Нещодавно суми цих виплат зросли, але оформити їх непросто. Чому це так — розбиралися наші журналісти.
Про перепони на шляху оформлення допомоги Вільному радіо розповідає бахмутянка Альбіна Гребенюк. Жінка виховує доньку Олександру з діагнозом ДЦП. Аби доглядати за дівчинкою, Альбіні довелося покинуту роботу. Наразі ж мати з дочкою отримують від держави соціальну допомогу, якої ледве вистачає на життя.
“4 800, але це сума, в яку входить і її пенсія, і там трошки є, що я доглядаю за нею”, — розповідає Альбіна Гребенюк.
Нещодавно уряд вирішив підвищити виплати за послуги професійного догляду за людьми з інвалідністю та невиліковно хворими. Почувши про це, Альбіна Гребенюк та ще одна мама дитини з інвалідністю звернулися до управління праці та соцзахисту населення (УПСЗН), щоб оформити таку виплату. Однак документи в них не прийняли.
“У нас відмовилися брати документи, мотивуючи тим, що “ми не будемо брати документи на постанову, якої не існує”. Я вважаю, що місяця достатньо, щоб якось зрозуміти, як ця постанова працює, і зрозуміти фахівцям, а не нам”, — обурюється Альбіна Гребенюк.
У постанові прописали: пройти навчання і працювати з тим, хто потребує догляду, може майже кожен охочий. Але людині без медичної освіти потрібно пройти додаткове навчання, а з медосвітою — скласти іспит. Не дадуть виплату працюючим, підприємцям, а також людям на обліку в центрі зайнятості. Фінансують такі виплати з місцевих бюджетів.
Але в Бахмуті поки що немає тих, хто навчатиме отримувачів допомоги.
“Ця постанова набула чинності. Але на теперішній час немає ще організацій, які надають можливість фізичним особам навчатися. Тобто, згідно з постановою №430 від 1 червня 2020 року повинні бути організації, які навчають фізичних осіб, які будуть надавати соціальні послуги на професійній основі”, — пояснює головна спеціалістка з питань обслуговування людей з інвалідністю, ветеранів війни і праці бахмутського УПСЗН Оксана Хижняк.
Функції такої організації має взяти на себе Червоний Хрест. Як повідомила очільниця Бахмутської організації Товариства Червоного Хреста, в місті подібних спеціалістів ще немає, але вони подали заявку на навчання в Київ.
“Ми будемо виконувати навчальну функцію, проводити інструктажі. Але яким чином це буде відбуватися — поки що немає інформації, оскільки це все ще вирішується. Тривають переговори не на місцевому рівні, а на рівні нашого Комітету і державної влади”, — розповідає в.о. голови Бахмутської організації Товариства Червоного Хреста України Ольга Кривошеєва.
Відповідь зі столиці обіцяють дати у грудні. Тоді організацію, яка навчатиме догляду на професійній основі, внесуть до реєстру організацій, які мають на це право. А всіх, хто пройде у спеціалістів навчання та отримає відповідну довідку, внесуть до реєстру надавачів соціальних послуг.
Після цього місцеве управління соцзахисту населення зможе прийняти заяви охочих та призначити компенсацію. Її виплачуватимуть автоматично.
Перейти на отримання такої допомоги зможуть і матері, які доглядають за дітьми з інвалідністю.
“Якщо вони хочуть перейти з компенсаційної виплати на виплати на професійній основі, вони повинні прийти й написати заяву, що відмовляються від однієї компенсації та згодні отримувати за іншим видом компенсації”, — пояснює спеціалістка управління соцзахисту Оксана Хижняк.
Надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю наразі становлять 2 013 гривень для дітей віком до 6 років та 2 395 гривень — для дітей від 6 до 18 років. Якими будуть надбавки за професійний догляд, в УПСЗН наразі не знають.
“Це питання ще на сьогодні відкрите. Тому що ми очікуємо програмне забезпечення, яке надішле Міністерство соціальної політики, в якому точно буде вказано погодинний розмір та інше”, — каже заступниця начальника управління соціального захисту населення Лариса Кончакова.
В УПСЗН наголошують, що обов’язкове навчання — платне. Скільки треба буде викласти за нові знання, також наразі не відомо.
Читайте також: