Підтримати
Інтерв'ю з Ярославом Меженним

Ми поспілкувалися з виконуючим обов’язки начальника Бахмутського відділу поліції Ярославом Меженним. Говорили про особливості ситуації у місті та районі, стан розслідування резонансних вбивств та особисті вподобання.

Вітаю, Ярославе.

Ярослав Меженний: Вітаю, Євгеніє.

Євгенія Тулаїнова: Спочатку короткий анонс. Ми розіб’ємо наше інтерв’ю на кілька блоків. Перший – це питання до Ярослава Меженного, начальника Бахмутського відділу поліції, від нашої журналістської команди. Другий – питання до Ярослава Меженного, простої людини. І завершимо все невеликим бліц-опитуванням. Тож розпочнемо.

Євгенія Тулаїнова: Скільки працівників налічує Бахмутський відділ поліції?

Ярослав Меженний: На даний час по штату ми налічуємо 326 працівників, а в наявності у нас, нажаль, всього 262 працівника. У Бахмутському відділі поліції найбільший по області некомплект, і він зараз складає 22%. Ми кожного тижня проводимо агітаційну роботу. Ми кожного місяця, то в слідчий відділ, то в карний розшук набираємо працівників. Таким чином з початку року нам вдалося задіяти до наших лав більше 30-ти чоловік, які зараз проходять службу.

Євгенія Тулаїнова: У лютому цього року ви розповідали, що рівень злочинності у цьому році в порівнянні з попереднім зріс. Які є пояснення, з чим це пов’язано?

Ярослав Меженний: Перші два місяці 2019 року рівень злочинності виріс. Я не можу пояснити, чому так сталося. Хоч ми і проводили профілактичні заходи і рівень розкриття злочинів у нас близько 40%. На даний момент рівень злочинності впав у 2-2,5 рази по всіх напрямках. За останній тиждень у нас налічується три злочини проти особи. Це два злочини по 121 статті КК — тяжкі тілесні ушкодження і один по 115 статті — умисне вбивство. Більш-менш і шахрайство, і крадіжки, і розбійні напади нам вдається втримувати на рівні, який нижчий, ніж у 2018 році.

Євгенія Тулаїнова: Через нестачу людей, відділень поліції в інших населених пунктах Бахмутського району, швидкість реагування поліції значно нижча за необхідну.

Ярослав Меженний: Через те, що не вистачає у нас працівників, у них більше навантаження. Вони, наприклад, мають ходити в наряд один-два рази на тиждень, а вони ходять 3-4 рази. Але реагування на повідомлення громадян у нас не знизилося. Як і у 2017-18 роках заступає стільки ж особового складу і ми гідно реагуємо на всі повідомлення. Те, що стосується міста Сіверськ, міста Соледар та прилеглих селищ. У нас там тільки два наряди  і велика відстань — близько 80 км. Буває, якщо вони обслуговують одне чи інше повідомлення, то через 10-15 хвилин вони виїжджають на інше повідомлення. Більш-менш Бахмут й інші прилеглі території у нас на дуже хорошому рівні реагування.

Євгенія Тулаїнова: Ви зверталися з проханням до депутатів виділити фінансову допомогу. Наскільки достатньо того, що є зараз?

Ярослав Меженний: Я дуже вдячний депутатам за те, що вони виділили нам кошти. Нам районна адміністрація виділила 150 тисяч гривень на пальне. Я зараз можу забезпечити кожного дільничного і кожного розшуковця бензином. Стало легше і в доставках людей, де у нас бувало не вистачало пального, де ми на електричках чи на автобусах їхали. Тепер ми беремо службовий транспорт і виїжджаємо.

Євгенія Тулаїнова: Скільки особового складу було задіяно на президентських виборах і скільки плануєте задіяти на дострокових парламентських?

Ярослав Меженний: Дякую за питання, тому що для мене це наболіла тема. Я, що на президентські, що на парламентські вибори просив тільки на Бахмут і Бахмутський район 120 працівників. Те ж саме зараз на виборах, які будуть, парламентських 21 липня, чи в жовтні вони будуть, мені також не вистачає 120 працівників. Працювали всі цілодобово по дві-три доби. Не дивлячись на те, що ми більш-менш понабирали ще працівників, також доводиться 110-120 ще просити з області. Я просто не зможу перекрити всі виборчі дільниці, а також всі наряди.

Євгенія Тулаїнова: Наприкінці 2018 року в Бахмуті напали на ювелірну крамницю “Діамант”. Охоронця вбили. Злочинець виніс з магазину понад сотню прикрас. На якому етапі зараз слідство? З’явилися якісь нові подробиці?

Ярослав Меженний: Ми дуже великий обсяг роботи провели. За цей час ми допитали приблизно 20 тисяч осіб. Якщо у Бахмуті всього мешкає десь 85 тисяч осіб, ¼ Бахмута ми допитали. Якщо я зараз занесу всі томи справи, то всі вони не вмістяться на моєму столі. У нас є напрямки, ми за ними працюємо, я зараз не буду коментувати, щоб не завадити слідству, тому що ми там проводимо дуже багато експертиз.

Євгенія Тулаїнова: У березні поліція почала розшукувати жінку, яка могла бути свідком події. Її вдалося знайти?

Ярослав Меженний: Ні. Ми її так і не знайшли. Ми зверталися на телебачення, там знову запускали ролик, де видно її обличчя, але нажаль ми її не можемо знайти.

Євгенія Тулаїнова: Ще однією резонансною подією у Бахмуті стала смерть 21-річного хлопця Руслана Безуглого. Його тіло знайшли у Північному ставку Бахмута. Яка наразі версія слідства?

Ярослав Меженний: Нам судмедекспертиза дала те, що у зв’язку з тілесними змінами не можна встановити причину смерті. Для того, щоб точно встановити причину смерті, ми направили матеріали у Дніпро на гістологічну експертизу. Результати я зможу сказати через тиждень. Наша версія — або підлітку стало погано, або він щось міг вживати, втратив свідомість та упав в ставок, а велосипед, який знаходився на узбережжі, хтось поцупив.

Євгенія Тулаїнова: У 2015-му році розпочалася реформа правоохоронної системи.  У відповідь на запит Вільного радіо, нам повідомили, що в Бахмуті з міліції переатестували в поліцію 248 працівників. 6 або 7 людей (цифри від міського та обласного управлінь виявились різними) не пройшли атестацію і їх звільнили, а 13 скоротили. При цьому 9 через суд повернулись на роботу. Тобто, фактично особовий склад не оновився. Як так вийшло?

Ярослав Меженний: У 2014 році, коли військові дії були, у нас весь кадровий склад, який був з досвідом і працівники, які працювали 20 та більше років, вийшли на пенсію. Так сталося, що у нас залишився особовий склад, який працював 1-2 роки і особовий склад, який пропрацював 15-20 років. Особовий склад, який пропрацював 5-7 років — це у нас проблема і на даний момент ми виховуємо працівників. Я приведу вам приклад. В Одесі було таке, що по 60% райвідділів тоді звільняли і  вийшло так, що потім нікому було їздити на виклики. Якби та сама реформа торкнулася Бахмутського відділу поліції зараз, то треба було б ще років п’ять, щоб привести його до тями.

Євгенія Тулаїнова: На вашу думку, в Бахмуті реформа поліції відбулася?

Ярослав Меженний: Змінилося ставлення до суспільства. І люди, і працівники поліції стали більш грамотні і більш гідно та функціонально стали виконувати свої обов’язки. Довіра наших громадян і нашого суспільства — це найбільша оцінка поліції Бахмута. Ми проводили опитування, починаючи з 2014 року і в тому році відсоток громадян, які довіряють поліції виріс в 2-2,5 рази.

Євгенія Тулаїнова: Голова Нацполіції Сергій Князєв заявив, що поліцейські замінять свої автомати Калашникова на нові пістолети-кулемети. В свою чергу ви запевнили, що ніяких вказівок ще не надходило.

Ярослав Меженний: Я бачив цей виступ голови Нацполіції, але на місцях нам наказів не надходило.

Євгенія Тулаїнова: Як ви ставитеся до такої заміни зброї?

Ярослав Меженний: Я думаю, що на роботу поліції це ніяк не вплине.

Євгенія Тулаїнова: Розкажіть про особливості цих пістолетів-кулеметів.

Ярослав Меженний: Я не можу розповісти, бо я його в руці жодного разу не тримав.

