З моменту масового вбивства українських бійців в Оленівці минув вже понад місяць, а окупанти й досі не допустили представників Червоного Хреста до місця подій. Попри обіцянки росіян, вони так й не надали дозволу та гарантій безпеки для фахівців МКЧХ. Перемовини й досі тривають.
Про це під час пресконференції заявив генеральний директор МКЧХ Роберт Мардіні, передає Укрінформ.
За його словами, через місяць після трагедії російська сторона так й не допустила Червоний Хрест на місце трагедії.
“Минув місяць з моменту обурливого нападу на Оленівську виправну колонію. Всупереч активним конфіденційним перемовинам, нам не було надано доступу до військовополонених, що постраждали від нападу, і ми також не маємо гарантій безпеки, необхідних для здійснення цього відвідування. Ми докладаємо великих зусиль, щоб це змінити”, — каже Мардіні.
Попри це, за словами гендиректора МКЧХ, вони не в змозі впливати на сторони конфлікту аби пришвидшити рішення.
“За це відповідають сторони, особливо в умовах міжнародного збройного конфлікту. Подобається їм це чи ні, на воюючі сторони покладено обов’язок виконувати норми (Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, — ред.), з якими вони погодилися. МКЧХ, як гуманітарна організація, не в змозі примусити до дії уряди чи збройні сили. Ми не маємо зброї. Ми не політики”, — зазначає Роберт Мардіні.
Нагадаємо, зранку 29 липня російська сторона повідомила про вибух на території колишньої виправної колонії № 120 в Оленівці, що на окупованій території. Там перебували полонені українські захисники, у тому числі бійці з “Азовсталі”.
Російська сторона заявляє, що від удару по будівлі загинули близько 40 українських військових, ще 130 дістали поранень. 30 липня росіяни опублікували списки з прізвищами 50 загиблих та 73 поранених. Але патронатна служба полку “Азов” закликала не реагувати на це, адже українська сторона поки перевіряє ці дані на достовірність.
Українські правоохоронці заявили, що відкрили кримінальне провадження щодо інциденту. Генштаб ЗСУ заперечує, що вони атакували колонію. Служба безпеки України, Головне Управління розвідки, ЗСУ та Уповноважений з прав людини оприлюднили спільну заяву, в якій назвали загибель українських військовополонених у колонії Оленівки “цинічним терористичним актом Російської федерації, військовою провокацією”.
Українська сторона направила запит щодо повернення на підконтрольну територію тіл українських бійців. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до керівництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Моніторингової місії ООН з вимогою надати йому можливість відвідати це “місце воєнного злочину”.
31 липня у Міноборони РФ повідомили, що Росія “в інтересах проведення об’єктивного розслідування удару” по СІЗО в Оленівці, запросила експертів ООН та МКЧХ. От тільки пізніше виявилося, що доступу до СІЗО в Оленівці міжнародні представники так і не отримали.
Читайте також: