16-річна Діана Саракулова з Краматорська вже пережила п’ять складних операцій після того, як поряд із нею 22 вересня 2024-го вибухнула російська ракета. Попереду в дівчини — ще одна 9-годинна операція на пошкодженій руці. Як відновлюється Діана, скільки її родина вже витратила на лікування та як підтримати дівчину — розповіла її мати Ольга Саракулова журналістам Вільного радіо.
До трагічного випадку, що стався 22 вересня 2024 року, 16-річна Діана Саракулова жила активним і насиченим життям, розповідає її мама. Дівчина вчилась у ліцеї №4 “Успіх” у Краматорську, відвідувала заняття з сучасних танців, додаткові уроки англійської та математики. Вільний час вона проводила з подругами, а також брала участь у волонтерських заходах.
Сім’я Діани після повномасштабного вторгнення виїжджала з Краматорська, але наступного року повернулася додому через фінансові труднощі.
“У Краматорську тоді ніби стало спокійніше, багато чого відкрилося і вже дуже хотілося додому. На виплати 5000 гривень важко прожити, тому ми згодом повернулися”, — розповідає мати дівчини Ольга Саракулова.
Після повернення до рідного міста жінка влаштувалась на роботу, і за її словами, сім’я змогла відновити своє звичне життя.
“Десь були прильоти у місті, і, знаєте, завжди думаєш: шкода людей, які через це постраждали — їхнє житло, їхні життя. Але водночас радієш, що це не торкнулося тебе. Проте 22 вересня все змінилося — це сталося і з нами”, — згадує Ольга.
У день, коли росіяни вчергове обстріляли Краматорськ, Діана гуляла з друзями у парку “Ювілейному”. Коли п’ятеро підлітків сиділи на зупинці, стався вибух, внаслідок якого постраждала лише Діана.
“Усі вибігли у двір. Після другого вибуху Діана відчула, що з її рукою щось не так; бігти вона більше не могла, а телефон випав із рук і залишився поруч. Незабаром вона відчула біль у правому боці, там також було осколкове поранення”, — розповідає мама постраждалої Ольга Саракулова.
Хлопці, які були поруч, допомогли дівчині дістатися під’їзду, щоб сховатися. Їм пощастило, адже в цьому будинку, ймовірно, проживав бойовий медик.
“Він надав першу допомогу: перев’язав джгутом руку, написав час [коли наклав джгут]. І в цьому районі поруч знаходиться швидка допомога, тому доньку відразу ж повезли в хірургію”, — доповнює Ольга.
Мати дівчинки у цей час була на роботі. Жінка почала непокоїтися, коли не змогла додзвонитися до Діани. Згодом від подруги вона дізналася, що її донька поранена.
Того ж дня дівчині провели складну операцію, про яку рідні дізналися вже після того, як прибули до лікарні.
“Операція тривала близько двох годин. Лікар потім сказав нам, що стан [доньки] важкий, адже пошкоджений хребет, і невідомо, чи зможе Діана ходити. Її направляють до Дніпра, тож ми після того, як зібрали речі, поїхали слідом за швидкою, де була донька”, — згадує Ольга Саракулова.
Відтоді Діана вже перенесла 5 операцій: дві на черевній порожнині та ще три на руці. Особливо постраждала права рука через осколкове поранення.
“Їй встановили апарат Ілізарова для фіксації руки та встановили спицю кістковим гіпсом, щоб утримати пошкоджену ділянку. У майбутньому планується 9-годинна складна операція, під час якої з ноги візьмуть кістку та трансплантують шкіру для відновлення передпліччя від ліктя до кисті”, — розповідає мати постраждалої.
Операції фінансуються коштом держави, проте, за словами Ольги, значні суми доводиться витрачати на інші потреби: ліки, мазі тощо.
“Наприклад, я зараз сама роблю перев’язки. Одного флакона мазі вистачає буквально на два дні, а коштує він від 300-400 гривень. Загалом з 22 вересня до початку листопада ми витратили близько 80 — 100 тисяч гривень. Потрібна допомога, це моя дитина і я зроблю для неї все, що можу”, — ділиться Ольга Саракулова.
Зараз Діана проходить реабілітацію вдома разом з родиною. На два тижні вони повернулися до Краматорська, адже звідти легше дістатися до Дніпра, де запланована наступна операція. Надалі сім’я планує переїхати до Одеси.
Ольга додає: її донька поступово відновлює навчання та має успіхи у реабілітації.
“Діана вже почувається краще, може їсти лівою рукою, намагається. Ми зараз відновили навчання, у понеділок був перший додатковий урок з математики, незабаром почнемо [надолужувати] англійську. Вона хоче вступати до університету, і я її в цьому підтримую. Намагаюсь виконувати її бажання, радувати, купувати щось, що приносить радість”, — розповідає мама Діани.
Зараз Діана чекає, поки на спицю, яку вставили в руку, наросте кісткова тканина. І через пів року після цього дівчині зможуть провести наступну операцію.
“Мені не сказали, чи буде ця операція платною, я поки не знаю”, — каже мама постраждалої дівчини.
Ви можете підтримати Діану Саракулову, яка потрапила під ракетний удар у Краматорську, переказавши будь-яку суму на карту її мами, Ольги Саракулової: 4441111132067723 або 5168745155650127.
Раніше ми розповідали, що для дітей, які постраждали від війни, на базі Львівського медичного університету планують створити реабілітаційний центр. Також проєкт включатиме віртуальну лікарню та науково-дослідний інститут.