Вже 4-й день на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей триває голосування у т.з. “референдумі” за приєднання до Росії. За “волевиявленням” слідкують групи військових зі зброєю, які лякають людей своєю присутністю і, як наслідок, можуть впливати на їхній вибір. Ми зібрали фотографії з різних “дільниць”, де видно цих озброєних людей.
У відеороликах т.з. “МВС ДНР” та “МВС ЛНР” звітують, що їхні бойовики ще з 23 вересня заступили на чергування на “дільницях” т.з. “референдуму”.
Наприклад, на цих кадрах видно, як двоє чоловіків у військовій формі стоять біля “ліцею №124” у Донецьку, на базі якого влаштували “виборчу дільницю”. Один з військових має при собі автоматичну зброю. На наступних кадрах, знятих, ймовірно, в цьому ж ліцеї, стоять ще двоє військових. Більшість із них — у масках.
Чимало військових ми помітили й на інших “виборчих дільницях” на окупованих територіях. Біля однієї з них стояла навіть група з трьох озброєних чоловіків у формі.
Також на кадрах видно, як військові у бронежилетах та зі стрілецькою зброєю супроводжують жінок, які ходять з урнами для голосування до людей.
Присутність бійців зі зброєю на пунктах “голосування” самі окупанти пояснюють так:
“Охорону громадського порядку та безпеку членів комісій та жителів республіки забезпечують понад 2500 співробітників органів внутрішніх справ. Співробітники поліції не втручаються у хід голосування”.
У т.з. “МВС ДНР” кажуть, що задача бойовиків — “контроль законності референдуму”, а також “недопущення українських диверсійно-розвідувальних груп”. Та додають, що військові споряджені всім для виконання цих задач.
На “дільницях”, де урни для голосування розмістили на ґанках адмінбудівель, люди у чорному одязі з автоматичною зброєю стояли у 1-2 метрах від місця голосування. Так само було і в тих місцях, де “дільниці” влаштували в автобусах.
Крім того, озброєні бойовики, які супроводжують членів “ДВК” до будинків “виборців”, теж не відходять далеко від тих, хто голосує.
Зовсім поруч з “виборцями” військові стоять й у самих “дільницях”. Людей у формі та зі зброєю можна помітити біля урн і кабінок для голосування на кадрах, які публікують самі окупанти.
З Росії на окуповані території направили росгвардійців. Про це заявляли як російські державні ЗМІ, так і фейкові “органи порядку” псевдореспублік. Відомо, що бійці підрозділу чергували разом з бойовиками т.з. “ЛНР” як мінімум у Слов’яносербську та Трьохізбенці, що на Луганщині.
“Ми забезпечуємо охорону референдумів, які проходять у Скадовську Херсонської області. Наші бійці забезпечують також охорону виїзних комісій, які на цей час працюють в інших населених пунктах”, — каже журналістам військовий Росгвардії.
У Генштабі Збройних сил України повідомляють, що виїзні комісії в супроводі озброєних бойовиків приходять навіть до тих, хто не хоче голосувати:
“У зв’язку з низьким відсотком відвідування “виборчих дільниць” працівники “виборчих комісій” в супроводі озброєних військовослужбовців збройних сил російської федерації ведуть збір підписів місцевих жителів безпосередньо в місцях їх проживання”.
Аналітик та експредставник окупованих територій у Тристоронній контактній групі Сергій Гармаш у своєму фейсбуці писав, що голосувати пропонують просто на порозі квартири. Відмовитися не можна, а голосувати дозволяють лише під наглядом комісії.
Як ми вже писали, в Росії також відкрили кілька десятків “виборчих дільниць” для проведення незаконного референдуму. Одна з таких запрацювала у Санкт-Петербурзі. Там теж “спостерігають за порядком” працівники Росгвардії, а допомагати їм приїхали бойовики т.з. “ЛНР”.
Озброєні окупанти стоять як біля кабінок, так і поруч з урнами для бюлетенів. Та “дільниці” влаштували там не лише в приміщеннях, а й на вулицях.
Зазначимо, в цивілізованих країнах світу під час голосування дійсно спостерігають за правопорядком представники правоохоронних органів. Однак вони не можуть бути поруч з урнами чи кабінками для голосування або взагалі на території виборчої комісії, адже присутність озброєної людини може вважатися своєрідним тиском на виборців чи членів комісії.
Тож представники правоохоронних органів зазвичай розміщуються в окремій кімнаті й зовсім не контактують з людьми. А потрапити в приміщення ДВК вони можуть лише в разі потреби зафіксувати правопорушення чи затримати людину, яка фальсифікує або порушує закон про таємницю голосування.
Нагадаємо, 19 та 20 вересня окупаційні адміністрації Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей одна за одною оголосили про проведення “референдуму” щодо вступу в склад Росії. Про це нібито їх просять самі мешканці, які залишаються на окупованих територіях. Ба більше, провести цей “референдум” запланували за кілька днів після оголошення — з 23 по 27 вересня. Окупанти заявили, що в них начебто вже все готове для голосування.
А 21 вересня президент країни-агресорки Володимир Путін заявив, що підтримає “референдуми” на окупованих територіях України. В цьому ж зверненні він оголосив часткову мобілізацію та погрожував “заходу” ядерною зброєю.
Читайте також: