За майже два роки повномасштабної війни більш ніж 60 освітянам на Донеччині повідомили про підозру в державній зраді. За даними слідчих, вони впроваджують стандарти освіти РФ у закладах освіти в окупації та спотворюють історію. А декого підозрюють й у зборах продуктових наборів для бойовиків окупаційних військ.
Про це розповіла керівниця пресслужби Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа під час брифінгу.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну СБУ відкрила понад 60 проваджень проти освітян у Донецькій області. Точної кількості керівниця пресслужби не називає, але уточнює, що таких справ “дуже багато”.
“Всі вони (освітяни, яких підозрюють у співпраці з окупантами, — ред.) у нас проходять за частиною 3 статті 111 з позначкою 1 (здійснення громадянином України пропаганди у закладах освіти, — ред.)”, — зазначає Галина Прищепа.
За її словами, чимало підозр оголосили працівникам освітньої сфери у тимчасово окупованому Маріуполі.
“У Маріуполі ми задокументували вже і повідомили про підозру майже всім керівникам Маріупольського державного університету імені Куїнджі: це і ректор, і проректор, це керівники кафедр, лабораторій. Так само у нас є кримінальні провадження по директорах майже всіх шкіл Маріуполя і Маріупольського району, дитячих садків. Кримінальне провадження [відкрили] проти керівниці управління освіти окупаційної адміністрації Маріуполя, по її заступниках. Їх дуже і дуже багато”, — говорить керівниця пресслужби Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях.
За даними правоохоронців, освітяни, які погодилися працювати в окупаційних закладах освіти на ТОТ Донеччини, впроваджують російські освітні стандарти та пропагують цінності країни-агресорки. А також налаштовують дітей проти України і спотворюють історію та події, які відбуваються зараз.
У деяких закладах вищої освіти на тимчасово окупованій території створюють центри для збору пакунків, зокрема, продуктових, на фронт російським бойовикам, уточнює керівниця пресслужби Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях.
“За те, що на їхніх сайтах з’являється інформація про те, що “ми підтримуємо Росію”, за реінтеграцію українських закладів освіти на окупованій території в освітній простір Росії усім їм доведеться відповідати. І ми нікого не оминаємо”, — підсумовує Галина Прищепа.
Нагадаємо, в СБУ відкрили майже 50 кримінальних проваджень проти суддів, прокурорів та поліцейських, які працювали на Донеччині. Хтось із фігурантів, імовірно, судив бійців бригади “Азов”, хтось змушував автомобілістів в окупації змінювати номери на російські.