Планування вагітності
Планування вагітності. Фото: Depositphotos

“Час, протягом якого жінка може планувати вагітність без допомоги лікаря, залежить від її віку. До 35 років цей період складає один рік. Після 35 років — скорочується до шести місяців. Якщо вагітність за цей період не настає, варто звернутися до гінеколога або репродуктолога, пройти додаткові обстеження та з’ясувати причини”, — наголошує акушер-гінеколог та лікарка ультразвукової діагностики Юлія Золотоноша, яка понад 7 років працює у сфері жіночого здоров’я. 

Журналісти Вільного радіо поговорили з гінекологинею про те, як планувати вагітність і на що звертати увагу. Детальніше про це — в нашому інтерв’ю.

Юлія навчалась в Національному медичному університеті імені Богомольця, а зараз займається приватною практикою в медичному коворкінгу й має ліцензію від Міністерства охорони здоров’я України.

Юлія Золотоноша
Юлія Золотоноша. Фото з особистого архіву

“Для мене це більше, ніж робота — це моя мрія з дитинства, яка стала реальністю”, — говорить гінекологиня.

Огляд лікаря, курс вітамінів: які обстеження має пройти жінка під час планування вагітності 

— Чому важливо планувати вагітність і які це має переваги для здоров’я мами, тата і майбутньої дитини?

Планування вагітності має вирішальне значення для здоров’я матері, батька та майбутньої дитини. Воно дозволяє підготувати організм до вагітності, уникнути можливих ризиків і забезпечити найкращі умови для розвитку малюка. Я завжди наголошую на важливості партнерського підходу до підготовки. Ідеально, коли до вагітності готуються обоє — і чоловік, і жінка.

Серед головних переваг планування:

  1. Забезпечення організму необхідними мікроелементами, адже саме підготовка дозволяє поповнити запаси вітамінів і мікроелементів, які сприяють правильному формуванню дитини.
  2. Профілактична вакцинація, яка захистить маму і дитину від інфекційних ускладнень.
  3. Генетичне тестування, яке можливе завдяки сучасним методам. Вони дозволяють перевірити носійство генів, що спричиняють генетичні патології, і уникнути ризику передачі цих захворювань дитині.

— З чого найкраще розпочати планування вагітності? 

Загалом планування вагітності — відповідальний процес, в який входить комплекс заходів для підготовки майбутніх батьків. Особливо для жінки, яка готується і до зачаття, і до виношування дитини. Така підготовка, відома як прегравідарна. 

Для довідки: 

Прегравідарна підготовка — комплекс заходів підготовки батьків, щоб знизити ризики під час вагітності і після пологів.

По-перше, слід звернутися до сімейного лікаря для оцінки загального стану здоров’я. Лікар може призначити необхідні обстеження, серед яких загальний аналіз крові, перевірка функції щитоподібної залози, оцінка рівня вітаміну D, перевірка рівня заліза, щоб уникнути дефіциту перед вагітністю.

По-друге, для обох партнерів важливо підтримувати нормальний індекс маси тіла. Бажано, щоб він не перевищував 25. 

По-третє, особливу увагу слід приділити вакцинації. Наприклад, до обовʼязкових вакцин входять правець, дифтерія, коклюш, від яких вакцинують кожні 10 років під контролем сімейного лікаря. 

Також зазначу, що вакцинацію коклюшу рекомендують проводити до вагітності та додатково на 36-му тижні вагітності, щоб забезпечити імунітет дитині. У такому випадку імунітет передається через молоко матері до першої вакцинації дитини.

По-четверте, є сенс перевірити рівень антитіл до кору та краснухи. Й за потреби провести вакцинацію, оскільки ці захворювання можуть мати серйозні наслідки під час вагітності.

По-пʼяте, вакцинація від гепатиту В, якщо партнер, наприклад, є носієм вірусу, жінка обов’язково має вакцинуватися. Якщо цього не зробити, виростає ризик інфікування й вплив на вагітність в майбутньому.

