Рада ухвалила Виборчий кодекс з відкритими списками
Фото з відкритих джерел

Верховна Рада ухвалила в другому читанні Виборчий кодекс. Підтримали рішення 227 народних депутатів.

 

Про це йдеться на сайті Верховної ради. 

Народні депутати протягом години не могли проголосувати за повернення до правок для проекту закону. Вдалося це зробити лише із 17 спроби. 

“Я прошу усіх зараз підготуватись до голосування. Отже, можемо голосувати? Прошу всіх підтримати, колеги. Виходимо на 226, голосуємо, підтримуємо”, — закликав з трибуни Парубій.

Ухвалений документ включає зміни до кількох законодавчих актів:

  • “Про вибори народних депутатів України”;
  • “Про вибори Президента України”;
  • “Про місцеві вибори”;
  • “Про Центральну виборчу комісію”;
  • “Про Державний реєстр виборців”. 

Раніше сьогодні Верховна Рада завершила розгляд 4568 поправок до другого читання проекту Виборчого кодексу, над якими працювала понад місяць. 

Основні положення

Зокрема, як пише Укрінформ:

  • Новий виборчий кодекс визначає, що партійний з’їзд за присутності мінімум 200 делегатів затверджує загальнодержавний виборчий список і висуває кандидатів у депутати. Цей список має бути поділений на 27 регіональних списків відповідно до кількості виборчих регіонів. При цьому кожен кандидат має бути віднесений як до загальнодержавного, так і одного з регіональних округів. За кожним із регіональних округів має бути закріплено не менше п’яти кандидатів. 
  • Партія може звернутися до Центральної виборчої комісії щодо скасування рішення про реєстрацію кандидата не пізніш як за 20 днів до дня голосування.
  • Партіям, які мають фракції в поточному скликанні Верховної Ради, надається пріоритетне та гарантоване право на представлення однієї людини у виборчих комісіях. 
  • Усі інші партії, які зареєстрували кандидатів, подають своїх представників і їх визначають уже шляхом жеребкування.
  • На виборчому бюлетені будуть вказані: назва виборів, номер виборчого округу або регіону, три “віконця” для цифр з трафаретами, куди виборець вписуватиме номер партії, за яку він хоче проголосувати. У бюлетені зазначається порядковий номер партії, за яку виборець віддає голос. 
  • Далі ДВК мають порахувати виборчу квоту (“ціна мандата”) — кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата при встановленні результатів виборів. Ці мандати в регіонах розподіляються між тими кандидатами, які набрали в регіональному списку найбільше голосів у відсотках. 
  • У випадку якщо виборці не підтримали конкретних кандидатів, а проголосували винятково за партію, то мандати розподіляються в затвердженому партією порядку.

Ухвалений Виборчий кодекс не буде застосовуватися на позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року, а набуде чинності 1 грудня 2023 року і буде діяти на чергових виборах 2028 року.

Зазначимо, в Україні діє змішана виборча система, яку запровадили за часів правління  Януковича.

За принципами: 50% Верховної Ради обирається з мажоритарних округів і ще 50% – за пропорційною системою із закритими партійними списками.

Мажоритарні округи (225 депутатів) – це голосування за одного кандидата з наданого переліку. Перемагає той, хто отримує більшість голосів виборців у своєму окрузі. Саме цей бюлетень не отримають військові в зоні ООС. 

Пропорційна система із закритими списками (225 депутатів) – це підтримка партії. Якщо партія набирає понад 5% голосів виборців, вона потрапляє до парламенту. Кількість місць у парламенті визначається пропорційно до набраних голосів.  

Читайте також:

 


Завантажити ще...