У Маріуполі працював один з найбільших металургійних заводів Європи “Азовсталь”. Але окупанти повністю зруйнували підприємство. Розповідаємо, наскільки важливим був цей завод та який слід він залишив в історії України та світу.
В інтерв’ю журналу Forbes заступник мера Маріуполя Сергій Орлов заявив, що через бої в місті зупинився завод “Азовсталь”.
“Запустити це все вже не можна. “Азовсталь” розбомблено. Повністю. Дуже багато авіанальотів прийшлося на “Азовсталь”, — заявив Сергій Орлов.
Під час телемарафону UA:Разом радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко зазначив, що зараз задача російських військ не “демілітаризація” України, а деіндустріалізація, адже за наказом російського президента вони нищать заводи та важливі підприємства країни.
Ми зібрали інформацію про завод “Азовсталь” та розповімо, що саме втратила Україна через російських загарбників.
Кілька років поспіль “Азовсталь” входила у топ найбільших підприємств-платників податків. Наприклад, Бізнес.Цензор з посиланням на журнал Державної фіскальної служби написав, що “Азовсталь” посіла шосту сходинку в рейтингу платників земельного податку за 6 місяців 2019 року з сумою 26,3 млн гривень, які завод сплатив у держбюджет.
За даними журналу, Рейтинг, у 2020 році “Азовсталь” була на 92 місці у рейтингу великих підприємств-платників податків. Тоді підприємство сплатило понад 655 мільйонів гривень податків усіх типів (екологічний, акцизний, за землю тощо).
“Азовсталь” була одним з найбільших підприємств-роботодавців у Маріуполі. Згідно зі звітом заводу за 4 квартал 2021 року, на підприємстві працювали майже 10,5 тисяч людей.
Завод “Азовсталь” входить до холдингу “Метінвест”, який постачає метал для реалізації багатьох великих українських та іноземних проєктів. На офіційному сайті заводу вказано, що за рік підприємство виробляло до 5,7 млн тонн чавуну, 5,3 млн тонн конвертерної сталі та 4,7 млн тонн готового прокату.
Один з найважливіших проєктів, до якого доклалися працівники “Азовсталі” — це саркофаг Чорнобильської АЕС. Пресслужба “Метінвесту” пише, що на його будівництво пішло 25 тисяч тонн сталевих конструкцій, 2 тисячі з яких виготовили на “Азовсталі”.
Фото: depositphotos
Видання Forbes пише, що на “Азовсталі” виготовили 12 тисяч тонн сталі для будівництва одного з найбільших стадіонів Європи — “Донбас Арени”, який знаходиться у тимчасово окупованому Донецьку.
Фото: depositphotos
А для столичного Національного спортивного комплексу “Олімпійський” завод “Азовсталь” разом з комбінатом ім. Ілліча виробив 1700 тонн сталі.
Фото: depositphotos
Ще 2 тисячі тонн сталі “Азовсталь” та комбінат ім. Ілліча виготовили для столичного ЦУМу.
Фото: depositphotos
Для нового терміналу Запорізького міжнародного аеропорту комбінат імені Ілліча, “Азовсталь” та “Запоріжсталь” виробили також 480 тонн сталі.
Фото: пресслужба Міжнародного аеропорту “Запоріжжя”
700 тонн сталі “Азовсталь” виробила для будівництва скляного пішохідного мосту у Києві.
Фото: depositphotos
При будівництві Дарницького мосту у Києві прокат мосту виготовив маріупольський комбінат “Азовсталь”, повідомляє “Метінвест“. Підприємство виробило 5500 тонн прокату.
Фото: depositphotos
Також у Києві ще до повномасштабного вторгнення Росії хотіли збудувати пішохідний міст “Хвиля”. Яскрава споруда мала пролягати за маршрутом “Набережна — Парк “Наталка” — острів Оболонський”. Видання GMK Center повідомляло, що для будівництва “Хвилі” завод “Азовсталь” мав відвантажити 300 тонн сталі. Це листові прокати завтовшки 8-32 мм, які виробляв цей завод.
Фото: facebook.com/zaporizhstal
Серед маленьких проєктів, які реалізовувало підприємство — допомога жителям Донеччини. Як повідомляє видання Маріуполь.City з посиланням на пресслужбу “Метінвеста”, “Азовсталь” відвантажував тисячі тонн металургійного шлаку для облаштування доріг. Зокрема, дороги ремонтували для жителів Маріуполя, які живуть на ділянках Старокримського шосе, вулицях Придорожна та Кримська, для сіл Красна Поляна та Камиш-Зоря, а також для Покровської громади.
Фото: Маріуполь.City
Завод не обмежувався лише проєктами в Україні. Разом з підприємством “Trametal” маріупольське підприємство виробило 18,5 тис. тонн сталі для будівництва мосту Святого Георгія в Генуї.
Фото: depositphotos
А на хорватський лайнер Flying Сlipper витратили 3 тисячі тонн сталі, які “Азовсталь” виробила разом із комбінатом ім. Ілліча.
Фото: Croatia Week
З початку повномасштабного вторгнення російські війська взяли Маріуполь в облогу і скидають на місто сотні снарядів. Вони нищать житлові будинки, школи, лікарні та промислові об’єкти. Наприклад, зруйнували авіаударом драматичний театр та пологовий будинок у Маріуполі. Але країни ЄС запевнили, що допоможуть Україні відбудовувати місто. Так, у Міністерстві культури Італії повідомили, що виділять ресурси на відновлення драмтеатру, а прем’єрміністр Греції заявив, що країна допоможе відбудувати пологовий будинок.
Читайте також: