Підтримати
Росіяни створюють “школи блогерів” в Маріуполі, аби просувати русифікацію окупованого міста: розслідування
Новозбудовані багатоквартирні будинки в окупованому Росією Маріуполі, 15 лютого 2023 року. Ілюстративне фото: Reuters

Росіяни використовують інфлюенсерів у соціальних мережах, аби просувати свої наративи в Маріуполі. Молодь окупованого міста навчають у “школах блогерів” та в медіапрограмах, які пропагують політику країни-агресорки. Усе це, ймовірно, фінансується коштом Кремля. 

Про це йдеться в розслідування журналістів CNN. 

Як росіяни навчають блогерства молодь Маріуполя 

У своєму матеріалі журналісти стверджують, що мешканці окупованого Маріуполя проходять навчання за програми “нових медіа” та у так званих “школах блогерів” — вони, ймовірно, пов’язані з Росією. Серед інфлюєнсерів — переважно молодь від 16 до 22 років. 

Зокрема, у вересні 2025-го організація “Донбаський медіацентр” (DMC) відкрила таку “школу” в загарбаному місті. Місцевим пропонують безоплатні двотижневі курси, за результатами яких обіцяють дати основи у зйомках, монтажі та “розуміння того, як заробляти популярність та гроші в інтернеті”. 

Як пишуть у CNN, DMC заснував проросійський канал “Донбас Медіа” та переважно працює в соціальних мережах. У 2024 році він отримав “премію Рунета” — національна нагорода Росії за підтримки Президентського фонду культурних ініціатив, яка відзначає “досконалість в російському інтернеті”. 

Крім того, “Донбас Медіа” співпрацює з “Топ-блогом” – це конкурс для, інфлюєнсерів який проводить кремлівська програма під назвою “Росія – країна можливостей”

Водночас викладати у “школу блогерів” запросили проросійського медійника Павла Карбовського. Його CNN називає одним зі зростаючої  кількості “творці контенту”, який “малює картину відбудову” захоплених країною-агресоркою міст та селищ України. А втім, у коментарі журналістам чоловік заявляв, що не працює як пропагандист. Натомість його “місія” — “показати правду” про життя на окупованих Росією територіях. 

Росіяни створюють “школи блогерів” в Маріуполі, аби просувати русифікацію окупованого міста: розслідування
Журналістка CNN спілкується з проросійським блогером Павлом Карбовським. Фото: CNN

За даними видання, у січні цього ж року Карбовський був серед групи блогерів, яких запросили на зустріч з ватажком так званої “ДНР” Денисом Пушиліним. У своїй заяві ставленик Кремля писав, що “розраховує” на підтримку інфлюєнсерів, які мають поширити інформацію про так зване “відродження Донбасу”. 

Крім того, того у вересні 2025 року випускники російської урядової програми “Майстерня нових медіа” запустили медіацентр в окупованому Маріуполі для школярів від 14 до 17 років. Загарбники нібито навчають дітей фотографії, зйомці відео та “роботі в соціальних мережах”. Цю програму, за даними CNN, частково фінансують грантом президента Росії — близько 12 тисячі доларів. Учасників ініціативи заохочують демонструвати “позитивну сторону” загарбаного міста, йдеться у розслідуванні. 

Також у березні російська альтернатива YouTube — Rutube —, яка належить російській компанії “Газпром-Медіа”  оголосила про створення “студій” на ТОТ України. Серед них є й осередки в Маріуполі, де “творці контенту” зможуть користуватися обладнанням та навчальними програмами. Як пишуть розслідувачі, ініціатива є частиною спільного з  Російським військово-історичним товариством проєктом. Його створив лідер країни-агресорки Путін ще у 2012-му для “протидії спробам спотворення військової історії Росії”.

