Підтримати
Що передбачає законопроєкт Зеленського про НАБУ та САП
Президентський законопроєкт щодо НАБУ та САП. Ілюстративний колаж: Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

Законопроєкт президента України Володимира Зеленського щодо повноважень антикорупційних органів НАБУ та САП з’явився на сайті Верховної Ради 24 липня. За ним, Спеціалізована антикорупційна прокуратура матиме окремого керівника. Серед іншого, документ має обмежити вплив генпрокурора на Національне антикорупційне бюро. Які зміни можуть очікувати відомства у разі ухвали президентського законопроєкту — розбираємося далі. 

Про це журналісти Вільного Радіо дізналися із картки законопроєкту №13533. 

Що передбачає президентський законопроєкт щодо НАБУ та САП

Згідно з текстом документа, підпорядкування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури генеральному прокурору скасовується, тож відомство матиме окремого керівника.

Серед іншого, законопроєкт передбачає посилення незалежності антикорупційних інституцій. Зокрема, керівник САП та його заступники отримають право змінювати, доповнювати або відкликати апеляційні та касаційні скарги. Крім того, змінюється порядок погодження угод про визнання винуватості — тепер достатньо згоди керівництва антикорупційної прокуратури, без обов’язкового погодження з генеральним прокурором.

Документ також обмежує вплив генпрокурора на Національне антикорупційне бюро. Зокрема, забороняється давати письмові вказівки підрозділам детективів та внутрішнього контролю НАБУ, а також доручати іншим органам розслідувати справи Бюро. Винятком будуть лише випадки, коли НАБУ об’єктивно не може виконувати свої функції. 

У разі спору щодо підслідності справ остаточне рішення ухвалює генеральний прокурор або керівник САП.

Водночас законопроєкт №13533 передбачатиме, що детективи НАБУ зобов’язані виконувати лише письмові вказівки прокурорів САП, а інші прокурорські вказівки щодо них є недійсними. 

Окрім цього, зміцнюється й інституційна незалежність самої Спеціалізованого відомства: генеральний прокурор не зможе давати вказівки її прокурорам, а всі адміністративні накази, що стосуються роботи САП, погоджуватимуться з її керівником.

Також, за текстом документа, зміниться і процедура призначення прокурорів. Із закону вилучили норму про призначення прокурора в конкретних провадженнях виключно генпрокурором. А втім, там залишили положення про добір до відомства поза конкурсом людей без досвіду. А ще про звільнення прокурорів, які залишаються “поза штатом” через ліквідацію або реорганізацію підрозділів. 

Повідомляти працівникам НАБУ про підозру зможе не лише генеральний прокурор, а й керівник САП.

Серед іншого, законопроєкт 13533 передбачає дворічну перевірку на поліграфі щодо вчинення дій на користь Росії. Це стосуватиметься працівників:

  • Національного антикорупційного бюро України;
  • Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  • Бюро економічних розслідувань; 
  • Офісу генерального прокурора України;
  • Державного бюро розслідувань.

Проводити їх мають підрозділи внутрішнього контролю цих органів. Крім того, протягом шести місяців з дня набрання чинності цього закону таку саму перевірку працівників цих правоохоронних структур має провести Служба безпеки України.

Також новим положенням документа стала  заборона для працівників НАБУ на виїзд за кордон. Єдиний виняток — службові відрядження.

Як НАБУ та САП відреагували на законопроєкт Зеленського

Там запевнили, що цей документ “відновить усі повноваження й гарантії незалежності для НАБУ та САП” та закликали Верховну Раду якнайшвидше ухвалити ініціативу президента за основу і в цілому.

“Взяли участь у підготовці тексту та закликаємо Верховну Раду якнайшвидше ухвалити ініціативу президента за основу і в цілому. Це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують НАБУ і САП”, — кажуть у відомствах.

Тим часом спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук уже заявив, що законопроєкт №13533 розглянуть на найближчому пленарному засіданні парламенту. Він уточнив, що воно відбудеться “значно раніше”, ніж за місяць.

Що передувало

Напередодні, 22 липня, Верховна Рада підтримала законопроєкт № 12414, поправки до якого фактично ліквідували незалежність НАБУ і САП. Зокрема, він передбачає таке:

  • генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору; 
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту; 
  • сам вирішує спори про підслідність; 
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям; керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор. 

Як розповідала нардепка Іванна Климпуш-Цинцадзе, законопроєкт ставить під загрозу безвіз із Європейським Союзом, зриває зобов’язання перед міжнародними партнерами, а ще дискредитує Україну в очах Конгресу США.

Вже в ніч на 23 липня президент України Володимир Зеленський підписав проголосований Верховною Радою законопроєкт №12414. Ініціатива зустріла критику як в Україні, де почалися акції протесту, так і закордоном.

Тим часом парламентарі взяли перерву, що триватиме чотири тижні. Вона закінчиться у 20-х числах серпня.

Нагадаємо, серед шести депутатів-мажоритарників з Донецької області лише двоє проголосували “за” законопроєкт №12414. Решта не голосували або ж не прийшли. 

 


Завантажити ще...