Закон, який дозволяв би звільняти з роботи за неповідомлення про контакти в окупації, не набув дії — президент Володимир Зеленський ветував документ. Раніше документ ухвалила Верховна Рада, але тепер допрацьовуватимуть.
Про це йдеться у картці документа на сайті парламенту.
Президент повернув закон №7731 на доопрацювання з пропозиціями.
У пропозиціях вказується на недоліки тексту документа. Зокрема, у законі використовується формулювання “зв’язки з фізичними особами, чиє місце постійного проживання (перебування чи реєстрації) знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території”, втім не роз’яснено, про які саме зв’язки необхідно повідомляти роботодавця. Крім того, не визначені терміни, в які треба повідомити про “контакти”. І не враховано, що людина може не знати про те, що хтось з її знайомих перебуває в окупації чи Росії.
Також у законі не визначено, що саме керівник має робити з цією інформацією. Виявляти або притягати до відповідальності колаборантів чи держзрадників роботодавець не може, оскільки це обов’язки правоохоронців.
Тому Зеленський запропонував нардепам виключити пункт закону про надання працівниками інформації щодо наявних у них зв’язків з людьми в Росії чи на тимчасово окупованій території України. Адже на початку депутати пропонували обмежити роботу на держпідприємствах стратегічного значення людей, які підтримують державу-окупанта. Втім, до другого читання в документ додали норму про те, що роботодавець має право звільняти працівника за неповідомлення про зв’язки в окупації чи РФ.
Закон зазнав критики за те, що така норма розколює суспільство і стигматизує тих, хто опинився в окупації, та переселенців з цих регіонів.
Нагадаємо, цей закон Верховна Рада України ухвалила у другому читанні 25 квітня.