9 грудня в Парижі провели першу за 3 роки зустріч у “нормандському форматі”. Президент України Володимир Зеленський та лідери ще трьох країн – Франції, Німеччини та Росії – обговорювали низку питань стосовно тимчасово окупованих територій України. Які з них узгодили та про що домовитись поки не вдалося – читайте у матеріалі.
Обмін всіх на всіх та розведення на ще трьох ділянках лінії розмежування та припинення вогню до кінця року – це ключові позиції, які все ж вдалося узгодити на зустрічі нормандської четвірки в Парижі. Частина питань щодо Донбасу ще залишаються не вирішені.
Станом на 10 грудня є дані про 72 військових, які перебувають в полоні. Але списки ще можуть уточнюватись.
“Країни-учасниці сприяють взаємному звільненню утриманих осіб до 31 грудня 2019 року за принципом “всіх на всіх”. Було погоджено необхідність верифікувати повні списки та надати повний та безумовний доступ представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста до усіх утримуваних осіб”, — розповів після зустрічі президент України Володимир Зеленський.
Крім того, погодили, що повне всебічне та безстрокове припинення вогню має розпочатись до кінця 2019 року.
Планують розширити мандат ОБСЄ: місія має відслідковувати обстріли цілодобово.
Також, сторони підтримали розробку та реалізацію довготривалого плану щодо розмінування територій. А от по адміністративному статусу Донбасу — ще будуть працювати. Домовились, що особливий статус для окремих регіонів Луганської та Донецької областей після узгодження буде діяти на постійній основі та туди імплементують формулу Штайнмайєра, яка передбачає проведення місцевих виборів. Погодились також на додаткові необхідні кроки. Про цю частину домовленостей звітував вже російський президент Володимир Путін.
“У першу чергу мова йде про внесення до Конституції країни змін, які закріплюють особливий статус Донбасу на постійній основі. Не слід затягувати і з виконанням інших зобов’язань, а саме: про амністію та законодавчу заборону кримінального переслідування осіб, які брали участь у подіях на південному сході країни”, – каже Путін.
Зазначимо, місцеві вибори на нині окупованих територіях Донбасу планують провести в 2020 році.
“Сьогодні сторони висловили зацікавленість у досягненні домовленостей в рамках нормандського формату і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів особливостей місцевого самоврядування ОРДЛО та інкорпоруванні “формули Штайнмаєра”. Безумовно є ще багато питань, які нам на жаль не вдалось вирішити. Потрібно обов’язково це зробити в майбутньому. Впевнений, ми це обов’язково це зробимо”
Ще одна з домовленостей — ще три точки розведення військ до кінця березня 2020 року. Де саме будуть розводити війська узгодять на засіданнях Тристоронньої контактної групи у мінську.
Наступна зустріч у нормандському форматі запланована на квітень 2020 року.
Нагадаємо, зустріч в нормандському форматі розпочалася 9 грудня, до преси президенти чотирьох країн — України, Росії, Німеччини та Франції — вийшли вже після опівночі. Це була перша зустріч чотирьох президентів за останні три роки та перша особиста зустріч Володимира Зеленського та Володимира Путіна.
Читайте також: