З 2018 року вежа, розташована у Гірнику, транслювала новини та інші програми Вільного радіо. Наші хвилі можна було зловити й у Донецьку, Горлівці та інших окупованих населених пунктах. Так місцеві жителі могли почути не лише російську пропаганду, а й правдиві новини. Та 26 жовтня 2024 року російська армія заявила, що начебто окупувала місто.
26 жовтня російські пропагандисти опублікували відео, яке підписали як оголошення повної окупації міста Гірник. На кадрах окупанти стоять на даху житлової багатоповерхівки.
Це будинок №31 по вулиці Тараса Шевченка на північно-західній околиці міста.
Відповідальними за штурм міста називають 114-ту мотострілецьку бригаду армії Росії.
На момент написання матеріалу спростувань або підтверджень окупації Гірника від ЗСУ не було. У ранковому та вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ від 26 жовтня немає жодної згадки про це місто.
Місто розташоване на висоті близько 200 метрів над рівнем моря.
Таке розташування зробило місто зручним для теле- та радіомовлення, тож у Гірнику звели вежу. З неї Вільне радіо з 2018 року транслювало новини у радіоформаті. З початком повномасштабного вторгнення на наших хвилях можна було почути ретрансляцію Українського радіо, а також деякі програми, які готувала для ефіру наша команда.
Загалом веж, з яких можна було послухати новини та музику від Вільного радіо, було дві — перша з них, яка розташовувалась у Бахмуті, припинила мовлення у 2022 році через знеструмлення. Вежа у Гірнику продовжувала свою роботу. Однак за декілька тижнів до окупації міста, про яку заявляють росіяни, радіомовлення у Гірнику вимушено призупинили.
“Вежа перестала працювати, коли це стало вкрай небезпечно і стало неможливо придбати паливо для генераторів. Тому з безпекових міркувань компанія, якій належить вежа, почала евакуювати все”, — розповідає директорка Вільного радіо Анастасія Шибіко.
Сигнал з Гірника охоплював Гірник, Горлівку, Донецьк, Покровськ, території Бахмутського, Волноваського, Горлівського, Донецького, Кальміуського, Краматорського та Покровського районів, а також території Синельниківського району Дніпропетровської області.
Нагадаємо, 2 жовтня підрозділи ЗСУ відійшли від Вугледара, аби зберегти життя бійців та військову техніку. Росіянам вдалося досягти успіху через застосування свіжих резервів, які прорвали фланги міста та загрожували оточенням Вугледара.