— Коли варто розпочати підготовку до зачаття дитини?

В ідеалі за три місяці до планування вагітності жінці варто почати приймати фолієву кислоту, необхідну для формування нервової системи ембріону. Це дасть можливість мати гарний резерв. Й після цього все те, що проговорити раніше — обстеження, вакцинація, зниження маси тіла, тобто за цей період все це можна зробити.

Дитяче ліжечко у пологовому будинку у Слов'янську
Пересувне ліжко для новонароджених. Фото: Вільне радіо

— Які базові медичні обстеження потрібно зробити? 

Для жінок, які планують вагітність, важливо пройти кілька ключових обстежень та дотримуватись рекомендацій. Перш за все, необхідно звернутися до гінеколога, здати аналіз на рак шийки матки — це може бути пап-тест або цитологія, а також перевірити наявність вірусу папіломи людини. Крім того, варто зробити ультразвукове дослідження органів малого таза. Його найкраще проводити у другу фазу менструального циклу, щоб перевірити, чи відбувається овуляція. Також треба пройти обстеження на статеві інфекції, серед яких основними є хламідіоз, гонорея, трихомоніаз і генітальна мікоплазма.

На етапі планування вагітності жінкам рекомендується зробити ультразвукове дослідження молочних залоз. Це дослідження підв’язано до менструального циклу, і його варто проводити з 3 по 11 день для оцінки стану тканин молочних залоз та виявлення можливих утворень. Якщо жінка перенесла кесарів розтин, планувати наступну вагітність слід не раніше ніж через 24 місяці. Цей період дозволяє сформувати повноцінний рубець, який знижує ризики ускладнень під час наступної вагітності й дає можливість спробувати народжувати природним шляхом.

— Чи є лікарі, яких обов’язково має відвідати жінка під час планування вагітності? 

Так, варто відвідати стоматолога і пролікувати всі проблеми з зубами, зокрема хронічний карієс. У першому триместрі вагітності через зниження імунітету стоматологічні проблеми можуть загострюватися, а карієс може стати джерелом хронічної інфекції.

Крім того, корисно пройти огляд в офтальмолога, щоб перевірити зір та виявити можливі проблеми, які можуть вплинути на здоров’я під час вагітності. Це дозволить уникнути несподіваних ускладнень, пов’язаних із зором.

Ще рекомендується звернутися до ЛОРа, щоб провести санацію хронічних інфекцій, серед яких тонзиліт або інші запалення в носоглотці, які можуть погіршити стан здоров’я під час вагітності.

— Чи потрібно вагітним додатково вживати вітаміни? 

Бажано вживати вітаміни, але я проти полівітамінів, тому ніколи їх не призначаю. Якщо жінка повноцінно харчується, не потрібно купувати багатокомпонентні полівітаміни. 

Жінці достатньо вживати:

  • фолієву кислоту в дозі 400–800 мкг на добу;
  • йод в дозі 250 мкг йоду на добу (якщо немає патологій щитоподібної залози, це можна перевірити в ендокринолога чи сімейного лікаря);
  • вітамін D необхідно приймати в профілактичній дозі 2000–2500 міжнародних одиниць на добу, адже він допомагає підтримувати нормальний рівень цього елементу під час вагітності.

Всі інші препарати чи додаткові біологічно активні добавки, тут треба обов’язково консультуватися з лікарем і уточнювати, чи вони дійсно вам потрібні. Тому що воно може мати активний вплив на дитину.

— Чи потрібно чоловіку приймати вітаміни?

На сьогодні не доведено, що чоловік має вживати вітаміни при плануванні вагітності в парі. Головне, що потрібно зробити чоловікові, це відмова від шкільних звичок за 3 місяці до планування вагітності.

Єдине, що можна вживати всім, це вітамін D. Він потрібен і чоловікам, і жінкам, і принесе певну користь для планування вагітності. 

Обстеження на генетичні захворювання під час вагітності: чи можна запобігти їх появі у дитини 

— Чи є обов’язкові обстеження для чоловіка, і що саме він має перевірити? 

Чоловікам потрібно щорічно відвідувати уролога, навіть якщо немає скарг. Якщо виникають проблеми, наприклад, біль під час сечовипускання або труднощі з ерекцією, консультація уролога необхідна. 

У випадках, коли вагітність не настає протягом року планування, варто здати спермограму. Цей аналіз дозволить оцінити якість і склад сперми й допоможе виявити причини безпліддя.

Офіційна статистика свідчить, що у 45% випадків причиною безпліддя є чоловічий фактор. Хоча показник у жінок дещо вищий — 55%. Тому своєчасне обстеження та діагностика чоловіка мають вирішальне значення для підвищення шансів на успішне зачаття.

Кабінет гінеколога у пологовому будинку Слов'янська
Кабінет гінеколога. Фото: Вільне радіо

— Скажіть, які потрібно здати аналізи, щоб виключити ризики генетичних захворювань в дитини?

У нас в країні, на жаль, це дороговартісне обстеження, а в Америці широко поширений скринінг на генетичні хвороби. Таке обстеження перед плануванням вагітності допомагає виявити ризики спадкових захворювань у майбутньої дитини. Чоловік і жінка можуть бути носіями генів певних хвороб, але самі про це не знати, адже захворювання проявляються лише за умови, що обоє партнерів є носіями. 

Найпоширенішими обстеженнями в Україні є тестування на спінально-м’язову атрофію, муковісцидоз, гемоглобінопатії, синдром ламкої X-хромосоми та синдром Тея-Сакса. Вони не є обов’язковими й проводяться за власні кошти. Їхня вартість становить приблизно 30–40 тисяч гривень, залежно від лабораторії та кількості хвороб, які перевіряють. Попри високу вартість, тестування може виявитися значно дешевшим, ніж лікування таких складних захворювань, як спінально-м’язова атрофія, терапія якої коштує мільйони гривень.

— Чи можна вплинути на хвороби під час вагітності? 

На жаль, ні. Під час вагітності генетичні ризики вже не можна змінити, але їх можна виявити за допомогою пренатальних скринінгів. Вони спрямовані на виявлення хромосомних порушень, серед яких синдром Дауна, Патау чи Едвардса. У разі високого ризику законодавство України дозволяє жінці перервати вагітність до 22-го тижня.

Відмова від алкоголю та куріння, зміна раціону харчування під час планування вагітності

— Юліє, як майбутнім батькам змінити спосіб життя, щоб підготуватися до зачаття? Що варто додати до раціону або навпаки виключити з харчування майбутнім батькам?

Перед плануванням вагітності важливо переглянути свій спосіб життя, оскільки це може суттєво вплинути на можливість зачаття та здоров’я майбутньої дитини.

По-перше, відмовитись від паління, яке в будь-якому вигляді — звичайне чи електронне — має негативний вплив на якість сперми у чоловіків та яйцеклітин у жінок. Тривале паління погіршує репродуктивне здоров’я, тому відмова від нього має стати першочерговим завданням. 

По-друге, те саме зробити з алкоголем, який навіть в малих кількостях, може впливати на здоров’я та якість сперми і яйцеклітин, тому бажано виключити його з раціону хоча б за три місяці до планування вагітності.

По-третє, харчування та нормалізація ваги перед вагітністю зменшує ризики ускладнень під час вагітності та пологів. Раціон має бути збалансованим, з переважанням овочів і фруктів, а також цільнозернових продуктів. Вживання білків, таких як риба, курка, горіхи та бобові, є обов’язковим, оскільки ці продукти сприяють нормалізації гормонального фону та покращують функціонування організму в цілому. Особливу увагу слід приділяти якості жирів: варто додавати в раціон здорові рослинні олії, зокрема оливкову, та уникати продуктів, що містять трансжири.

Є принцип здорової тарілки, який складаємось з 50% вуглеводів, 30% жирів та 20% білків. Також варто обмежити вживання кофеїну. На добу допустимо приблизно 3 чашки американо чи еспресо. Загалом краще віддавати перевагу воді, а меншою мірою пити чай та каву. Інші напої краще виключити з раціону взагалі. 

Здорова їжа
Здорова тарілка. Фото: Світлана Климовська

Й також регулярна фізична активність є важливою частиною підготовки до вагітності. Понад 150 хвилин помірних фізичних навантажень на тиждень допоможуть підтримувати організм у хорошій формі, покращують кровообіг і гормональний фон, що сприяє успішному зачаттю.

— Якщо говорити про куріння та алкоголь, як саме це може позначитись на здоров’ї дитини? 

Через куріння жінки у дитини можуть розвинутись хромосомні порушення. Також доведено, що куріння викликає синдром затримки розвитку плода. Є жінки, які кажуть, що курили всю вагітність й з дитиною все добре, але насправді вони не знають, як куріння вплинуло на дитину. Наприклад, є дані про ризики цукрового діабету, схильність до аутизму. 

Щодо алкоголю, то може виникнути алкогольний синдром у дитини, яка народжується в матері, яка вживала алкоголь під час вагітності.

Для довідки: 

Фетальний алкогольний синдром — це стан дитини, який виникає внаслідок впливу алкоголю під час вагітності матері. ФАС викликає пошкодження мозку дитини та проблеми з її розвитком.

Як підтримати жінку під час планування вагітності 

— Як парі краще підготуватися психологічно до вагітності та батьківства? Й що робити, якщо відчувають тривогу або страх перед вагітністю?

В Україні така практика менш поширена, але за кордоном усі мають свого психотерапевта, з яким обговорюють свої страхи. 

Інший момент, що є психологічні проблеми, а є психіатричні проблеми. Тобто є проблеми, які можна проговорити і вирішити з психологом або психотерапевтом, а є проблеми психіатричні, такі як психози, біполярні захворювання або суїцидальні думки, які потрібно вирішувати з психіатром, щоб люди мали адекватне сприйняття реальності і планували вагітність в стані ремісії. Щоб психіатр дав дозвіл й рекомендував. Щоб люди мали адекватне сприйняття реальності. 

Це важливо, адже планування вагітності, сам процес та народження дитини та догляд за нею — це стрес та навантаження на пару.

— Чи є ліки, які категорично не можна приймати під час підготовки до вагітності?

Зараз поширене лікування тривоги та депресії. Пацієнти приймають антидепресанти за рекомендацією лікаря, тому потрібно уточнювати у психіатра, що жінка планує вагітність, і важливо вступати в вагітність на етапі ремісії хвороби. Є препарати, які дозволені й не несуть шкоди для вагітності та для дитини. 

— Як загалом чоловік має підтримувати жінку під час підготовки? 

Підтримка чоловіка під час підготовки до вагітності має бути активною та взаємною. Важливо, щоб обидва партнери були однаково зацікавлені в вагітності та готові пройти всі необхідні обстеження, включаючи прийом вітамінів, для забезпечення здоров’я майбутнього малюка. 

Як на Донеччині народжують дітей під час відкритої війни
Кабінет психолога. Фото: Вільне радіо

Чоловік може підтримати свою партнерку, зменшуючи її навантаження  або створюючи комфортну атмосферу вдома. Проте, найголовніше — це відкритий діалог між партнерами, де обговорюються потреби жінки та те, як саме можна допомогти.

Раніше ми розповідали, що на Донеччині попри щоденні обстріли, зміщення лінії фронту та постійні повітряні тривоги продовжує працювати останній пологовий будинок. Від початку року в цій лікарні зʼявилися на світ понад 440 малюків. Це майже вдвічі більше, ніж рік тому, адже сюди зараз з’їжджаються породіллі з усієї підконтрольної частини Донеччини.


Завантажити ще...