військові ЗСУ звільнили 4 населених пункти, створили мобільні пропускні пункти, продовжують виявляти та заарештовувати бойовиків та розвідників Росії на Донбасі. А вже з цими даними українські дипломати поповнюють багатотомний позов проти Росії в Європейському суді з прав людини.