Велика Новосілка у 2025-му
Велика Новосілка. Ілюстративне фото: GettyImages

“Бережно беріг російський прапор”, “ховалися від мобілізації” та “не хотіла покидати малу Вітчизну”, — про це говорять у сюжеті російських пропагандистів люди, які називають себе жителями Великої Новосілки. Про повну окупацію селища загарбники заявили наприкінці січня 2025-го. За декілька днів у соціальних мережах вже почали з’являтися відео зі “звільненого” населеного пункту. Ми проаналізували один із пропагандистських репортажів.  

Окупаційні війська називають Велику Новосілку “ключовою точкою” їхнього наступу з нині загарбаного Вугледара. Нібито саме з цього селища українські війська намагалися завдати контратаки, аби перерізати “сухопутний міст до Криму”. 

Росіяни заявили про повне “звільнення” Великої Новосілки 26 січня 2025 року. Однак вже за три дні речник 110-ї ОМБр Іван Сєкач спростував ці заяви та запевнив, що за селище тривають стрілецькі, піхотні та артилерійські бої.

Тим часом аналітики незалежного проєкту DeepState фіксували російських військових у центральній частині селища. Зокрема, окупанти нібито розвішували триколори на зруйнованих будівлях та “запускали салюти”. 

Окупація Великої Новосілки у січні 2025-го
Присутність окупантів у Великій Новосілці, яку фіксували аналітики. Фото: DeepState

За декілька днів у соціальних мережах почали з’являтися пропагандистські репортажі з окупованої Великої Новосілки. В одному з сюжетів росіяни показали нібито місцевого жителя, на ім’я Сергій Петрович, який “декілька років бережно зберігав російський прапор”.

Нібито жителі Великої Новосілки
Нібито місцевий житель Сергій Петрович. Фото: з сюжету окупантів

Чоловік буцімто віддав триколор першим окупантам, які увійшли до селища. Вони повісили прапор на напівзруйнованій пожежній частині.

“Зайшли хлопці, штурмовики (росіяни, — ред.), так вийшло, що їх підбили й прапор їхній згорів. Я запропонував свій. Дай Боже, щоб висів. Чотири рази мене вивозила поліція та СБУ, усе питали. У мене там російські номери, у мене родичі на тій стороні. Як я можу відмовитися від них? Мене й відпустили”, — каже начебто місцевий житель. 

Окупанти стверджують, що окрім Сергія Петровича, у Великій Новосілці увесь цей час переховувалися ще 15 місцевих жителів — в одному з підвалів. 

Нібито жителі Великої Новосілки
Нібито місцева жителька. Фото: з сюжету окупантів

“Я тут народилася, тут мої батьки поховані. І з іншого боку, а чому я маю покидати свій дім? Хоча його у мене немає, він згорів, і мені немає куди їхати. А хто нас де чекає, крім нашої малої Вітчизни. У мене родичі теж в Росії, як я можу від них відмовитися”, — каже нібито одна з місцевих жительок. 

Також загарбники показали двох братів, які начебто переховувалися у селищі від мобілізації. Один із чоловіків нарікає, що його називали “ждуном” та не привозили гуманітарну допомогу.

Нібито жителі Великої Новосілки
Двоє братів, які нібито ховалися три роки у Великій Новосілці. Фото: з сюжету окупантів

“Називали “ждунами” й нам сюди не привозили гуманітарну допомогу — це був 2024 рік. Але були такі капелани, які попри все привозили, бо казали, що їм неважливо хто за кого, аби люди не були голодними. Завдяки їм ми протрималися”, — каже чоловік.

За словами пропагандистів, окуповувати населений пункт загарбникам нібито допомагав один із жителів, який перейшов на бік росіян. Він, кажуть у репортажі, допоміг створити мапу Великої Новосілки — з будинками, іменами та адресами місцевих.

Карта захоплення Великої Новосілки
Карта, яку нібито окупантам допоміг скласти один з місцевих жителів. Фото: з сюжету окупантів

Раніше в ОСУВ “Хортиця” пояснювали Вільному радіо, що Велика Новосілка — основний плацдарм Новопавлівського напрямку, який окупанти намагалися захопити. 

Зокрема, річка, яка протікає через населений пункт, ускладнює роботу як росіянам, так і українській армії. Ця географічна перепона впливає на постачання провізії, бойових комплектів та особового складу. 

На думку військових, аби просуватися далі, росіянам доведеться докласти “дуже багато зусиль”, оскільки на цьому відтинку фронту вони не мають плацдарму.

Нагадаємо, 42% території Донецької області нині залишаються під контролем ЗСУ. За січень цього року окупанти захопили близько 220 квадратних кілометрів регіону. Але порівняно з попередніми місяцями темпи їхнього просування знизилися. 


Завантажити ще...