Верховна Рада у вівторок, 11 лютого, підтримала у першому читанні законопроєкт №12353, який посилює державний контроль над евакуацією, зокрема дітей, із зони бойових дій. Законодавча ініціатива пропонує внести зміни до Сімейного кодексу України та Кодексу цивільного захисту України.
Про успішне голосування за законопроєкт повідомив народний депутат Муса Магомедов.
До Сімейного кодексу планують додати вимогу, щоб батьки (або законні опікуни) забезпечували “безпечні умови життя дитини”. До підстав для позбавлення батьківських прав можуть додати уточнення, що неналежне виконання батьками своїх обов’язків включає не лише неналежне виховання дитини, а й незабезпечення безпечних умов її життя.
Також Сімейний кодекс планують доповнити положенням про те, що у разі введення воєнного стану та ухвалення рішення про примусову евакуацію дітей із зон активних бойових дій батьки зобов’язані супроводжувати дітей у безпечні райони. Якщо батьки відмовляються вивозити дітей, то поліція має право робити це примусово, без згоди батьків.
Окрім цього, в такому разі органи опіки будуть зобов’язані повідомити прокурора та звернутися до суду для позбавлення батьківських прав або тимчасового вилучення дитини (це буде відбуватися вже після того, як дитину примусово евакуюють та передадуть органам опіки).
Посилення відповідальності за відмову евакуювати дітей можуть прописати й в Кодексі цивільного захисту України, доповнивши його такими положеннями:
Всі ці положення прописані в першій версії законопроєкту, за який проголосували в першому читанні. Протягом наступних тижнів депутати мають змогу пропонувати правки, тому наразі невідомо, у якому саме вигляді ініціатива пройде друге голосування, а також чи узагалі ці зміни затвердять на законодавчому рівні.
Народний депутат від Донеччини Муса Магомедов, який повідомив про успішне голосування за законопроєкт у першому читанні, привітав ініціативу.
“Примусова евакуація дітей із зон бойових дій — рішення, яке мало бути ухвалене давно. Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №12353 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації”.
Якщо дорослим дуже хочеться ризикувати своїм здоровʼям і життям, — нехай. Але своїми власними дітьми — це жорстокість. Всі ми пам’ятаємо жахливі новини з Авдіївки, коли малюк загинув від прямого влучання в будинок. Його мати не захотіла виїжджати. Чи думала вона, що цей вибір стане фатальним? Навряд чи. Але ворожим снарядам все одно на сподівання”, — пише Муса Магомедов.
Нагадаємо, незважаючи на те, що з прифронтового Покровська офіційно вже завершилася евакуація дітей, там досі можуть залишатися неповнолітні, про яких не відомо місцевій владі та поліції. Їхні батьки намагаються уникати евакуації з небезпеки з різних причин, одна з яких — страх того, що батька мобілізують після виїзду до безпечніших територій.