Євгенія Тулаїнова: Наша журналістка перевіряла чи продають в Бахмуті алкоголь неповнолітнім. Як виявилося, продають. Як часто поліцейські проводять такого типу рейди?

Ярослав Меженний: З початку року поліцейські Бахмута склали 52 чи 53 протоколи на осіб, які до 18-ти років вживають алкогольні напої та на заклади, які продають тютюнові вироби та алкогольні напої. Цю роботу ми проводимо кожного дня і я вважаю на гідному рівні її тримаємо.

Євгенія Тулаїнова:  І когось вдалося покарати?

Ярослав Меженний: Завжди складається протокол, відправляється на виконком, де вже і виписують штраф.

Євгенія Тулаїнова: В Бахмутському районі проходить лінія розмежування, а частина його окупована. Багатьом поліцейським доводиться їздити на лінію розмежування, стояти на блокпостах. Розкажіть як розподіляють особовий склад на цих територіях.

Ярослав Меженний: Я дивлюся, скільки потрібно особового складу по обставинах. Але у нас на лінії розмежування кожні два тижні виїжджає слідчо-оперативна група, яка знаходиться там. Також в мене знаходиться 11 чоловік, які постійно несуть службу. Якщо взяти Миронівку, Світлодарськ та Новолуганське, то там кожного дня несуть службу 15 поліцейських.

Євгенія Тулаїнова: Як поліцейські, які працюють на лінії розмежування убезпечують себе від травм та поранень?

Ярослав Меженний: Вони виїжджають на виклики тільки в бронежилетах, касках і з автоматичною зброєю, тому що там може статися що завгодно.

Євгенія Тулаїнова: Скільки поліцейських бахмутського відділу мають статус учасників бойових дій?

Ярослав Меженний: Приблизно 70%,

Євгенія Тулаїнова: Ви часто проводите виїзні прийоми в населених пунктах, наближених до війни. На що скаржаться люди?

Ярослав Меженний: Люди питають, коли настане мир, це їх турбує, дуже турбує, але для того, щоб вони себе відчували у безпеці, ми відправляємо туди поліцейських. Були і самогонні точки і ми з ними разом цю проблему боремо. Дуже мало у них робочих місць. Тут ми не можемо допомогти, але ця проблема існує.

Євгенія Тулаїнова: Як працівник поліції, порівняйте Бахмут до війни і після її початку.

Ярослав Меженний: Якщо взяти місто, то до 2014 року, хоча Бахмут і виділявся на фоні області, ну після 2015 року Бахмут розцвів. Як столиця Донецької області. Я так розумію, що в бюджеті виділяються кошти на озеленення та інше. Можливо, важче стало працювати. На 20 тисяч більше мешканців стало у Бахмуті. Ми часто розкривали злочини за почерком або особам, які звільнилися.  У нас багато було прикладів, коли люди перетинали КПВВ “Майорське”, приїжджади сюди, скоювали злочин і їхали назад.

Євгенія Тулаїнова: Скільки нелегальної зброї та боєприпасів здали бахмутяни за 2019 рік?

Ярослав Меженний: На сьогоднішній день є 39 фактів вилучення зброї, в тому числі автомати Калашникова, дуже багато гранат, патронів та вибухівки.

Євгенія Тулаїнова: Як пояснюєте людям, що тримати вдома зброю та боєприпаси незаконно та небезпечно?

Ярослав Меженний: Я раз в два-три тижні влаштовую брифінг, на якому я розповідаю, що людина звільняється від покарання, якщо добровільно здає зброю. Але не на всіх наших мешканців це діє. Людина, яка знайшла і більш-менш свідома, сама викличе поліцію. А є люди, які закопали в городі чи зберігають вдома, тоді вже приходимо ми і вилучаємо її. Є факти, коли люди самі приносять, але більшість зброї знаходимо і вилучаємо ми.

Євгенія Тулаїнова: Ви можете охарактеризувати криміногенну ситуацію у Бахмуті? З якими проблемами зараз стикається поліція?

Ярослав Меженний: Я вважаю, що криміногенна обстановка у Бахмуті стабільно нормальна. Ми її контролюємо на 100%. Зазвичай бахмутяни стикаються з такими ситуаціями, де в кафе може статися якась бійка чи скандал. Бувають крадіжки. Зараз влітку крадуть з дачних будинків і з квартир. Ми в минулому місяці зупинили злочинну діяльність неодноразово судимого жителя Добропілля і інкримінували йому 29 крадіжок із будинків, звідки він виносив гроші та золото.

Євгенія Тулаїнова: Перейдемо до питань більш особистих. Головне управління поліції в Донецькій області призначило начальником поліції Бахмута Леоніда Куряту ще минулого року. Та зараз він знаходиться у Авдіївці. Що Вам відомо про те, коли він має приступити до виконання своїх службових обов’язків у Бахмуті?

Ярослав Меженний: Всі кадрові питання до Міністерства внутрішніх справ та Нацполіції.

Євгенія Тулаїнова: Наскільки Ви знайомі з ним особисто?

Ярослав Меженний: Знайомий.

Євгенія Тулаїнова: Що вам про нього відомо?

Ярослав Меженний: Давайте перейдемо до іншого питання.

Євгенія Тулаїнова: Наскільки ви відчуваєте себе керівником поліції, враховуючи приставку в.о.?

Ярослав Меженний: Приставка — це формальність. Я офіційно начальник кримінальної поліції. Держава сказала, що треба повиконувати обов’язки і побути керівником — я виконую. Скажуть завтра йти в інше місто — піду. Я підневільна людина.

Євгенія Тулаїнова: 31 травня у Переяславі-Хмельницькому поліцейські вбили 5-річного хлопчика Кирила. За цією подією послідували звільнення та відсторонення від посад поліцейських, зокрема безпосередніх начальників тих, хто стріляв у дитину. На вашу думку,  у поліції начальник несе відповідальність за дії свого підлеглого?

Ярослав Меженний: 100%. Навіть тоді, коли працівник знаходиться поза службою, вдома.

Євгенія Тулаїнова: Якби такий випадок стався у Бахмуті, ви б пішли у відставку?

Ярослав Меженний: Відразу. Тому що у такому випадку перш за все не догледів керівник.

Євгенія Тулаїнова: Після вбивства хлопчика начальник поліції Київської області Дмитро Ценов попросився працювати на Донбас. Його прохання виконали, тепер Ценов очолює поліцейських у зоні ООС. Вам не здається дивним те, що поліцейських, яких у чомусь підозрюють, відправляють працювати на Донбас?

Ярослав Меженний:  Я не глава Нацполіції, це вони приймають рішення.

Євгенія Тулаїнова: І завершимо наше інтерв’ю коротким бліц-опитуванням. Яка ваша улюблена страва?

Ярослав Меженний: Дуже полюбляю качку запечену з яблуками

Євгенія Тулаїнова:  Готуєте собі сам чи хтось?

Ярослав Меженний: Часу не вистачає, щоб готувати, готує дружина.

Євгенія Тулаїнова: Чи ставало вам коли-небудь погано від побаченого на роботі? Фізично або моральний великий стрес.

Ярослав Меженний: Коли перший рік працював і виїжджали на виклики, де голови були розтрощені,  де різали людей, кишки були, то звичайно було смутно. Зараз це буденність.

Євгенія Тулаїнова: Яка Ваша улюблена зброя?

Ярослав Меженний: У мене багато зброї. Я з раннього дитинства ходжу на полювання. Я вважаю найпростішою, найдоступнішою та найнадійнішою зброєю карабін СКС.

Євгенія Тулаїнова: Який у вас показник по стрільбі у мішень?

Ярослав Меженний: Я стріляю добре. Завжди.

Євгенія Тулаїнова: У якому віці вирішили стати поліцейським?

Ярослав Меженний: Десь у 14 років.

Євгенія Тулаїнова: Яким критеріям має відповідати сучасний поліцейський?

Ярослав Меженний: Перш за все, нормальний поліцейський він не має бути дуже гарно фізично розвинутим, як Арнольд Шварцнегер. І мислення.

Євгенія Тулаїнова: Ви себе таким вважаєте?

Ярослав Меженний: Не я себе оцінюю. Оцінюють люди.

Євгенія Тулаїнова: Дякую Вам за розмову. Я ж нагадаю, що ми спілкувались з в.о. начальника Бахмутського відділу поліції Ярославом Меженним.


Завантажити ще...