Підтримайте Вільне Радіо
На одних із попередніх перемовин на Стамбулі, які пройшли 2 червня, Україна передала Росії список із 339 імен викрадених країною-агресоркою дітей, аби та їх повернула. За понад 50 днів, станом на 24 липня, РФ підтвердила дані стосовно близько 20% імен, не надавши інформації про долю решти дітей.
Про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.
“Передача списку в Стамбулі — це першочерговий крок задля побудови довіри. На жаль, станом на сьогодні Росія надала лише часткову інформацію щодо менш ніж п’ятої частини дітей з початкового списку. Стосовно понад 200 дітей, включно з вихованцями Херсонського будинку дитини, – будь-яка реакція відсутня. Тому Україна очікує інформації щодо решти вказаних у списку дітей”, — зазначив уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець.
Росіяни стверджують, що дев’ять із цих 339 дітей Україні вже повернули, однак насправді, каже омбудсман, РФ повернула шістьох дітей на минулому тижні (14-20 липня). Інші троє дітей, про яких кажуть росіяни, ще не возз’єдналися зі своїми близькими в Україні.
“Щодо вихованців Олешківського інтернату, серед яких — діти з інвалідністю та ті, які вже досягли повноліття. Їхнє примусове переміщення та депортація — це порушення норм МГП (міжнародного гуманітарного права, — ред.). Україна з перших днів повномасштабного вторгнення намагається їх повернути. Акцентую, що на момент вторгнення російських військ вони не були повнолітніми. І навіть якщо діти наразі вже досягли 18 років — вони повинні мати право повернутися додому”, — наголосив Лубінець.
Він також прокоментував одну з російських заяв, у якій йдеться про нібито перебування частини дітей зі списку в Європі. Лубінець стверджує, що Росія повідомила Україні про двох дітей українських дітей зі списку, що перетнули кордон РФ. Де та коли це сталося — ще невідомо.
Нагадаємо, у новому навчальному році учні 5-9 класів на тимчасово окупованих територіях Донеччини вивчатимуть історію за новими російськими підручниками. Над ними працювали півсотні людей, серед них — помічник лідера Росії.