У вересні-жовтні в Бахмуті було кілька гучних затримань на хабарах. Однак більшості імен та фактів не розголошували. Так, відомо про затримання 4 людей в управлінні ПФУ, та їхні посади не називали. Журналісти Вільного радіо знайшли та публікують ці дані у загальній довідці.
За даними слідства, в змові тут виявилось чимало посадових осіб. Вони працюють або працювали в Пенсійному Фонді, Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, “Ощадбанку”. Крім цього, були задіяні кілька посередників.
Імена підозрюваних не оголошувались. Однак, нам вдалось зібрати у відкритих джерелах всі деталі підозр.
Отже, в розслідуванні зараз фігурують начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 Бахмутсько-Лиманського об’єднаного УПФУ в Донецькій області.
За даними з сайту міської ради легко перевірити, що цю посаду займає Тетяна Лещенко. Саме таку посаду вона вказує і в своїй декларації, подану 20 березня цього року.
Відповідно до звіту, у пані Лещенко зовсім немає майна. Все належить чоловіку. Цікаво, що він правоохоронець. Андрій Лещенко працює в РСЦ МВС в Бахмуті. У родини є машина і мотоцикл, а живуть в будинку на 85 м². У 2018 році чоловік отримав більше 180 тис. грн доходу від відчуження невідомого рухомого майна та знайшов де купити MITSUBISHI PAJERO SPORT вдвічі дешевше за ринкову ціну.
Серед підозрюваних також заступниця начальника того ж відділу. Відповідно до реєстру декларацій, цю посаду займає Наталя Котляр.
За даними слідства, організатор схеми — офіційно безробітний чоловік. Він запропонував працівникам Управління ПФУ скористатися службовим становищем та заробити на пенсіонерах з окупованої території. Все, що відомо про головного фігуранта справи з відкритих джерел — у підозрюваного є дві машини, а при обшуку вдома в нього вилучили 100 тис. грн.
За кожну особу, в залежності від способу отримання виплат та особистої ситуації, учасники схеми отримували від 5500 до 10500 грн.
Так, за два дні спостереження правоохоронці зафіксували отримання хабарів на 33 тисяч грн. При цьому, під час обшуків у однієї з фігуранток на робочому місці вилучено 16 250 грн. За поясненнями свідка обвинувачення — це лише денний оберт схеми. У кого проводили цей обшук — з відкритих джерел не повідомляється. Однак, раніше суд визначив для жінки, у якої проводили обшук, заставу у сумі 35 240 грн. Саме таку суму застави отримала начальник відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1.
Прокурор стверджує: організатору та працівницям ПФУ допомагали. В справі також фігурує пенсіонерка з Єнакієво (нині непідконтрольна територія). Лариса Трапізон, за даними слідства, виступала посередником. Цікаво, що її син працює інспектором сектору реагування патрульної поліції Дружківського відділу поліції. Він живе на підконтрольній Україні території, в Краматорську, та запевнив суд, що мати буде з’являтися на всі судові засідання.
В матеріалах справи вказано, що Трапізон знаходила пенсіонерів на непідконтрольній території та допомагала їм оминути черги при оформленні виплат в Бахмуті. Вона начебто особисто заводила тих, хто платив хабар, до спільників у місцевому відділенні “Ощадбанку” та Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради. Їх слідство ще встановлює.
Слідчі заявляють, гроші ділили так: посередник, який знайшов пенсіонера, отримує за кожного від 500 до 1000 грн, посадові особи ПФУ – 1000 грн, посадові особи банківської установи – 200 грн, посадові особи органів соціального захисту населення – 1000 грн. Решту коштів організатор залишав собі.
За твердженням прокурора, серед постраждалих з початку року – декілька сотень пенсіонерів.
Ймовірного організатора схеми суд відправив в СІЗО до 15 листопада із правом внесення застави у 352, 4 тис. грн.
Керівницю відділу Управління ПФУ відправили до СІЗО із правом внесення застави. Термін тримання під вартою закінчується 18 листопада. Лещенко від посади відсторонили на 2 місяці. Її заступницю ж залишили під домашнім арештом і заборонили працювати на 2 тижні.
Пенсіонерку Ларису Трапізон обмежили частково: жінка має перебувати вдома у сина вночі – з 20:00 до 6:00. Такий запобіжний захід діє до 20 листопада.
Нагадаємо, в Бахмутському пенсійному фонді України правоохоронці викрили злочинну схему, за якою працівники фонду отримували хабарі по кілька десятків тисяч гривень на день. 22 вересня підозрюваним обрали запобіжні заходи. При цьому, в Бахмуто-Лиманському управлінні ПФУ зберігаються черги. Внутрішню перевірку проводять проти керівника Євгенії Піскун та її заступниці Ірини Овсянникової. Тож їх відсторонили від посад.