Про що знімають випускники російських “шкіл блогерства” в Маріуполі 

Медійники CNN проаналізували понад десяток профілів місцевих “лідерів думок”, які можуть просувати московський проєкт русифікації в Маріуполі через соціальні мережі. Деякі з них, зі слів журналістів, відкрито проросійські та звинувачують Україну. Однак були й ті, хто виглядає аполітичними. Попри авдиторію від 3 до 36 тисяч — їхній контент зосереджений на “реконструкції” та збирає сотні тисяч переглядів. 

Однак, зазначають розслідувачі, в їхніх відео відсутній будь-який контекст щодо причини “відбудови”. 

Крім того, більшість облікових записів у соцмережах почали публікувати дописи після відкритого вторгнення Росії та, ймовірно, мають спільну мету: показати “зусилля окупантів відродити Маріуполь”. 

Росіяни створюють “школи блогерів” в Маріуполі, аби просувати русифікацію окупованого міста: розслідування
Фрагменти з відео блогерів, які показують “відродження” Маріуполі. Фото: CNN

“Коли я почула, як люди кажуть, що Маріуполь — погане місто, що від нього нічого не залишилося, я захотіла показати, що місто живе, відновлюється, і саме тому я почала показувати, що тут насправді відбувається”, — розповіла CNN 21-річна випускниця DMC з Маріуполя  Єлизавета Червякова.

Зі слів журналістів, одне з її найпопулярніших нещодавніх відео зібрало понад 177 тисяч переглядів. У ньому вона показує монтаж пошкоджених та “відновлених”  будівель загарбаного міста. За кадром каже “Маріуполь – приморська столиця півдня Росії”.

“Дивіться, як гарно”, — каже інша авторка контенту, відома як “Маша з Маріуполя”, у відео на платформі TikTok. На запис вона демонструє новозбудований житловий масив на заході сонця. А в інших кліпах — позує перед військовим меморіалом, проводить “екскурсію” по відкритому залізничному вокзалу та демонструє будівництво в драмтеатрі, де у 2022-му через російський авіаудар загинули сотні маріупольців

Росіяни створюють “школи блогерів” в Маріуполі, аби просувати русифікацію окупованого міста: розслідування
Вгорі ліворуч: Супутниковий знімок показує відновлення Маріупольського драматичного театру та прилеглих кварталів. Внизу ліворуч: Знімок, зроблений під час облоги міста, фіксує наслідки удару Росії по театру. Праворуч: Відео з Tiktok, зняте в лютому 2025 року, показує будівництво

 “Вони створюють враження автентичних ініціатив знизу”, — зазначив професор Університету Клемсона та експерт із дезінформації в соціальних мережах Даррен Лінвілл, який теж досліджував ці акаунти для CNN.

Він зауважив, що, попри поширення схожих наративів, однозначно стверджувати про пряму координацію з російськими державними медіа не можна.“Ці матеріали легкі для сприйняття”, — додав він. 

Тим часом експерт з питань російських розвідувальних служб та державного стеження в інтернеті Андрій Солдатов пояснив, що Росія активно використовує місцевих лідерів думок, аби вплинути на населення окупованих територій. На думку фахівців, на ТОТ України традиційна державна пропаганда менш ефективна.

“Не можна автоматично використовувати голоси, знайомі росіянам, які живуть у центральній Росії, Сибіру чи Москві, потрібно знайти місцеві голоси, які розуміють, як розмовляти з людьми, що живуть на цих територіях”, — каже Солдатов. 

Нагадаємо,  у грудні 2024-го лідер Росії Володимир Путін закликав так звану “владу” Маріуполя роздати місцевим житло, яке окупанти визнали “безгосподарським”. Таких у загарбаному місті нарахували близько п’яти тисяч. 

Крім того, окупанти заявляли про будівництво восьми нових багатоповерхівок. Квартири в них віддали не маріупольцям, чиє житло зруйноване, а розпродали в іпотеку під 2%.

Тим часом так званий “голова Маріупольського муніципалітету” від окупантів Олег Моргун заявив, що в місті на 94% завершили видачу компенсаційного житла.


Завантажити ще...