Віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук повторила слова президента, що воєнним шляхом неможливо звільнити бійців, які обороняються на території “Азовсталі”, у Маріуполі. Та в уряді розробляють інші робочі схеми і мають нову пропозицію до Росії.
Про це повідомляє віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.
За словами Верещук, станом на зараз неможливо забрати військових з Маріуполя з боями. Полон теж не розглядають.
“Захисники Азовсталі здаватися в полон не хочуть. Це достойно поваги”, — зазначає Ірина Верещук.
Ще один з варіантів, який пропонували Росії, — це “екстракшн”. Тобто коли військових швидко вивезуть на територію третьої країни, яка не є учасником війни. Це росіяни теж наразі не затверджують.
Верещук каже, що в Уряді зараз розробляють усі можливі схеми, за якими можна спробувати вивезти бійців з “Азовсталі”. Вона зазначила, що ці варіанти не є ідеальними, але можуть спрацювати.
Одна з таких можливостей евакуації — це обмін. Тобто поранених бійців “Азову”, які не є у полоні, а перебувають на “Азовсталі” у блокаді, обміняють на російських військових за правилами обміну.
Цей варіант вже запропонували Росії, але станом на момент виходу публікації ще немає інформації про те, чи погодилися загарбники на цей варіант.
А в цей момент у підвалах заводу залишаються поранені українські захисники, яким неможливо надати належну медичну допомогу в тих умовах. Полк “Азов” публікував фотографії з пораненими бійцями. В когось кульові поранення, а в когось навіть ампутовані кінцівки. Відкриті рани перемотують нестерильними бинтами, а медикаментів не вистачає, як і харчів.
Полк “Азов” неодноразово закликав українську владу і весь світ організувати евакуацію хоча б поранених військових, які “вмирають в страшних муках”, а також тіл загиблих, щоб з ними могли попрощатися. Якщо ж не вдається, то деблокувати Маріуполь. Та президент України Володимир Зеленський заявив, що поки немає такої зброї в країні, щоб визволити місто.
Для того, щоб світові партнери відреагували на гуманітарну катастрофу у “Азовсталі”, створили електронну петицію на порталі Change.org. На момент виходу цієї публікації її підписали вже близько 1,3 мільйона людей. А якщо її підпишуть 1,5 млн людей, то це буде найбільш підписуваною петицією в історії порталу.
На “Азовсталі” тижнями перебували сотні цивільних, які прийшли туда самі, щоб ховатися від російських снарядів. Окупанти почали гатити й по самому заводу, але в сховищах було безпечніше. Та наприкінці квітня українська сторона разом з міжнародними організаціями змогли вивезти частину людей. 7 травня Ірина Верещук заявляла, що змогли вивезти з “Азовсталі” усіх цивільних жінок, дітей та людей похилого віку.
Та бійці “Азову”, які залишаються у блокаді, заявили, що цивільні можуть залишатися на території заводу у бомбосховищах. 10 травня очільник Донецької ОДА Павло Кириленко підтвердив, що там можуть бути понад сотню цивільних людей. Та попри це ватажок т.з. “ДНР” заявив, що цивільних, за їхніми даними, на “Азовсталі” немає, і що в російської армії “розв’язані руки”. Та попри те є цивільні там, чи ні, російські війська десятки разів на добу бомбардують завод, гатять з важкої зброї та намагаються штурмувати піхотою.
Читайте також: