Коли в дитячій лікарні відремонтують потріскані стіни? Чи варто очікувати нових тролейбусів? Що змінилося після створення громади? Як тепер розподілять бюджет? На які гроші буде існувати Бахмутска ОТГ? Про це і не тільки ми поговорили з мером Бахмута і главою Бахмутської ОТГ Олексієм Ревою.
Діана Шароді: Нещодавно Бахмут став центром об’єднаної територіальної громади. Як змінилося життя міста зі створенням ОТГ?
Олексій Рева: Стало більш напруженим. Йде підготовка актів прийому-передачі, питань більше ніж відповідей, більше відповідальності. Готуємо проект бюджету, розглядаємо кожну територію. Ось я в Клинове виїжджав в понеділок. Будемо робити все для того, щоб на території сільських рад стало краще, ніж було до об’єднання.
Діана Шароді: Чи є якісь істотні трансформації конкретно для міста?
Олексій Рева: Більш витратні механізми, залучення фахівців. Будемо працювати на місцях для того, щоб менше жителів селищ їздили в місто за послугами. Наприклад, Клинове: жителям, щоб потрапити до лікаря, потрібно їхати в Покровське. А дороги немає, і транспорту немає. Будуть виїзні прийоми Управління праці, Пенсійного фонду, соціального захисту, первинки, амбулаторії пересувні. З першого січня ми цю роботу починаємо.
Діана Шароді: У громади буде більше грошей, ніж у міста. Як мінімум за рахунок залишених на місці податків. Але розкажіть докладніше, за рахунок чого зараз наповнюється бюджет на місці?
Олексій Рева: Ми готуємо проект бюджету на 2020 рік з урахуванням об’єднаної громади. Уже проаналізували дві сільські ради, вони будуть збиткові. Сьогодні розглядаємо Опитненську сільську раду. Ми дуже щільно працюємо з наповнення бюджетів по нерухомості. У нас по нерухомості за 10 місяців 129,9% дохід. А в загальному ми ресурси зібрали за 10 місяців 92,8%. Ми плануємо за рахунок залишків і розширення бази оподаткування дохід шукати. Один приклад наведу – землі за межами населених пунктів. Фактично ніхто не платить сільським радам за них, а це одне з джерел. Податок на нерухомість також, їм практично ніхто не займався. Питання інвентаризації земель, укладених договорів, розвитку малого бізнесу на території сільських рад. Тобто це додаткові ресурси. Все піде в бюджет ОТГ. Але витрат туди потрібно дуже і дуже багато. Відразу ставлять питання по транспорту, дорогах, капітальному ремонту та реконструкції шкіл, садків, амбулаторій.
Діана Шароді: Як Бахмут допомагатиме селам в громаді в наступному році?
Олексій Рева: Ми готуємо програму економічного і соціального розвитку, визначаємо по кожній сільській раді 2 або 3 цільових пункта. Припустимо, по Опитненській сільській раді виконана проектно-кошторисна документація на реконструкцію будівлі колишнього гуртожитку. Вартість цього проекту – 68 млн. По, припустимо, Клиновому, це перерахунок ПКД (проектно-кошторисної документації, – ред) і реконструкція або капітальний ремонт дороги по вулиці Казаченка. По Опитненській сільській раді – закінчення будівництва нової амбулаторії. По Іванівській сільській раді – будівництво нової амбулаторії. Клуб там же.
Діана Шароді: Реформа децентралізації – чим вона хороша і чим погана?
Олексій Рева: Якщо не заберуть у нас акциз, як планують, то добре. Добре те, що ми отримали певний ступінь свободи. Нам обов’язки, делеговані державою, передали. На жаль, фінансування в повному обсязі немає. Наприклад, це пільговий проїзд. У законі написано – безкоштовно. А Київ говорить: “Це ваші проблеми”. І багато іншого. Але все одно – це ступінь свободи. І є можливість на своїй території шукати резерви, залучати гранти, громадські організації, населення для реалізації того чи іншого проекту. Для прикладу, ви були в 10 школі, НЕФКО там працював. Почнемо з ними і дитячий садок №40. За кошти Європейського інвестиційного банку перший корпус Центральної районної лікарні роблять, я сьогодні там був. Пройде тендер на другий корпус. Гуртожиток по вул. Привокзальна, 1 і Сибірцева, 25 – це теж Європейський інвестиційний банк. Ми працюємо далі в програмах. До того ж і з Посольством Норвегії, НЕФКО, ПРООН та іншими. Це додаткові залучення ресурсів. Плюс наповнення бюджету. А наповнити бюджет – це погасити борги по заробітних платах. Ось сьогодні на 1 листопада недостача в бюджеті за всіма видами податків 15 мільйонів. Ми дуже щільно працюємо з податковою інспекцією і пенсійним фондом. 15 мільйонів – це серйозні гроші. Плюс заборгованість із зарплати, з якої не сплачено ПДФО. Це Цветмет – місяць, Вістек – більше 12 млн заборгованість по заробітній платі. Якщо беремо 18% ПДФО, то порахуйте скільки недоотримав бюджет (2 млн 160 тис, – ред). Це Енергоінвест, 3 місяці заборгованість із зарплати. Тобто є резерви у нас над якими потрібно працювати.
Діана Шароді: Районна, обласна влада, народні депутати, кабмін, офіс президента. Де ви зараз бачите своїх союзників для змін в громаді?
Олексій Рева: Ніде, крім обласної адміністрації. Вони підтримують наші проекти. Припустимо, соціальний офіс, вони виділили 25 млн додаткового фінансового ресурсу для того, щоб ми цей об’єкт завершили. Тому з ОДА у нас повне взаєморозуміння, з усіма департаментами дуже хороші робочі відносини. І з главою адміністрації також.
Діана Шароді: В одному з інтерв’ю про уряд Арсенія Яценюка ви говорили так, цитую: “Він каже: “Я чую і знаю”. А далі що? І нічого з тих пір не змінилося, тільки гірше стало. Як віджимали, так і віджимають. Як брали відкати, так і беруть”. З тих пір змінилося два прем’єр-міністра. А тактика змінилася?
Олексій Рева: Ви знаєте, те, що стосується нашої території – ми відкати не беремо і з бюджету не крадемо. Це однозначно, і обговоренню не підлягає. Що стосується “кришування”, припустимо, школа №11. Це проект Європейського інвестиційного банку, і мені соромно перед європейцями, що зайшов такий підрядник. Але за ним була “криша”. Сьогодні цієї “криші” немає. Ми розриваємо договір. Я розмовляв з банком Глобус, вони нам повинні повернути банківську гарантію 1 млн 700 тис грн. Ми перерахуємо. Такі випадки є, а прямого тиску або прохань немає.
Діана Шароді: Чи є вже інформація про те на що піде інфраструктурна субвенція Бахмутської ОТГ в наступному році?
Олексій Рева: По-перше, ми ще не бачили в бюджеті чи є цільова субвенція на об’єднані громади. За нашими розрахунками, це від 10 до 12 млн. Наші фінансисти ще не роздрукували повністю по розділах бюджет. Якщо ці гроші будуть, ми їх повністю направимо на розвиток територій сільських рад.
Діана Шароді: Поговоримо детальніше про життя міста. І перша проблема, яку хотілося б обговорити з вами – водопостачання. Як часто у вас вимикають воду?
Олексій Рева: Коли є аварійна ситуація, і цей район відключають, в тому числі без води і мій будинок.
Діана Шароді: Ви, як міський голова, намагалися вплинути на КП і оптимізувати його роботу? Якщо так, то яким чином?
Олексій Рева: Так, чув про такі проблеми. У школі №2 щороку піднімається проблема ця. Ми виконали ряд заходів, і останній захід не від нас залежить – це нещаслива вулиця Оборони, по якій старі лінії водопостачання. Мені вчора студенти це питання теж ставили. Замовником є Департамент капітального будівництва області. Виконані роботи, передбачені цим проектом, однак складали його 3 роки тому, кошторис 2015 року. Були коригування, але вони провели тендер, частину робіт виконали. Знову були коригування. Буквально 11 числа (листопада, – ред) проводили тендер і він не відбувся. Паралельно ми виконали проектно-кошторисну документацію на асфальтування та благоустрій вулиці Оборони за рахунок коштів місцевого бюджету. Ось коли закінчимо роботи по вул. Оборони, тоді у нас буде можливість підживити західний резервуар і проблема по мікрорайону Західний буде вирішена.
Діана Шароді: Чому так виходить, що більшість труб прогнили і їх час від часу змінюють там, де з’явився новий асфальт або тротуар? Тобто нове покриття руйнують і залишають купу бруду.
Олексій Рева: Наведу два приклади. Новий тротуар по вулиці Леваневського – навесні тепломережа під хорошим тиском продувають всю систему. Почався опалювальний сезон, і по вул. Леваневського була аварія на трубі, довелося розібрати тротуар. Ось одна проблема, і вона непередбачувана. І другий випадок – тротуар по вулиці Незалежності, прямо на розі. У енергетиків там стрельнув кабель.
Діана Шароді: А хто несе відповідальність за те, щоб це потім повернути назад?
Олексій Рева: Вони повинні відновити і вони відновлять. Бувають аварійні випадки, ви ж телевізор дивитесь, там машини провалюються. Мені теж прикро, що тільки виконали роботи і сталося дві аварії. Одна – тепломережі, друга – по електромережах. Але вони там роботи вже виконали, потихеньку засипають і все відновлять.
Діана Шароді: Де в громаді зараз немає централізованого водопостачання?
Олексій Рева: Практично скрізь є централізоване.
Діана Шароді: Вуличне освітлення – ще одна важлива тема. У цьому питанні Бахмут – унікальне місто. Скрізь світло вночі вмикають, а тут – вимикають. Чому? У нас же щорічно виділяються великі гроші на програму освітлення міста.
Олексій Рева: До 12 години у нас працює вуличне освітлення. За наявності фінансових ресурсів ми будемо і вночі вмикати. Тобто не відключати о 12 годині. Це великі витрати з оплати електроенергії. Ми розробляємо 7 проектів по реконструкції ліній зовнішнього освітлення, буквально на наступному тижні я буду зустрічатися з проектантами, з Комбінатом комунальних підприємств. Ось ми закінчили проект вулиць Тухачевського — Трудова. Мікрорайон Східний (Забахмутка) – закінчили проект. Сквер, де танк стоїть – закінчили проект. Тобто до вулиці Незалежності з того боку ми все закінчили. Проекти на реконструкцію – це заміна опор, кабелю, нові шафові установки, які відповідають сучасним вимогам.
Діана Шароді: А як в селах зі світлом?
Олексій Рева: Ну, я вам скажу, непогано. Через опору, через дві. Є підрядники, які уклали договори на обслуговування мереж. Відносно непогано. Хоча там ще треба попрацювати.
Діана Шароді: В минулому році, приймаючи бюджет, планували капремонт кількох тролейбусів і покупку двох. Фактично жителі можуть побачити тільки один новий, а старі залишаються без ремонту. Під час дощів в тролейбусі взагалі краще їздити в дощовику. Чому так?
Олексій Рева: Один тролейбус на капітальному ремонті в місті Запоріжжя. До кінця року він надійде в тролейбусне управління. На наступний рік ми плануємо з місцевого бюджету виділити 8 млн грн, принаймні в проекті таке, на капітальний ремонт 4 тролейбусів власними силами. Підбираються кадри, всі ліцензійні та дозвільні документи у них є. По-перше, ці гроші залишаться в місті. А по-друге, тролейбусне управління мінімум 10% заробить грошей.
Ми подали заявки на 10 тролейбусів в Державний фонд регіонального розвитку та 7 тролейбусів в Європейський інвестиційний банк. З них 4 – на автономному ходу. Якщо ці проекти пройдуть, то ми в наступному році повинні 4 капітально відремонтувати і 17 нових придбати.
Діана Шароді: А як з селами буде налагоджено транспортне сполучення?
Олексій Рева: У них є чинні договори, ми їх переукладемо з нового року і забезпечимо доставку в місто Бахмут. Друге – ми передбачаємо в програмі, що пільгова категорія громадян цих п’яти сільських рад буде також безкоштовно їздити в наших тролейбусах.
Діана Шароді: Чи чули ви про тріщину в дитячій лікарні?
Олексій Рева: Так, ми займаємося. Дефектний акт складений, виконуються роботи. А чого чули? Я знаю, я ж там теж буваю. Дуже погано, що головний лікар, або зараз вона заступник головного лікаря, Ольга (Крамаренко, – ред) не спілкується з пресою. Головний лікар повинен розповісти, що виконується ПКД, йде пошук коштів на те, щоб цю проблему вирішити.
Причини визначені, я про них знаю, і вони про них знають, просто не інформують через засоби масової інформації населення. Для вирішення проблеми потрібен дефектний акт, він складений, виконати далі проектно-кошторисну документацію, закласти в програму і в бюджет.
Діана Шароді: Як так вийшло, що через вісім років після ремонту на який тоді пішло три мільйони гривень, будівля знову місцями в аварійному стані?
Олексій Рева: Щоб ви розуміли, проект коштує 16 млн. Вся реконструкція лікарні з придбанням обладнання. Ми його виконали за 14 млн, з них близько 3 млн з бюджету, решта – спонсорські кошти. І були підрядники, які спонсорами виступали. Коли ми заходимо не в поліклініку, а в ЦРЛ, відразу на підйомі на сходи там гіпсокартон весь у тріщинах. Це неякісно виконані роботи. Я думаю, в 2020 році ми все це усунемо.
Діана Шароді: Назвіть топ проблем з якими до вас приходять на прийом або про яких пишуть звернення?
Олексій Рева: Перше – житлово-комунальні умови, друге – інфраструктура, третє – низькі пенсії і зарплати, четверте – медичне обслуговування.
Діана Шароді: У місті зараз найбільше бізнесу у вашої сім’ї і у депутата Іванкова. Які у вас стосунки між собою?
Олексій Рева: Іванков як підприємець, як колишній депутат – спілкувалися. А по моїй родині який бізнес великий? Хлібозавод і автопарк? І все. І більше немає.
Діана Шароді: Чому з ним не виходить домовитися для нормальної роботи ринку?
Олексій Рева: Створено всі умови на ринку. І акціонер, або власник повинні вирішувати питання. Я читав звернення ініціативної групи, яка направила листи президенту, прем’єру, НАБУ, губернатору, в Антимонопольний комітет з приводу взаємин на ринку. Це бізнес, разом з підприємцем повинні вирішити всі питання. В рамках Закону про місцеве самоврядування 3 тижні тому заступники зустрічалися і керівники управління торгівлі та побутових послуг з ініціативною групою. Потім вони проявили ініціативу і пішли на ринок. На скільки мені відомо, директор ринку сказав, що ФОПи (фізична особа-підприємець, – ред), ті, хто вирощує власну продукцію, заходите в п’ятницю. Ніхто туди не пішов.
Діана Шароді: Ви спілкувалися з переможцем по округу Федором Христенко після виборів? Можливо, ви говорили про субвенції для округу на наступний рік?
Олексій Рева: Ні. І до виборів не зустрічався, і після виборів.
Діана Шароді: Давайте перейдемо до другої частини інтерв’ю – питань до вас особисто, як до просто людині, а не чиновника. Чому ви не проводите прес-конференцій за підсумками роботи за півроку або рік? Остання була ще на початку 2018 року, якщо я не помиляюся.
Олексій Рева: Ніхто не звертається. Я готовий, відкритий для преси.
Діана Шароді: Записати з вами інтерв’ю ми не могли більше року. Звязувалися через прес-службу, основна причина відмови – ваша зайнятість. Розкажіть, як проходить день у міського голови?
Олексій Рева: О 7:30 виїзд. І щодня я роблю об’їзд в тому чи іншому мікрорайоні. О 9:30 – 10:00 я вже працюю в кабінеті. Це робота зі службами, заступниками, перспективи виконання бюджету територіальної громади. Все шкереберть цілий день.
Діана Шароді: І до котрої години ваш робочий день триває?
Олексій Рева: До 18: 00-19: 00.
Діана Шароді: Вас час від часу не буває на сесіях, не завжди ви в міськраді. Ось і перед інтерв’ю нас попереджали, що у вас температура. У вас проблеми зі здоров’ям?
Олексій Рева: Немає жодних проблем. Я проходжу профілактику два рази в рік. Тиждень тому зловив вірус, але не пішов на лікарняний. У жовтні був у відпустці.
Діана Шароді: В цьому році вже 28 років як ви мер міста. Чи немає у вас емоційного вигорання?
Олексій Рева: У цьому році вже 29 з половиною років. Це з 9 квітня 1990 року. Думаю, емоційного вигорання немає.
Діана Шароді: 29 з половиною років – немаленький термін. Назвіть кілька основних досягнень, якими ви пишаєтеся за цей час?
Олексій Рева: Перше – ми взяли перший статут, герб, гімн. Ми провели перші громадські слухання в Україні щодо нерозміщення радіоактивних відходів на виробках виробничого об’єднання Артемсіль. Ми вперше в історії ОТГ створили. Не злічити все, і це не мої досягнення, а досягнення команди і жителів.
Діана Шароді: За що вам соромно?
Олексій Рева: За 11 школу, за 12 школу. Соромно перед дітьми, педагогічним колективом, батьками.
Діана Шароді: Ви колись шкодували про те, як вчинили в 2014 році при захопленні міста? Якщо так, то що зробили б по іншому?
Олексій Рева: Я б нічого не змінив. Я не зрадив Україні, не зрадив місто. Я радий тому, що у нас не було вибухів, не було війни, як в інших містах.
Діана Шароді: Хто допомагає вам вчити українську? У вас особистий викладач або в Бахмуті є курси?
Олексій Рева: Сам з собою. Дивлюся українські передачі, намагаюся читати українські книги. Я пам’ятаю, в 1991 році я був в Трускавці. І ось там за два з половиною тижні, спілкуючись в середовищі, яке розмовляє українською мовою, я звик.
Тобто в середовищі, яке спілкується українською мовою, я думаю, місяць-два, і немає ніяких проблем
Діана Шароді: Ми писали про вашу зарплату, коли міська рада голосував за надбавку. На що ви її витрачаєте?
Олексій Рева: Я практично щотижня надаю спонсорську підтримку, на онуків ще витрачаю.
Діана Шароді: У вашій декларації багато зброї. Навіщо вона?
Олексій Рева: Було. Все продав. Один або два стволи залишилося.
Діана Шароді: Як часто їздите на полювання?
Олексій Рева: Я вже років 8 не був на полювання. Раніше раз на рік ходив. Але не заряджав і ніколи не стріляв.
Діана Шароді: Який ваш улюблений калібр?
Олексій Рева: Я не мисливець.
Діана Шароді: Як ще проводите вільний час?
Олексій Рева: Намагаюся дихати, відпочивати, спілкуватися з онуками.
Діана Шароді: Чому ви не сидите в соціальних мережах?
Олексій Рева: Мені це не цікаво.
Діана Шароді: Наступного року місцеві вибори глави ОТГ. Чи побачать виборці вас в числі кандидатів?
Олексій Рева: Сподіваюся, так.
Діана Шароді: Як думаєте, чи багато у вас буде конкурентів?
Олексій Рева: Від 10 до 15.
Діана Шароді: Чим займетеся, якщо бахмутяни виберуть іншого главу громади?
Олексій Рева: Піду на пенсію.
Діана Шароді: Що ж, завершимо бліц-опитуванням. Бажано відповідати одним словом або фразою. Хто найвпливовіша людина Бахмута?
Олексій Рева: Мер, напевно.
Діана Шароді: Коли ви останній раз обманювали?
Олексій Рева: Я намагаюся в 99,9% не обманювати людей.
Діана Шароді: Що ви вважаєте самим мальовничим місцем у місті?
Олексій Рева: Набережну і Північний ставок.
Діана Шароді: Бахмут для вас це – ….
Олексій Рева: Це моє життя.