Військові. Фото: Вільне радіо
Військові. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Під час загальної мобілізації в Україні військовозобов’язані отримують повістки. Їх можуть вручити не лише особисто. Повістка рекомендованим листом може прийти й поштою. Розповідаємо, коли може надійти повістка у військкомат через пошту, як вона має бути оформлена і що робити, якщо ви її отримали.

Що робити військовозобов’язаним, якщо повістка прийшла на пошту, Вільному радіо розповіла директорка Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Харенко.

Чи можуть повістку надіслати поштою

Повістку  військовозобов’язаним можуть надіслати як рекомендований лист  з повідомленням про вручення та описом вкладення. Цей порядок прописаний у Постанові Кабміну від 08.10.2024 №1147 “Про внесення змін до Правил надання послуг поштового зв’язку”.

Вручення повістки рекомендованим листом

Повістка для уточнення військово облікових даних чи бойова повістка поштою має бути оформлена як рекомендований лист. Повістка також має містити позначки “Повістка ТЦК”, “Вручити особисто”.  

Якщо адресата немає вдома, листоноша має повідомити йому про лист  телефоном та/або вкласти до поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”. 

“Тобто такі листи з повістками мають зберігатись в абонентській поштовій  скриньці у відділенні пошти, а військовозобов’язаний має бути проінформований про необхідність її отримання.

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з’явився для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК”, працівник відділення робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою”, засвідчує його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до ТЦК”, — розповідає директорка Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Харенко.

Коли повістка вважається врученою

У разі надсилання рекомендованим листом не може бути так, що просто “повістку вручили через поштову скриньку”. Повістка вважається врученою у випадках:

  • якщо рекомендований лист  вручений одержувачу особисто під розпис;
  • якщо  у разі відмови від отримання працівник відділення зробив відповідну відмітку про це;
  • якщо людина відсутня за адресою, яку вона повідомила ТЦК під час уточнення своїх облікових даних, про що працівником відділення пошти проставлена відмітка у поштовому повідомленні;
  • якщо людина відсутня за місцем свого зареєстрованого/задекларованого місця проживання і не повідомила військомат про нове місце проживання, про що працівником відділення пошти проставлена відповідна відмітка у поштовому повідомленні.

“Повістки не можуть покласти просто у поштову скриньку, бо процедура їх вручення  змінена. У поштовій скриньці можна знайти повідомлення про те, що прийшов рекомендований лист. В разі отримання такого повідомлення людина має з’явитись на пошту та забрати лист із повісткою”, — пояснює Вікторія Харенко.

Якщо військовозобов’язаний не прийде за повісткою до ТЦК, йому загрожує відповідальність штраф від тисячі до півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2024 році це від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень.

Крім того, поліція може оголосити таку людину в розшук. Правоохоронці можуть затримати військовозобов’язаного і доставити до ТЦК.

Як має виглядати повістка: бланк

повістка
Зразок повістки

Відповідно до пункту 29 Постанови КМУ від 16.05.2024 №560 “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”, у повістці обов’язково має бути зазначено:

  • ПІБ  і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
  • найменування ТЦК чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;
  • мета виклику;
  • місце, день і час явки за викликом;
  • найменування посади, ім’я та прізвище, підпис посадовця, який видав повістку, та дата її підписання. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;
  • роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.

Порядок дій при отриманні повістки поштою

Після отримання повістки військовозобов’язані мають звернутись до ТЦК у визначений в ній строк.

Які причини неприбуття у строк за повісткою можуть бути поважними:

  • перешкода стихійного характеру;
  • хвороба;
  • воєнні дії на відповідній території та їхні наслідки або інші обставини, які позбавили людину можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
  •  смерть  близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича дружини військовозобов’язаного.

Повідомити про причини неявки треба не пізніше ніж протягом 3 днів від визначеної у повістці дати. Зробити це можна листом на пошту чи електронну пошту.  Для підтвердження причини неявки необхідно надати відповідні документи. Після — прибути до ТЦК не пізніше 7 днів.

“Якщо повістка виписана на інше ім’я чи зазначена неправильна дата народження, то, відповідно, вона не має стосунку до особи. Якщо відсутні підпис або печатка — це має суттєве значення для визнання такої повістки врученою належним чином. Ігнорувати повістки, якщо вони мають незначні  неточності, не варто”, —  радить юристка.

Нагадаємо, у застосунку “Резерв+” тепер можна отримати відстрочку від мобілізації. Ми розповіли, кому доступна ця опція.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що у першу чергу повістки надсилають тим, хто не платить податки.


Завантажити ще...