Підтримати
Зображення до посту Росіяни ймовірно навмисне вгатили по будівлі Драмтеатру в Маріуполі, — розслідування
Фото: З відкритих джерел

Фахівці Amnesty International зібрали низку доказів, що свідчать про умисне бомбардування окупантами театру, у бомбосховищах якого переховувалися сотні маріупольців.

Про це йдеться в публікації висновків розслідування на сайті організації.

“У новій доповіді організація задокументувала, як російські військові, вірогідно, навмисно розбомбили театр – попри те, що знали про переховування там 16 березня сотень мирних жителів, що кваліфікує удар як явний воєнний злочин”, — йдеться в пресрелізі Amnesty International.

Розслідувачі опитали кілька десятків людей, яким вдалося вижити після трагедії 16 березня, а також зібрали численні цифрові докази.

Яку зброю використовували окупанти, аби знищити Драмтеатр

Аналітики дійшли висновку, що атаку на маріупольський Драмтеатр здійснили російські літаки, які скинули дві 500-кілограмові бомби. Вони впали близько одна від іншої й здетонували одночасно.

Фізики побудували математичну модель детонації, щоб визначити чисту масу вибухових речовин, та дійшли до висновку, що бомби мали були вагою від 400 до 800 кг. Ґрунтуючись на наявності таких авіабомб у російському арсеналі, Amnesty International вважає, що ця зброя, швидше за все, являла собою дві 500-кілограмові бомби однієї й тієї ж моделі, загальна маса вибухових речовин яких становить 440–600 кг.

Найбільш вірогідні російські літаки, які завдали удару, — це багатоцільові винищувачі, такі як Су-25, Су-30 або Су-34, які базувалися на найближчих російських аеродромах та здійснювали нальоти на південь України.

Що повідомляють свідки 

50-річний архітектор Ігор Мороз був поблизу, коли росіяни обстріляли театр.

“Все це сталося на наших очах. Ми були у 200 або 300 метрах, [коли] стався вибух… Я чув літак та звук падаючих бомб. Потім ми побачили, як здіймається дах [театру]”, — розповів чоловік Amnesty International.

“Я йшов вулицею, що вела до драмтеатру… Я чув шум літака… але в той момент я особливо не звертав уваги, бо [літаки] постійно літали… Я бачив, як вибухнув дах будівлі … Вона підстрибнула на 20 метрів, а потім звалилася… потім я побачила багато диму та уламків… Я не міг повірити своїм очам, бо театр був святилищем. Там було дві великі таблички із написом ДІТИ”, — розповів 51-річний підприємець Григорій Головнєв.

Віталій Контаров, 48-річний водій вантажівки, також перебував неподалік театру в момент нападу. За його словами, він чув літаки та “дві ракети, випущені з одного з них”. 

Жоден з 28 опитаних Amnesty International вцілілих людей або інших свідків біля театру в день нападу не надали жодної інформації щодо використання українськими військовими театру як базу для операцій, місця для зберігання зброї, або місця, звідки можна розпочинати атаки.

Висновки експертів

Генеральний секретар Amnesty International Агнеса Калламард впевнена: численна загибель маріупольців у Драмтеатрі стала результатом того, що російські війська навмисно обстріляли будівлю.

“Багато людей було поранено і вбито під час цього безжального нападу. У повітрі та на землі російські сили здійснили добре задокументовані навмисні вбивства мирних жителів в Україні”, — додає Калламард.

Також керівниця організації закликала міжнародну спільноту терміново провести ретельне розслідування, щоб притягнути винних до відповідальності.

Нагадаємо, у березні 2022 року Маріуполь перебував під щільним вогнем окупантів. Цивільні, які залишилися без домівок, ховалися в Драмтеатрі від російських бомб. З обох боків будівлі кількаметровими літерами було написано “ДЕТИ”, щоб військові з неба бачили, куди не треба стріляти. Але 16 березня окупанти скинули на будівлю надпотужну бомбу з авіації. Там у той момент були півтори тисячі людей. За різними даними, там загинули від 300 до 600 людей.

19 травня росіяни все ще розбирали завали й вивозили тіла загиблих. Хоча їхні медіа повідомляли лише про 12 знайдених під завалами театру тіл.

Читайте також:

 


Завантажити ще...