Володимир Зеленський підписав закон, який посилює відповідальність військовослужбовців за невиконання наказу, вживання алкоголю та наркотиків.
Про це йдеться в картці закону, який Верховна Рада ухвалила в цілому 13 грудня.
Закон посилює кримінальну відповідальність військовослужбовців за невиконання наказів керівництва. Зокрема, закон забороняє пом’якшувати покарання чи давати умовні строки для військових, засуджених за окремі види злочинів: непокора, невиконання наказу, погрози чи насильство щодо начальника, самовільне залишення військової частини, дезертирство, самовільне залишення поля бою.
За невиконання наказу начальника, якщо це спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, відтепер можуть покарати позбавленням волі на строк від 5 до 8 років (було від 3 до 7 років).
У пояснювальній записці йдеться, що до ухвалення цього закону різні суди у різних регіонах країни за самовільне залишення військової частини карали по різному. Навіть якщо військовий залишив позицію на декілька годин.
Цим законом також врегулювали порядок огляду військових, військовозобов’язаних та резервістів під час зборів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння за допомогою тестів, чи технічних засобів. Такі повноваження надають Військовій службі правопорядку у Збройних Силах.
Законотворці вважають, що за допомогою цього закону вдасться піднести військову дисципліну в ЗСУ в умовах воєнного стану, а також ВСП зможе краще протидіяти “незаконному обігу наркотичних засобів, алкоголізму у військових частинах, протидії подолання поширення наркоманії у військових колективах”.
15 грудня в мережі зареєстрували петицію до українського президента з проханням ветувати цей законопроєкт. Лише за добу її підписали понад 30 тисяч людей.
19 грудня Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний публічно підтримав цей законопроект та закликав президента підписати його, відзначивши, що армія тримається на дисципліні. І якщо прогалини в законодавстві не забезпечують її дотримання, а “відмовники” можуть сплатити штраф або отримати покарання з випробуванням, це несправедливо.
Закон також розкритикували й деякі військові.
“Закон порушує конституційну норму про рівність всіх громадян перед обличчям правосуддя. Закон забирає у військового право на пом‘якшувальні обставини, закон забирає у військового право на індивідуальність покарання, закон фактично забирає у військового право на захист”, — написав у соцмережі блогер Юрій Гудименко, який зараз служить у ЗСУ.
Парамедик Ярина Чорногуз, яка служить у розвідбатальйоні морської піхоти, зазначила:
“Командування отримує безпрецедентні важелі шантажу та карання військових тюрмою практично за будь-яку критику їхніх рішень, навіть якщо рішення некомпетентні та спираються на невдалий бойовий менеджмент (а таке трапляється нерідко). За непокору – від 3 до 10 років, невиконання наказу – від 3 до 7 років, погроза або насильство щодо начальника – від 5 до 10 років, самовільне залишення частини або місця служби – від 5 до 10 років, дезертирство – від 5 до 12 років тюрми, самовільне залишення поля бою або відмова діяти зброєю – від 5 до 10 років тюрми”, — написала військова.
На багатьох ділянках фронту війни проти загарбницького війська Росії місяцями точаться запеклі бої. Зокрема, зараз це бої на Бахмутському, Херсонському напрямках та під Кремінною на Луганщині. Українські захисники утримують Бахмут ціною великих втрат. За даними журналістів, бахмутський госпіталь міг приймати восени близько сотні поранених на день.
Читайте також: