Підтримати
Артем Мирошниченко
Бахмутський волонтер Артем Мирошниченко. Фото з особистого архіву

Прокурор не повідомив родину загиблого активіста з Бахмута Артема Мирошниченка та їхнього представника про випуск вбивць Олександра Баришка та Миколи Барабаша на волю, аби ті підписали контракт із ЗСУ. Рішення підтримали на прохання колоній, де чоловіки відбували покарання

Про це пише ZMINA зі слів військовослужбовця, адвоката та представника родини Мирошниченка Олександра Кадієвського. 

У лютому 2025-го суд умовно-достроково звільнив вбивць активіста Артема Мирошниченка — Олександра Баришка та Миколу Барабаша — за умови, що ті служитимуть у лавах ЗСУ за контрактом. За словами Кадієвського, потерпіла сторона не знала про ухвалу прокурором такого рішення, їм про це не сказали. 

Раніше прокурор підтримав у суді вирок, засудженим не можна просто так узяти, підписати контракт і піти в ЗСУ. Мало бути звернення до суду зі сторони обвинувачення. Якщо ж вони відразу звернулися —  це одна справа, а якщо це така собі можливість звільнитися від виконання покарання, то це інше”, — каже представник родини Мирошниченка. 

За документами, про звільнення Баришка та Барабаша просили колонії, у яких вони відбували покарання — Божковська №16 та Первомайська №117. Що спонукало адміністрації установ клопотати про таке — невідомо, каже Олександр Кадієвський та додає: 

“Хтось дав їм характеристику, щоб піти служити, хтось повідомив військовий заклад про їхнє бажання, хтось клопотав перед судом за них. Що їх до цього спонукало? Чому? Що відбулося? Чому прокуратура також клопотала підтримати це клопотання? Що їх на це спонукало?”.

Один з вбивць бахмутського активіста — Олександр Баришок — служив у 28 ОМБр ім. Лицарів Зимового походу, але 8 квітня нібито самовільно залишив військову частину та зник у Дружківці. На думку Мирошниченка, Баришок може спробувати виїхати до Росії, оскільки там нині начебто живе його матір. Представник родини загиблого активіста припускає, що юстиція не врахувала цього моменту. 

“Якщо люди просто так це зробили, щоб поставити галочку, просто взяти людину до Збройних сил —  мають відповідати. Тому що всі знали, за що Баришко відбуває покарання. Служба у лавах ЗСУ — не покарання, сюди не можна брати всіх підряд. Тут люди віддають своє життя за те, щоб уся наша країна продовжувала жити. Це не може бути таким собі штрафним батальйоном”, — каже адвокат. 

Він зазначив, що загалом суд ухвалив законне рішення, однак “як формальність” — про засідання не сповістили ні представника захисту, ні родину активіста, ні журналістів. Крім того, стаття про напад на підґрунті нетерпимості й мовної ворожнечі в суді не підтвердилася.

“Не було безпосередніх доказів, що саме побиття, яке призвело до смерті, відбулося саме на ґрунті мови. Людина, яка спочатку була свідком, згодом перестала ним бути. 

Ми, на жаль, під час судового засідання не змогли отримати це підтвердження. Тому кваліфікація була саме за завдавання тяжких тілесних ушкоджень, які призвели до смерті”, — додав Кадієвський.

Як загинув Артем Мирошниченко та як просувалося слідство

Ввечері 29 листопада 2019 року на активіста Артема Мирошниченка напали двоє неповнолітніх хлопців: 16-річний Микола Барабаш і 17-річний Олександр Баришок. Від тяжких травм Артем впав у кому. 5 грудня 2019 року бахмутський активіст помер, не приходячи до тями. Нападників затримали на наступний день, 6 грудня.

Судові засідання у справі побиття Артема Мирошниченка неодноразово відкладали з різних причин та декілька разів змінювали суддів.

7 грудня, за 2 дні після смерті Артема Мирошниченка у лікарні, Артемівський міськрайонний суд відправив підозрюваного у вбивстві волонтера 17-річного Олександра Баришка на 2 місяці в СІЗО. 11 грудня за цією ж підозрою на 60 днів арештували 16-річного Миколу Барабаша.

Навесні 2020 року розгляд справи перевели до Слов’янського міськрайонного суду. Там судові засідання неодноразово відкладали з різних причин.

Через тривалий лікарняний головуючої судді Любові Мірошниченко її у грудні 2020 замінили на суддю Володимира Старовецького. І хоча, за даними Слов’янського міськрайонного суду, новий головуючий суддя ознайомився з усіма матеріалами справи, судовий розгляд розпочали спочатку.

У вересні 2023 року у справі Мирошниченка втретє змінили склад суду.

Влітку 2024 року підсудним винесли вирок в суді першої інстанції. У вересні 2024 року засуджені за вбивство волонтера з Бахмута Артема Мирошниченка подали апеляцію на зменшення строку.

У квітні 2025-го стало відомо, що суд вирішив відпустити Олександра Баришка та Миколу Барабаша, бо ті захотіли долучитися до лав ЗСУ. Однак згодом брат загиблого бахмутятина Артем Мирошниченко заявив, що Олександр Баришок самовільно покинув службу.


Завантажити ще...