Директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус може порушувати правила декларування майна, стверджують журналісти-розслідувачі. Вони зауважують, що посадовець не згадує у декларації свою ймовірну співмешканку. Окрім цього, на рідних та близьких Сергія Натруса зареєстроване майно близько на 15 млн грн, якого вони не могли собі дозволити.
Про це йдеться у новому розслідуванні Антикорупційного центру “Межа”.
У березні 2024 року департамент екології Донецької ОВА (ОДА) закупив 20 екскаваторів на 118 мільйонів гривень для, зокрема, ліквідації спричинених війною руйнувань. Тоді кожен із JCB 4CX SITEMASTER обійшовся бюджету в 5,9 млн грн (з ПДВ). На екскаватори витратили 118 мільйонів гривень, придбавши їх у компанії “Констракшин Машинері”.
Журналісти Антикорупційного центру “Межа” вважають, що закупівлю свідомо провели за завищеною ціною, адже ДонОВА відмовилася від дешевшої пропозиції за 102 млн від ТОВ “Юромаш” через, як пояснив замовник, “невідповідність технічним вимогам”.
Водночас “Констракшин Машинері” вже через два тижні після договору з ДонОВА продавала JCB 4CX SITEMASTER за нижчою ціною для ПАТ “Укрнафта” (5,9 млн проти 4,4 млн). Окрім цього, Укрнафті за меншу ціну дісталися екскаватори у кращій комплектації, адже вони мали додатковий комплект обладнання.
“Відмінність цих закупівель у ціні: Донецька ОДА закупила техніку по 5,9 млн грн, “Укрнафта” – по 4,4 млн грн. Різниця – 1,5 млн грн на одиниці. Загальна сума завищення на закупівлі екскаваторів департаментом Натруса – 30 млн грн”, — стверджують у “Межі”.
Журналісти вважають, що ця закупівля має ознаки корупційної схеми, яка могла допомогти Сергію Натрусу та його рідним незаконно збагатитися.
Сергій Натрус не декларує власного житла: фактичним місцем проживання він вказав село Дмитрівка у Київській області. Також він має право проживати у чужій квартирі в Краматорську за усною домовленістю. З нерухомості має у власності тільки паркомісце. Їздить на Mercedes-Benz 500 S 1994 року, декларує 700 000 гривень заощаджень, виплачує кредит. За 2024 рік заробив 1 444 812 на своїй посаді.
За 2024 рік Сергій Натрус не вказував інформації про членів сім’ї у своїй декларації. Він має двох синів. Молодшого, Святослава Натруса, посадовець вказував у своїх деклараціях до 2022 року включно, однак далі припинив це робити (суб’єкт декларування не зобов’язаний вказувати родичів, з якими не проживає).
Журналісти-розслідувачі знайшли у рідних та близьких людей Сергія Натруса майна загальною вартістю в близько 15 мільйонів гривень. Зокрема:
Журналісти стверджують, що Крістіна Андрюшина є цивільною дружиною Сергія Натруса, а також матір’ю молодшого сина посадовця — Святослава, який носить прізвище батька та раніше фігурував у його деклараціях. Сам Сергій Натрус не демонструє стосунків із пані Крістіною у своїх соціальних мережах, однак жінка активно фотографується зі Святославом Натрусом та постить кадри онлайн. На частині з цих фото можна побачити Сергія, Святослава та Крістіну разом.
Від 2002 до 2022 року Крістіна Андрюшина мала власну турагенцію “Чемодан”. Станом на 2025 рік компанія більше не працює, її сторінка у Instagram має 453 підписників. На сторінці, зокрема, вже після окупації Криму українцям пропонували тури туди. На частині знімків із Криму можна помітити особисто Крістіну Андрюшину, на тлі якої стоять судна з російськими прапорами. Сторінку турагенції вели російською мовою.
У телефонній розмові із журналістами Сергій Натрус підтвердив, що проживає у селі Дмитрівка на Київщині (там Крістіна Андрюшина має нерухомість), однак сказав, що робить це “час від часу”. Він сказав, що не декларує ніякої нерухомості у селі, адже живе в недобудованій будівлі, яка йому не належить.
Стосовно ймовірних стосунків із Крістіною Андрюшиною посадовець зазначив, що мав з нею стосунки раніше, а зараз вона навіть не живе в Україні. На інші запитання посадовець відмовився відповідати телефоном, попросивши написати запит.
“— А те, що будинок, в якому ви проживаєте в Дмитрівці, стоїть на земельній ділянці, яка належить пані Андрюшиній, як ви можете це пояснити?
Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців.
Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети.
Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!
— Я кажу, напишіть, будь ласка, офіційний запит, якщо є питання”, — завершив відповідь посадовець.
Нагадаємо, 15 березня 2025 року президент Володимир Зеленський прокоментував рішення відпустити під заставу колишнього голову Донецької ОВА Павла Кириленка, який наразі очолює Антимонопольний комітет України. Президент підкреслив, що кожен має право на захист у суді, навіть якщо його звинувачують у корупції.