На березі Сухого Торця в районі Краматорська дерева підгризають бобри, у ріці плещуться 13 видів риб. Охоронюваного виду бичка стало помітно більше, а сама річка не пересихає. Це побачили працівники регіонального ландшафтного парку “Краматорський”, які нещодавно обстежили ділянку ріки на цій території. Вони припускають: це може бути в тому числі через те, що людей тут поменшало.
“Це річка Сухий Торець, яка тече в межах Краматорського району. Обстежувана ділянка — неподалік від її впадіння у Казенний Торець. Рівень води в річці виявився найвищим у порівнянні з відповідними періодами за попередні п’ять років. А вздовж русла дуже помітна діяльність бобрів. З’являється ковила”, — розповідає Вільному радіо провідний науковий співробітник регіонального ландшафтного парку (РЛП) “Краматорський” Олексій Погребняк.
Це типова річка українського сходу.
“Сухий Торець — це остання типова степова річка. Яка ще зберегла елементи того, якою вона має бути. Річка дуже своєрідна: вона місцями тече, а місцями уходить в очерет, і її майже не видно. Десь вона тече під землею та знову з’являється”, — розповідає фахівець.
Бобри — це нове явище на цій ділянці ріки. Їхня поява тут може бути пов’язана з відтоком людей у цих районах, каже експерт. Адже раніше на цю ділянку сильно впливала діяльність людини.
“Це, ймовірно, пов’язане зі зниженням антропогенного тиску на обстежувану ділянку. Раніше цього не було, тому що там дуже багато людей вздовж русла. Населені пункти, городи людей підходять майже до води. Бобри вище за течією були кілька років тому, ми спостерігали боброві хатки”, — розповідає Олексій Погребняк.
Цієї весни та на початку літа маловоддя на ріці не спостерігають.
“Рівень води в річці виявився найвищим у порівнянні з відповідними періодами за попередні п’ять років”, — констатує працівник РЛП.
Маловоддя — це нездоровий стан ріки, коли в ній менше води, ніж зазвичай. Причини цього — брак снігу попередньої зими, мало опадів восени та навесні, тепла чи спекотна погода тривалий час. Якщо маловоддя триває довго, річка міліє, а риба та все живе у воді гине.
“Це пов’язано з природними умовами: дуже багато було води, дощів. Після останніх довгих дощів, які були близько 7-10 днів тому, рівень води ще підвищився. Це просто рік такий, дуже багато води, і це нормально, так і повинно бути. Але у нас цього не відбувалося”, — пояснює чоловік.
Під час обстеження річки в ній виявили 13 видів риб. Вони належать до родин коропових, колючкових, бичкових, в’юнових та окуневих.
Співробітник РЛП каже, що на цій ділянці ріки рибі добре розмножуватися.
“Там дуже цікава ділянка тим, що є перекати. Тобто місця, де дуже швидка течія, яка змиває мул, і утворюються мілководні ділянки, які придатні для нересту багатьох риб”, — каже співрозмовник.
Серед тих видів риб, які знайшов у ріці працівник РЛП, є й охоронюваний на Донеччині. Ця рибка належить до виду бичків, його наукова латинська назва — Babka gymnotrachelus.
“Це прісноводний бичок, який зустрічається і в Азовському та Чорному моряк, але тільки на опріснених ділянках. У Сіверському Дінці були його популяції на момент складання переліку регіональних рідкісних видів Донецької області, були його окремі знахідки. Зараз він поширюється і в Сухому, і в Казенному Торці. У Сухому Торці його стало більше”, — каже Олексій Погребняк.
Особливого господарського значення для людей ця рибка не має, додає фахівець. Але вона — важлива, бо свідчить про “стан здоров’я” та біорізноманіття річки.
“Для екосистеми річки, її розвитку, нормального функціонування це добре, що видів, які були у нас рідкісними, не відмічалися, стає більше”, — каже працівник регіонального ландшафтного парку.
Головна водна артерія українського сходу — ріка Сіверський Донець під час повномасштабної війни Росії проти України страждає від багатьох чинників. Ріка перенесла знищення та спуск Оскільського водосховища навесні минулого року. На її берегах вже рік тривають обстріли між ЗСУ та армією загарбників. Військова техніка, мастила та інші забрудники постійно потрапляють у ріку. Більше про це читайте в матеріалі “Артерія життя”: як війна вбиває Сіверський Донець”.